Jak wybrać smoczek dla niemowlęcia?
Wybór odpowiedniego smoczka stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie, szczególnie obecnie, gdy na rynku jest ich ogromna ilość i różnorodność. Jaki model wybrać? Który będzie najlepszy dla Twojego dziecka? Czym się kierować przy wyborze?
Czy warto stosować smoczek?
Smoczki stosowane są najczęściej jako uspokajacze – gdy dziecko płacze, nie może zasnąć lub jest zdenerwowane. Na wstępie warto więc wyjaśnić rolę, jaką smoczek odgrywa w życiu dziecka i jakie konsekwencje może nieść jego częsta i zbyt długa obecność. Należy także podkreślić, że nie każde dziecko potrzebuje i chce korzystać ze smoczka! Nie ma więc powodu ani przesłanek, aby go na siłę wprowadzać.
Stosowanie smoczka ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim umożliwia maluszkowi zaspokajanie fizjologicznej potrzeby ssania. Niesie ze sobą poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza poziom stresu, pozwalając dziecku się wyciszyć i uspokoić. Badania naukowe wykazują, że ssanie smoczka przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia śmierci łóżeczkowej u niemowląt (SIDS).
Niekorzystny wpływ smoczka na rozwój dziecka pojawia się najczęściej w momencie, gdy smoczek staje się stałym elementem w życiu maluszka, a także, gdy jest źle dobrany. Jego obecność, częste stosowanie „na zawołanie” prowadzi do wielu zaburzeń, których konsekwencje mogą ciągnąć się przez długie lata. Mowa tutaj m.in. o wadach zgryzu (a leczenie ortodontyczne jest nie tylko długie, ale i bardzo kosztowne), zniekształceniach anatomicznych jamy ustnej, wadach wymowy (np. seplenienie), nieprawidłowym sposobie połykania (połykanie infantylne, które samo w sobie niesie dodatkowe konsekwencje dla dziecka) czy zaburzeniach napięcia w obrębie jamy ustnej. Zanim więc wybierzesz odpowiedni dla swojej pociechy smoczek, warto pamiętać, aby stosować go rozważnie, wtedy kiedy sytuacja naprawdę tego wymaga, a przy wyborze kierować się potrzebami dziecka, a nie modą czy nowościami na rynku.
Czym się kierować przy wyborze smoczka?
Wybór smoczka nie jest prosty, a ułatwi Ci go kilka wskazówek:
- wiek dziecka – smoczki produkowane są adekwatnie do wieku, dlatego też na opakowaniach producenci zamieszczają informację, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany produkt (np. 0-6 miesięcy, od 18 miesiąca życia),
- odpowiednia tarcza smoczka – tarcza smoczka to ta część, która przylega do buzi dziecka (wokół ust). Nie powinna być ona ani za duża, ani zbyt mała (nie może utrudniać dziecku oddychania ani zasłaniać nosa). Tarcza smoczka powinna mieć dziurki na swojej powierzchni, co nie jest wcale modowym zabiegiem, a dbaniem o odpowiednią cyrkulację powietrza na drodze smoczek-usta;
- kształt – część smoczka, którą ssie dziecko, powinna od spodu być płaska, a od góry wypukła, ponieważ jest to kształt najbardziej dopasowany anatomicznie do buzi dziecka (jest to tzw. smoczek anatomiczny);
- atest – czyli spełnianie wymaganych norm, a co za tym idzie dopuszczenie do sprzedaży (atest CE, EN1400). W przypadku smoczków warto zwracać uwagę na pozytywną opinię np. Instytutu Matki i Dziecka;
- skład – warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość BPA (bisfenolu-A) – bardzo szkodliwego dla organizmu związku chemicznego. Na smoczkach pozbawionych BPA widnieje informacja „BPA free”.
Rodzaje smoczków
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów smoczków, różniących się m.in. materiałem, użytym do ich wykonania, rozmiarem czy przeznaczeniem.
Rodzaje smoczków pod względem rozmiaru
Wyżej wspomniano już o smoczkach adekwatnych do wieku dziecka (np. 0-6 miesięcy). Oznaczenia wiekowe mogą być opisywane także w inny sposób, np. dużymi literami (A – smoczki do 6 miesiąca, B – smoczki od 6 do 18 miesiąca, C – smoczki od 18 miesiąca) lub cyframi (np. 0 – smoczki dla noworodków, 1 – smoczki do 6 miesiąca, 2 – smoczki od 6 do 18 miesiąca, 3 – smoczki od 18 do 36 miesiąca).
Rodzaje smoczków pod względem kształtu
Wyróżnia się smoczki okrągłe, anatomiczne (ortodontyczne), specjalistyczne i dynamiczne.
Smoczek okrągły ma kształt wiśni, a jego końcówka przypomina kształtem brodawkę matki. Okrągłe smoczki zaspokajają potrzebę ssania, umożliwiając przy tym swobodne oddychanie.
Smoczki anatomiczne na tle innych smoczków najlepiej dopasowują się do kształtu jamy ustnej dziecka. Ich stosowanie nie ma negatywnego wpływu na kształt podniebienia, rozwój zębów i zgryzu, a kształt jest najbardziej zbliżony do kształtu brodawki sutkowej.
Smoczki specjalistyczne, czyli smoczki do „zadań specjalnych” (np. podczas kolek) lub przeznaczone dla dzieci ze specjalnymi potrzebami (np. dla wcześniaków lub dzieci z rozszczepem podniebienia). Kształt smoczków specjalistycznych różni się od siebie, głównie dlatego, że każdy z ich ma inne zadanie do spełnienia. Na przykład smoczki antykolkowe zawierają potrójny system odpowietrzania smoczka, aby dziecko połykało jak najmniej powietrza. Smoczki dla dzieci z rozszczepem podniebienia ułatwiają ich karmienie, które jest niezwykle problematyczne. Odpowiedni kształt smoczka umożliwia wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w jamie ustnej i zassanie pokarmu z butelki. Ponadto chronią przed zachłystywaniem się. Niektóre smoczki specjalistyczne są zalecane przez ortodontów czy logopedów, co szczególnie dotyczy dzieci np. śpiących z otwartą buzią.
Smoczki dynamiczne zostały stworzone, aby aktywizować właściwy sposób ssania. Ich cechą charakterystyczną jest miękka część smoczka, którą ssie dziecko, i twardsza część u nasady. Takie smoczki podczas ssania przypominają naturalne ruchy piersi matki.
Rodzaje smoczków pod względem tarczy
Ilu producentów, tyle rodzajów tarczy. Wyżej wspomniano już o tarczy z otworami, dzięki którym jest lepsza cyrkulacja powietrza, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko pojawiania się wysypek czy zaczerwienienia w okolicach ust. Na rynku dostępne są także smoczki z tarczą kółkową lub nocną, która świeci w ciemności i ułatwia znalezienie smoczka.
Rodzaje smoczków pod względem ilości części
Większość oferowanych na rynku smoczków jest wieloczęściowa (smoczek składa się z tarczy, kółka, smoka itd.). Coraz częściej proponuje się jednak wybór smoczków jednoczęściowych, które są nie tylko bezpieczniejsze dla dziecka (nie rozpadną się na kilka kawałków), ale też bardziej higieniczne. Mogą być też świetną alternatywą dla tradycyjnych gryzaków. Smoczki jednoczęściowe najczęściej wykonywane są z miękkiego kauczuku.
Rodzaje smoczków pod względem materiałów użytych do ich wykonania
Obecnie smoczki wykonuje się z dwóch rodzajów materiałów: lateksu lub silikonu. Smoczki lateksowe mają jasnobrązową barwę, a ich cechą charakterystyczną jest specyficzny zapach i smak. Ponadto szybko ulegają zniekształceniom, przez co wymagają wymiany. Atutem smoczków lateksowych jest to, że nie przyciągają kurzu ani się nie elektryzują.
Smoczki silikonowe są przezroczyste, bezzapachowe i bezsmakowe, co jest ich dużą zaletą. Lateks jest też mniej podatny na odkształcenia spowodowane częstym użytkowaniem czy wyparzaniem, co świadczy o jego trwałości.
Jeśli czeka Cię wybieranie smoczka dla Twojego maleństwa, warto zrobić to z namysłem i bez pośpiechu. Informacje zawarte w tym artykule z pewnością ułatwią Ci dokonanie wyboru. Powodzenia!