Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu owada – co warto wiedzieć?
Wstrząs anafilaktyczny to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jedną z przyczyn jego wystąpienia jest uczulenie na jad owadów. Jakie są objawy? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie użądlonej przez owada, u której wystąpiła silna reakcja alergiczna?
Alergia na jad owadów
Najczęściej reakcja alergiczna występuje u ludzi po ukąszeniu przez owady takie jak szerszenie, pszczoły i osy. Nieco mniej często dochodzi do reakcji alergicznych po ukąszeniu komara, pchły i pluskwy. W większości przypadków po użądleniu owadów mamy do czynienia z reakcją miejscową, taką jak miejscowy obrzęk, zaczerwienienie, nierzadko też świąd. Niestety u osób uczulonych na składniki jadu może dojść do niebezpiecznej reakcji uogólnionej, czyli wstrząsu anafilaktycznego.
Wstrząs anafilaktyczny – co to takiego?
Wstrząs anafilaktyczny jest to silna i nagła reakcja organizmu, która może poważnie zagrozić życiu. Występuje u ok. 1-3% osób, najczęściej dotyka kobiet i osób w młodym wieku. Reakcję anafilaktyczną od zwykłego uczulenia rozróżniamy po objawach – w przypadku anafilaksji objawy te pojawiają się nagle oraz są intensywne.
W przypadku ukąszenia przez owada reakcja pojawia się w ciągu kilku sekund lub minut. Jednym z pierwszych objawów zwiastujących wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego jest nabrzmienie błon śluzowych. Oprócz tego mogą pojawić się także: zaczerwienienie, opuchlizna oraz zmiany skórne, które przybierają na sile. W kolejnym etapie występują najczęściej problemy z oddychaniem na skutek skurczów krtani czy też napadów kaszlu. Mogą pojawić się także problemy związane z układem krążenia, takie jak tachykardia czy też zatrzymanie akcji serca. Czasem występują także zawroty głowy, a nawet utrata przytomności.
Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc
W takim przypadku najważniejsza jest szybka reakcja. W pierwszej kolejności należy ocenić stan chorego – drożność dróg oddechowych, stan świadomości, stan skóry i wezwać pogotowie, a następnie, jeśli jest to możliwe – usunąć potencjalny czynnik odpowiedzialny za wywołanie reakcji. Lekiem, który ratuje życie w przypadku ciężkich stanów anafilaksji jest adrenalina. Inne najważniejsze grupy leków stosowane we wstrząsie to glikokortykosteroidy i leki przeciwalergiczne. Duża część pacjentów bezpośrednio narażonych na wystąpienie wstrząsu nosi ze sobą odpowiednie leki, takie jak ampułkostrzykawki z adrenaliną. Najbardziej istotne jest jak najszybsze podanie adrenaliny domięśniowo, by zatrzymać objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osobę ze wstrząsem należy ułożyć w bezpiecznej pozycji, najlepiej z uniesionymi kończynami dolnymi.
Nierzadko konieczne jest wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z uciskaniem klatki piersiowej oraz sztucznym oddychaniem. Osoba, u której doszło do silnej reakcji alergicznej powinna udać się do poradni alergologicznej, prowadzącej badania diagnostyczne. Bazując na objawach oraz ich ciężkości, podejmuje się decyzje o ewentualnym odczulaniu pacjenta.
Jak zapobiegać użądleniom przez owady?
Do ukąszeń w okresie letnim dochodzi często. Owady takie jak pszczoły czy też osy potrafią zaatakować bez powodu, dlatego warto pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa:
- Unikaj picia i jedzenia na zewnątrz, w szczególności słodkich rzeczy.
- Jeśli spożywasz posiłek na zewnątrz, obejrzyj każdy kęs, który bierzesz do ust. Upewnij się, czy do napoju, który pijesz nie wpadł żaden owad.
- Nie spaceruj bez obuwia, ponieważ niektóre owady mogą mieć swoje gniazda w ziemi.
- Unikaj przebywania w miejscach, gdzie leżą świeże owoce i kwitnie wiele roślin, np. łąki, sady.
- Gdy zauważasz owada blisko Ciebie, nie panikuj. Wykonywanie gwałtownych ruchów może spowodować ukąszenie.
- Jeśli w pobliżu została użądlona inna osoba, oddal się na co najmniej 50 metrów, gdyż mogą nadlecieć inne owady.
Ciężka postać wstrząsu anafilaktycznego może skończyć się śmiercią. Z osobą poszkodowaną należy postępować szybko. Tylko sprawna i zdecydowana pomoc może uratować jej życie.
Przeczytaj również:
Alergia krzyżowa – na czym polega?
Źródła:
- Gołąb J., Jakóbisiak M., Lasek W., Stokłosa T., Immunologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.
- Krčmová I., Novosad J., Anaphylactic symptoms and anaphylactic shock https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30909706/
- Lachowska-Kotowska P., Grzywa-Celińska A., Prystupa A., Kotowski M., Celiński R., Anafilaksja – rozpoznawanie i leczenie w praktyce lekarskiej. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2013, Tom 19, Nr 2, 99-102.
U mnie po ukąszeniu przez osę w ciągu kilku minut pjawiło się swędzenie całego ciała, opuchnięcie oczu, zdrętwienie języka, pokrzywka na plecach, brzuchu i rękach. Po pół godzinie od ukąszenia zażyłem granulki homeopatyczne. Tylko mi nie mówcie, że to placebo. Homeopatią wyleczyłem też mojego psa, którego weterynarz prawie wykończył swoimi zastrzykami.