Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Wnętrostwo, czyli niezstępowanie jąder u dzieci

Słuchaj artykułu

Wnętrostwo to stan patologiczny, który charakteryzuje się zatrzymaniem jądra lub obu jąder w jamie brzusznej albo kanale pachwinowym. O wnętrostwie mowa również, gdy jądra położone są ektopowo poza drogą naturalnego ich zstępowania.

Wnętrostwo, czyli niezstępowanie jąder u dzieci

Jądra – jaką funkcję pełnią? 

Jądra to męskie narządy rozrodcze, które prawidłowo zawieszone są na powrózku nasiennym w worku mosznowym. Jądra pełnią funkcje rozrodcze i endokrynneprodukują plemniki i wydzielają hormony. Produkują m.in. testosteron, czyli męski hormon rozrodczy odpowiadający za rozwijanie się męskich cech płciowych i cały proces spermatogenezy.


Witaminy dla dzieci
Zakupy z doradcą Gemini

Wnętrostwo – objawy 

Objawem niezstąpionego jądra jest asymetryczna, nierówna i mniejsza niż u większości chłopców moszna. W przypadku niezstąpienia dwóch jąder moszna może być symetryczna, ale będzie zdecydowanie mniejsza i płaska.  

Badanie na obecność jąder w mosznie – kiedy się wykonuje? 

Pierwsze badanie odbywa się zaraz po narodzinach dziecka. Neonatolog w badaniu fizykalnym sprawdza, czy jądra znajdują się w worku mosznowym. 

Kolejne sprawdzanie jąder ma miejsce podczas pierwszych wizyt u pediatry. Jeśli dziecko dotyka problem wnętrostwa, pediatra kieruje pacjenta do chirurga dziecięcego, celem oceny i wykonania zabiegu.  

U chłopców w wieku 6-10 lat może dojść do wystąpienia nadreaktywnego mięśnia dźwigacza i wciągania wstecznego jądra do kanału pachwinowego, co również stanowi podstawę do przeprowadzenia operacji. 

Wnętrostwo – powikłania 

Im dłużej jądro pozostaje zatrzymane w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym, tym mniejsze szanse, że w przyszłości plemniki będą w nim prawidłowo dojrzewać. Zaburzony wzrost jąder może wynikać z ich przegrzewania w czasie, gdy są patologicznie zlokalizowane. Problemem jest temperatura w jamie brzusznej, bowiem jest tam znacznie cieplej niż w mosznie. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że plemniki w tym jądrze nie będą normalnie dojrzewać. W dorosłym życiu może to być przyczyną niepłodności. Dodatkowo niezstąpione jądra zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jądra

Niezstąpione jądro może również ulec skrętowi. Objawem skrętu niezstąpionego jądra jest ból w pachwinie lub mosznie. Taki epizod może trwale uszkodzić jądro.  

Wnętrostwo – rodzaje 

Wyróżnia się: 

  • wnętrostwo z jądrami wędrującymi;
  • wnętrostwo z anorchizmem, czyli zaburzeniem rozwoju płci. 

Aby rozróżnić rodzaj wnętrostwa, wykonuje się nieinwazyjne badanie USG, tomografię komputerową, a w razie konieczności laparoskopię zwiadowczą. 

Wnętrostwo – diagnostyka i leczenie 

W leczeniu wnętrostwa do 6. miesiąca życia dziecka specjaliści stosują tzw. postawę wyczekującą. Do zstąpienia jąder potrzebne są: hormon luteotropowy, folikulotropina, dihydrotestosteron oraz insulinopodobny czynnik 3. 

Kolejnym krokiem zwykle jest 4-tygodniowe leczenie hCG, ponieważ taki okres jest bezpieczny dla małych pacjentów. Wydłużenie leczenia niesie za sobą szereg powikłań w postaci włóknienia i zmian niedokrwiennych w jądrach. Jeśli terapia hCG nie wykazuje skuteczności, wykonuje się zabieg orchidopeksji.  

Wnętrostwo – leczenie operacyjne 

Leczenie operacyjne u dzieci powinno być przeprowadzone już między 6. a 12. miesiącem życia. Jeżeli choroba zostanie rozpoznana w późniejszym wieku, zabieg powinien odbyć się niezwłocznie po postawieniu diagnozy.  

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, może odbyć się w trybie jednodniowym. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry w okolicy pachwiny. Następnie lokalizuje jądro i przeprowadza je do moszny, gdzie przyszywa je do worka mosznowego. 

Obecnie coraz częściej preferuje się pierwotne leczenie operacyjne, ze względu na jego wysoką skuteczność. Zbyt późne leczenie wnętrostwa u chłopców może mieć negatywne skutki w przyszłości – może prowadzić do zaburzeń spermatogenezy lub wystąpienia hipogonadyzmu.  

Szczególnie ważna jest społeczna świadomość na temat wnętrostwa, a wdrożenie leczenia na wczesnym etapie rozwoju dziecka może uchronić pacjenta przed konsekwencjami choroby. 

Przeczytaj również:
Skręt jądra – objawy, rozpoznanie i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/152943,wnetrostwo-niezstapione-jadro-brak-jadra-w-mosznie. 
  2. Jankowska K., Kutkowska-Kaźmierczak A., Zgliczyński W. i wsp., Rekomendacje dotyczące diagnostyki genetycznej w niepłodności męskiej, Endokrynol Pol 2020; 71(6). 
  3. https://podyplomie.pl/pediatria/22957,wybrane-zagadnienia-z-patologii-moszny-u-dzieci-przeglad-pismiennictwa. 
  4. Radmayr C., Bogaert G., Dogan H. S., Postępowanie w przypadku niezstąpienia jąder, EAU Guidelines on Paediatric Urology 2018. 
  5. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/142971,aktualne-zasady-postepowania-w-przypadku-niezstapionych-jader.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę