Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - MAMY wszystko dla MAMY
X - Alkmie Momme
X - Nutricia Bebiko
X - Hagi
X - Inhalatory
X - Ekspert kosmetyczny Emolienty
X - Tydzień polskich marek
4

Jaki smoczek dla dziecka wybrać? Przegląd smoczków

Słuchaj artykułu

Stosowanie smoczków ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Ostateczna decyzja zawsze należy do rodzica lub opiekuna, ale przed jej podjęciem warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Jaki model wybrać? Który będzie najlepszy dla Twojego dziecka? Czym się kierować przy wyborze? 

Jaki smoczek dla dziecka wybrać? Przegląd smoczków

Zalety stosowania smoczka: 

  • Smoczek pomaga w uspokojeniu i ukojeniu dziecka, także podczas zasypiania. 
  • Może łagodzić dyskomfort związany z ząbkowaniem. 
  • Według niektórych badań zmniejsza ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). 

Wady stosowania smoczka: 

  • Nadmierne używanie, zwłaszcza źle dobranego smoczka, może przyczynić się do rozwoju wad zgryzu, zakłócenia rozwoju mowy. 
  • Dziecko może uzależnić się od używania smoczka, co niesie trudności z jego odstawieniem.  

Stosowanie smoczka jest wskazane u niemowląt, które mają problemy z zasypianiem, cierpią z powodu kolek lub ząbkowania. Pierwszy smoczek możesz wprowadzić od pierwszych dni życia dziecka, ale zazwyczaj zaleca się, aby poczekać z tym przez około 3-4 tygodnie od urodzenia. Wcześniejsze zastosowanie smoczka może wpłynąć na prawidłowe karmienie piersią.  

Rodzaje smoczków 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów smoczków, które różnią się przede wszystkim kształtem. Poniżej przedstawiamy podział smoczków ze względu na ich kształt oraz zalecane zastosowanie.  

Smoczek anatomiczny (ortopedyczny) 

Jego kształt jest zbliżony do sutka, czyli wypukły na górze i płaski od strony języka. Dobrze dopasowuje się do kształtu jamy ustnej dziecka, jest polecany dla niemowląt, które są karmione piersią.

Wybór Poradnika Gemini: smoczki Luu Kids 


Zakupy z doradcą Gemini

Smoczek okrągły 

Smoczki mają okrągły kształt, który przypomina wyglądem wiśnię lub żarówkę. Polecany jest dla dzieci, które mają problem z koordynacją pracy żuchwy, przez co często wypada im smoczek z buzi. Jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci karmionych butelką.  

Wybór Poradnika Gemini: smoczki Bibs 


Smoczek symetryczny (fizjologiczny) 

Smoczek jest spłaszczony po obu stronach, może być wkładany do buzi z obu stron. Kształt smoczka nie zaburza pracy jamy ustnej, pozwala utrzymać język dziecka w takiej pozycji, jak podczas karmienia piersią.  

Wybór Poradnika Gemini: smoczki Suavinex SX Pro Zero 


Z jakiego materiału smoczek wybrać? 

Smoczki kauczukowe (lateksowe)  

Mają jasnobrązowy-żółty kolor, charakterystyczny smak i zapach. Kauczuk dobrze naśladuje kobiecą pierś, jest miękki i plastyczny, dobrze dopasowuje się do jamy ustnej dziecka. Minusem smoczka z kauczuku jest to, że może się odkształcać, więc trzeba go częściej wymieniać. Może też zostać przegryziony przez starsze dzieci. Lateks może wywoływać uczulenie.  


Smoczki silikonowe  

Mają neutralny zapach, są nieco twardsze od smoczków lateksowych, przez co nie ulegają tak łatwo odkształceniom. Wymagają od dziecka większego nakładu siły, co przekłada się na rozwój umiejętności ssania. Nie wywołują alergii, nie zmieniają swojej barwy w trakcie użytkowania.  


Jak wybrać rozmiar smoczka? 

Ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru smoczka, gdyż za mały może wypadać i negatywnie wpływać na ustawienie żuchwy, a za duży może drażnić jamę ustną i powodować wymioty. Producenci smoczków umieszczają na opakowaniach przedział wiekowy, który sugeruje, jaki rozmiar smoczka wybrać. Jest to jednak jedynie podpowiedź, ponieważ jama ustna każdego dziecka może nieco się różnić.

Do wyboru rozmiaru smoczka najlepiej podejść indywidualnie. Warto pamiętać, że smoczek nie powinien wypełniać całej jamy ustnej dziecka.  

Na opakowaniu smoczka możesz najczęściej znaleźć podział: 

  • 0-3 miesiące, 
  • 3-6 miesięcy, 
  • 6-18 miesięcy, 
  • więcej niż 18 miesięcy. 

Dostępne są także smoczki dostosowane do jamy ustnej wcześniaków. Są one mniejsze i lżejsze.  

Jak sterylizować smoczek? 

Używanie smoczka wiąże się z pewnym ryzykiem przeniesienia szkodliwych bakterii i zanieczyszczeń do jamy ustnej dziecka. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Po odpakowaniu nowego smoczka trzeba go umyć i wysterylizować. Możesz to zrobić na kilka sposobów, zazwyczaj ten proces jest opisany na opakowaniu. Najbardziej popularną metodą jest wyparzanie smoczka w gorącej wodzie przez około 5 minut. Smoczek można też wysterylizować przy użyciu sterylizatora parowego lub emitującego światło UV.  

Pamiętaj również, by regularnie przemywać smoczek wodą.

Nigdy nie oblizuj smoczka Twojego dziecka, gdyż możesz przenieść w ten sposób bakterie z twojej jamy ustnej.

Jeśli jesteś poza domem i smoczek się zabrudzi, możesz skorzystać z chusteczek odkażających, które są przeznaczone do higieny smoczków.  

Dodatkowe akcesoria do smoczka

Wraz ze smoczkiem możesz kupić akcesoria, które ułatwią jego używanie.  

Zawieszki i klipsy mają za zadanie szybkie znalezienie smoczka, zabezpieczenie przed zgubieniem lub upadkiem na ziemię. Jest to zazwyczaj tasiemka z klipsem, który przyczepia się z jednej strony do ubranka dziecka, a na drugiej zawiesza się smoczek.  

Etui i pojemniki służą do przechowywania smoczka, gdy dziecko go nie używa. Pomagają zachować higienę, chroniąc smoczek przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem.  


Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę