Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
13

Zaburzenia erekcji okiem seksuologa

Słuchaj artykułu

Chociaż zaburzenia erekcji są jednym z najczęściej występujących problemów seksualnych u mężczyzn, istnieją sposoby, by sobie z nimi poradzić. Istotna w tym przypadku jest nie tylko pomoc specjalisty, ale i wsparcie psychiczne, w tym rozmowa z drugą osobą. Poznaj przyczyny problemów z erekcją i dowiedz się, jak pomóc sobie lub partnerowi.

Zaburzenia erekcji okiem seksuologa

Przyczyny zaburzeń erekcji 

Czynniki organiczne  

Stanowią około 70% wszystkich przypadków problemów z erekcją. Mogą być spowodowane dysfunkcjami różnych układów, które wpływają na wzwód.  

Są to: 

  • problemy naczyniowe – miażdżyca, angiopatia cukrzycowa; 
  • problemy hormonalne – hiperprolaktynemia, hipogonadyzm, choroby tarczycy, spadek androgenów; 
  • problemy polekowe – np. w leczeniu depresji; 
  • problemy neurogenne – np. choroby rdzenia kręgowego. 

Nasze codzienne funkcjonowanie ma ogromne znaczenie dla zdrowia w każdym jego aspekcie. Problemy z używkami (w tym palenie papierosów, alkohol), otyłość, stres, również mają realny wpływ na życie seksualne. 

Czynniki psychologiczne  

Stanowią około 30% wszystkich przypadków zaburzeń erekcji. Po ostatecznym wykluczeniu czynników organicznych wymienionych wyżej, warto skierować się do psychologa lub psychoterapeuty, który jest także seksuologiem. Specjaliści z tej dziedziny pomogą zrozumieć problem i poradzić sobie z przyczynami zaburzeń erekcji. 

W przypadku psychogennych zaburzeń wzwodu można zauważyć kilka charakterystycznych cech, które odróżniają je od zaburzeń organicznych. Przede wszystkim towarzyszy im lęk, który może powodować pojawianie się negatywnych myśli, najczęściej na własny temat. Te z kolei mogą powodować napięcie i stres, które skutecznie uniemożliwiają osiągnięcie erekcji. Najczęstsze słowa wypowiadane przez mężczyzn w gabinecie to: „Znowu mi się nie uda”, „Rozczaruję ją/go”, „Jestem słabym kochankiem”, „Co ona/on o mnie pomyśli?”, „Co ze mnie za mężczyzna?” itp. Zazwyczaj słowa te mają podobny wydźwięk, w dużej mierze jednak zależą od wydarzeń je poprzedzających, a także osobistych poglądów na seksualność. Wzmacniają one lęk i utwierdzają we własnych zniekształconych przekonaniach, przez co problem ulega pogłębieniu.  

Następnym krokiem najczęściej jest unikanie seksu lub sięganie po farmakoterapię. Jeśli leki nie działają, dodatkowo wzmaga to lęk. Jest to najczęstszy moment, w którym pacjenci kierują się po pomoc do psychologa, seksuologa lub lekarza, który następnie i tak kieruje ich do specjalisty od zdrowia psychoseksualnego. Już samo zrozumienie mechanizmu, w którym lęk wzmacnia problemy z erekcją, może być przełomowe. Coś zrozumiałego często przestaje powodować tak silne emocje i pozwala spojrzeć na problem z dystansem. 

Psychogenne zaburzenia wzwodu pojawiają się nagle. Zazwyczaj nie da się stwierdzić występowania problemów z erekcją wcześniej. Ponadto wzwody pojawiają się w nocy, po przebudzeniu oraz podczas masturbacji. To jeden z najważniejszych kryteriów diagnostycznych.  

Jeśli erekcja w innych sytuacjach niż seks z partnerką czy partnerem pojawia się i utrzymuje poprawnie, to przyczyna problemów ze wzwodem tkwi prawdopodobnie w psychice. 

Pacjenci często zgłaszają, że w sytuacjach, w których nie spodziewali się seksu, wzwód się pojawia. Wynika to z faktu, że w przypadku spontanicznych stosunków nie ma czasu na odczuwanie lęku oraz skomplikowane procesy myślowe. Seks może być wtedy w pełni satysfakcjonujący. Na problemy z erekcją może więc wpływać skłonność do planowania każdego działania, w tym dokładnego scenariusza seksu. Zadaniowość, tworzenie „punktów do odhaczenia” z pewnością nie są sprzymierzeńcami w sypialni. 

Jak rozmawiać i wspierać się w relacji w przypadku zaburzeń erekcji? 

Rozmowa z partnerką lub partnerem o zaburzeniach erekcji może być trudna. Niestety niewiele osób miało do czynienia z edukacją seksualną już na wczesnym etapie życia. Tymczasem o seksie, tak jak innych kwestiach w związku, powinniśmy po prostu rozmawiać.  

Mężczyźni doświadczający zaburzeń erekcji często zostają z problemem zupełnie sami. Nie chcą lub nie potrafią rozmawiać z partnerkami czy partnerami o swojej dolegliwości z powodu lęk, wstydu, poczucia winy. Co gorsza, często błędnie oceniają reakcję drugiej osoby przez własne zniekształcone przekonania. Z tego względu reakcja partnerki lub partnera na problemy z erekcją powinna być możliwie jak najbardziej delikatna i wspierająca. Złość, rozczarowanie, wyśmianie, okazanie litości z pewnością tutaj nie pomogą.  

Jak zatem rozmawiać o zaburzeniach erekcji? Przede wszystkim otwarcie i z empatią, szukając wspólnych rozwiązań. Pomocne może okazać się postawienie na miejscu drugiej osoby. Zastanów się, jak Ty poczułabyś/poczułbyś się w tej sytuacji i co chciałabyś/chciałbyś wtedy usłyszeć.  

Gdzie szukać pomocy i jak leczyć zaburzenia erekcji? 

Jeśli problemy z erekcją wynikają z przyczyn organicznych, lekarz specjalista (zależnie od przyczyny) dobierze odpowiednie leczenie. Pomocna może okazać się farmakoterapia inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 (sildenafil, tadalafil). 


Preparaty na potencję
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Co jednak, gdy zaburzenia erekcji mają charakter psychogenny? Leczenie w tym przypadku zależy głównie od podłoża lęku.

Może składać się na niego wiele czynników, np.: 

  • doświadczenie wykorzystania seksualnego, 
  • stany depresyjne, 
  • skłonność do obwiniania się i karania za niepowodzenia, 
  • problemy z wchodzeniem w relacje w ogóle lub problemy w obecnej relacji, 
  • brak doświadczenia seksualnego, 
  • dysfunkcyjne schematy poznawcze, 
  • obsesyjność i kompulsyjność. 

Leczeniem zaburzeń seksualnych o charakterze psychogennym zajmują się psychiatrzy, psycholodzy i psychoterapeuci, którzy powinni mieć także odpowiednie wykształcenie w zakresie seksuologii. Skutecznym nurtem jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Nie oznacza to, że inne terapie nie odniosą skutku. Wszystko zależy od wspomnianego podłoża lęku. Np. jeśli pacjent został w przeszłości wykorzystany seksualnie, pomocna może okazać się terapia traumy.  

Co można zrobić samodzielnie w przypadku zaburzeń erekcji? 

Po pierwsze spróbuj uprawiać seks w momencie, w którym odczuwasz najsilniejsze podniecenie seksualne. U mężczyzn są to zazwyczaj godziny poranne. Po przebudzeniu jesteśmy zazwyczaj wypoczęci i niezestresowani, co pomaga w redukcji negatywnych myśli. Również mięśnie są w tym momencie rozluźnione. Postaraj się także wyeliminować „rozpraszacze”, np. głośną muzykę. Jeśli do Twojego mózgu dociera mnóstwo bodźców, możesz mieć trudność w skupieniu się na seksie. Stwórz również atmosferę relaksu i uważności. Przed seksem wykonaj trening relaksacyjny, a później wydłuż odpowiednio grę wstępną przed samą penetracją. Słuchaj własnego ciała oraz drugiej osoby i obserwuj reakcje na bodźce. 

Takie działanie może pomóc Ci czerpać większą satysfakcję z seksu. Pamiętaj jednak, że zgłoszenie się po pomoc do specjalisty to nie wstyd. 

Przeczytaj również:
Przedwczesny wytrysk. Jak wydłużyć stosunek?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Jakima S., Dysfunkcje seksualne: Poradnik Dla Lekarzy, PZWL, 2022.  
  • McMahon C.G., Current diagnosis and management of erectile dysfunction, Medical Journal of Australia, 2019, s. 469-476.
  1. 10 kwietnia 2023, 23:08
    Marek

    Dziękuję za ten artykuł. W końcu ktoś rzetelnie opisał problem. Bardzo polecam lekturę, można się sporo dowiedzieć.

    1. 11 kwietnia 2023, 09:58
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za opinię 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę