Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
1

Wylew w oku. Co robić? 

Słuchaj artykułu

Plama krwi na oku może świadczyć o wylewie podspojówkowym. Czy to poważny stan? Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim poradzić? Odpowiadam w artykule. 

Wylew w oku. Co robić? 

Wylew w oku – przyczyny 

Fachowa nazwa wylewu w oku to wylew podspojówkowy. Jak wskazuje nazwa, polega on na wylaniu się krwi pod spojówkę, czyli bardzo cienką i przezroczystą błonę, która otacza przednią część gałki ocznej. Obecne są w niej drobne, ale bardzo liczne naczynia krwionośne. Gdy ich ściana zostanie uszkodzona, krew przedostaje się pod spojówkę. 

Możliwe przyczyny wylewu w oku to: 

  • kaszel,  
  • kichanie, 
  • wymioty, 
  • duży wysiłek fizyczny, 
  • poród siłami natury, 
  • pocieranie oka, 
  • uciśnięcie gałki ocznej podczas zakładania lub zdejmowania soczewek kontaktowych, 
  • urazy oka, 
  • zapalenie spojówek, zwłaszcza te powodowane przez wirusy, 
  • guzy oka, np. naczyniak jamisty. 

Wylewy podspojówkowe zdecydowanie częściej pojawią się u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i miażdżycę oraz w przypadku problemów z krzepnięciem krwi. 

Wylew w oku a udar 

Udar mózgu, czyli obumarcie części tego narządu, może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci. Jest w czołówce najczęstszych przyczyn zgonu u dorosłych osób.  

U jego podstaw leżą choroby, które przyczyniają się także do rozwoju wylewów podspojówkowych, czyli nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i miażdżyca. Pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce tych schorzeń, a w przypadku ich rozpoznania nie bagatelizuj leczenia. 

Przy udarze mózgu niezwykle istotne jest jak najszybsze działanie. Jeśli więc zauważysz u osoby z Twojego otoczenia objawy, które mogą na niego wskazywać, nie zwlekaj i jak najszybciej zadzwoń pod numer 999 lub 112. 

Objawy świadczące o udarze to m.in. osłabienie kończyn po jednej stronie ciała, asymetria twarzy (np. opadnięcie kącika ust) czy silny i nagły ból głowy. 

Wylew w oku – objawy 

Podstawowym objawem wylewu podspojówkowego jest zauważalna na oku czerwona plama. Czasami zajmuje ona całą twardówkę, czyli białą część gałki ocznej, a u niektórych osób tylko jej część.  

Jeśli krwi jest dużo, można zaobserwować uniesienie spojówki. Możesz odczuwać to, jakby coś wleciało Ci do oka. Niektórzy opisują to jako obrzęk pod powieką.  

Wylew w oku może powodować ból, ale nie silny. Typowo nie prowadzi do problemów z widzeniem. 

Wylew w oku – co robić? 

Wylew w oku nie zawsze wymaga wizyty u lekarza. Jeśli jednak towarzyszą mu ból, wydzielina czy zaburzenia widzenia albo pojawił się po urazie oka lub głowy, koniecznie udaj się do lekarza. 

W ciągu dwóch tygodni krew powinna się wchłonąć. W tym czasie możesz zastosować nawilżające krople na wylew w oku bez recepty (tzw. sztuczne łzy) i leki zawierające pochodne trokserutyny, których działanie polega na wzmacnianiu ściany naczyń krwionośnych. Jeśli po dwóch tygodniach wylew w oku nie zniknął, również udaj się do lekarza. Ten może zdecydować o wypisaniu recepty na krople do oczu z trokserutyną.


Zakupy z doradcą Gemini

Czy istnieją domowe sposoby na wylew w oku? 

Najlepszym sposobem na leczenie wylewu w oku jest cierpliwość. Powinien on ustąpić po 1-2 tygodniach. W trakcie wchłaniania się krwi wylew zmienia kolor z czerwonego na żółtawy. To zupełnie naturalny proces. 

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, unikaj ich stosowania w okresie gojenia. Zakładając i zdejmując je, możesz dodatkowo drażnić oko. Poza tym, gdy wylew w oku wiążę się z uniesieniem spojówki, soczewka kontaktowa nie przylega do powierzchni oka w prawidłowy sposób.  

W przypadku wystąpienia wylewu w oku nie zażywaj preparatów przeciwbólowych, które należą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ prowadzą one do zaburzeń w krzepnięciu krwi. Jednym z przykładów takich substancji jest popularny ibuprofen

Czy wylew w oku jest groźny? 

Wylewy podspojówkowe to bardzo częsty problem. Zwykle są łagodnym stanem i nie wymagają specjalistycznego leczenia.  

Zdarza się jednak, że towarzyszą mu dodatkowe objawy lub wylew nie znika przez dłuższy czas. U niektórych osób mogą się również zdarzyć nawracające wynaczynienia krwi. Te sytuacje wymagają szczególnej uwagi, ponieważ mogą być oznaką innych chorób, np. nadciśnienia tętniczego czy zaburzeń krzepnięcia krwi.

Przeczytaj również:
Wytrzeszcz oczu. O czym może świadczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/85986,wylew-podspojowkowy 
  • https://podyplomie.pl/okulistyka/34351,wylew-krwawy-podspojowkowy-czy-to-rzeczywiscie-blahy-problem 
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/lista/79569,wylewy-podspojowkowe-etiologia-postepowanie 
  • https://www.mp.pl/pacjent/udar/udar-mozgu/135796,udar-mozgu 
  • Langwińska-Wośko E., Przychodzi pacjent do lekarza z wylewem podspojówkowym, LEKARZ POZ 3/2017.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę