Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
X - Darmowa Dostawa 17.04-18.04
24

Rzadkie choroby genetyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Słuchaj artykułu

Każdy przyszły rodzic patrzy w przyszłość z nadzieją, że jego dziecko będzie mądre, dobre, a przede wszystkim zdrowe. Aktualny poziom medycyny pozwala poradzić sobie z wieloma chorobami i ich następstwami. Ponadto przyszłe mamy są coraz bardziej świadome swego stanu i dbają zarówno o siebie, jak i o dziecko, które noszą pod sercem, co również ma zbawienny wpływ na jego rozwój i przyszłe zdrowie. Niestety bywają sytuacje, których nikt nie jest w stanie przewidzieć, a także choroby, na które zarówno lekarze, jak i rodzice nie mają wpływu. Mowa tutaj o rzadkich chorobach genetycznych u dzieci.

Rzadkie choroby genetyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są choroby genetyczne?

Choroby genetyczne są skutkiem zaburzeń w obrębie jednego lub wielu genów, które są wynikiem mutacji. Za mutację uważa się nieoczekiwaną zmianę ilości materiału genetycznego w komórce. Może to być spowodowane wirusem lub błędem w procesie zwanym crossing-over, polegającym na wymianie odcinków chromosomów w swoim obrębie.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Choroby genetyczne mogą, ale nie muszą być dziedziczone z pokolenia na pokolenie.

Choroby niedziedziczne dotyczą zmian w obrębie komórek somatycznych DNA. Oznacza to, że osoba dotknięta chorobą genetyczną niedziedziczną nie może jej przekazać swojemu potomstwu. Choroby dziedziczne zaś dotyczą zmian we wszystkich komórkach ciała, w tym także komórek płciowych, dzięki którym powstaje kolejne życie. Rozległości choroby genetycznej oraz jej skutków nie można określić, ponieważ różni się ona w każdym przypadku i zależy od zmian w materiale genetycznym, a także od przyczyny jej wystąpienia, tj. ma związek z inną chorobą, dotyczy np. jednego genu (mutacja punktowa) lub jest skutkiem aberracji chromosomalnych, czyli zmian w obrębie budowy lub liczby chromosomów.

Skutki wad genetycznych

Choroby genetyczne niosą ze sobą wiele skutków, które ciężko przewidzieć. Większość z nich znacznie utrudnia normalny rozwój dziecka, jak i jego samodzielne funkcjonowanie. W medycynie wyróżnia się choroby genetyczne będące skutkiem:

  • aberracji liczbowych,
  • aberracji strukturalnych,
  • chorób jednogenowych – autosomalnych dominujących i recesywnych,
  • zaburzeń ilości chromosomów płciowych,
  • chorób mitochondrialnych,
  • chorób związanych z płcią – dominujących i recesywnych,
  • chorób wynikających z powtórzenia trinukleotydów,
  • wieloczynnikowych zaburzeń.

Poniższe opisy chorób będą dotyczyć zaburzeń niosących za sobą m.in. niepełnosprawność intelektualną.

Aberracje liczbowe

Aberracje liczbowe wiążą się z wystąpieniem nieprawidłowej liczby chromosomów. U zdrowego człowieka ich liczba wynosi 22.

Do chorób genetycznych związanych z aberracjami liczbowymi chromosomów zalicza się:

  • Zespół Downa (trisomia chromosomu 21) – cechuje się niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu, mongoidalnymi rysami twarzy, niskim wzrostem, charakterystyczną bruzdą na dłoni i fałdą powiekową, niezbornością ruchową. Badania wykazują, że duże znaczenie na wystąpienie zespołu Downa ma wiek matki (im późniejszy, tym większe ryzyko). Obecnie osoby z zespołem Downa dożywają wieku starczego.
  • Zespół Pataua (trisomia chromosomu 13) – bardzo poważna choroba genetyczna niosąca ze sobą wady wrodzone w wielu organach, tj. wady sercowo-naczyniowe, wady nerek, niepełnosprawność intelektualną, rozszczepy wargi i podniebienia. Dzieci z zespołem Pataua rodzą się bardzo rzadko, niemniej jednak większość z nich nie dożywa nawet 3. roku życia.
  • Zespół Edwardsa (trisomia 18. pary) – charakteryzuje się niepełnosprawnością intelektualną, występowaniem rozszczepów oraz wadami wrodzonymi organów wewnętrznych. Niestety dzieci dotknięte tym zespołem chorobowym umierają we wczesnym dzieciństwie.

Niemowlę z Zespołem Downa

Aberracje strukturalne

Choroby genetyczne wynikające z aberracji strukturalnych mają związek z nieprawidłową strukturą chromosomów. Do najczęstszych chorób tego typu zalicza się między innymi:

  • Zespół Kociego Krzyku (Cri du chat) – nazwa choroby wynika z płaczu dziecka, który przypomina miauczenie kota (zanika w ciągu kilku miesięcy); cechuje się niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu, zmianami w podstawie czaszki i nieprawidłowościami w budowie czaszki.
  • Zespół Wolfa-Hirschhorna – jedną z cech charakterystycznych tego zespołu jest znaczna dysmorfia twarzy, a także małogłowie, niska masa urodzeniowa, wady serca, niepełnosprawność intelektualna, zbyt małe napięcie mięśniowe, a także wady rozszczepowe w obrębie twarzy.
  • Zespół Angelmana (Happy Puppet Syndrome) – do jego objawów należą padaczka, zaburzenia ruchowe, niepełnosprawność intelektualna, ruchy kukiełkowe, a także nagłe wybuchy śmiechu (stąd określenie Happy Puppet Syndrome).
  • Zespół Williego-Pradera – charakteryzuje się niskim wzrostem dziecka, zaburzonym rozwojem narządów płciowych, niepełnosprawnością intelektualną, a także częstą otyłością (dzieci te mają duże zapotrzebowanie kaloryczne), obniżonym napięciem mięśniowym.
  • Zespół Williamsa – dzieci z tym zespołem mają twarz przypominającą swym wyglądem twarz elfa, cierpią na niepełnosprawność intelektualną (która waha się od 20 do 106 IQ), mają różne zdolności językowe nazywane potocznie „mową koktajlową”.

Choroby jednogenowe

Choroby jednogenowe dotyczą zaburzeń w pojedynczym genie. Do chorób tych zalicza się między innymi:

  • Zespół Costello – niezwykle rzadka choroba, która dotyka 1:24 000 000 żywych urodzeń! Osoby te charakteryzują się specyficznym wyglądem twarzy, niepełnosprawnością intelektualną, opóźnionym rozwojem psychoruchowym, zaburzeniami kardiologicznymi, niskim wzrostem. Choroba jest dziedziczona autosomalnie dominująco.
  • Choroba Canavan – dziedziczona autosomalnie recesywnie. U dzieci cechuje się wielkogłowiem, opóźnieniem intelektualnym, zaburzonym rozwojem ruchowym, niedowładami.
  • Fenyloketonuria – również dziedziczona autosomalnie recesywnie. Do objawów choroby należy charakterystyczny „mysi zapach” potu, niepełnosprawność intelektualna, padaczka, zaburzenia rozwoju ruchowego.
  • Homocystynuria – choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie. Charakteryzuje się niepełnosprawnością intelektualną, zanikiem nerwu wzrokowego, skłonnościami do wystąpienia zakrzepicy, podwichnięciem soczewki.

Inne rzadkie choroby związane z niepełnosprawnością intelektualną, które są dziedziczone autosomalnie recesywnie, to np. zespół Rubinsteina-Taybiego czy zespół Wolframa.

Choroby genetyczne związane z płcią

Istnieje wiele chorób genetycznych, które dotykają tylko jednej płci. U kobiet jest to zespół Retta. Pierwsze objawy tego zaburzenia pojawiają się między 6. a 18. miesiącem życia. Zespół Retta przejawia się niepełnosprawnością intelektualną, znacznymi problemami ruchowymi, stereotypiami ruchowymi (cecha charakterystyczna).

Na świecie opisano wiele chorób pochodzenia genetycznego, ale część z nich zapewne nadal kryje swoje tajemnice. Dzięki badaniom genetycznym, które warto wykonać przed zajściem w ciążę, często można określić prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób genetycznych.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Forum Logopedy, Choroby rzadkie-diagnoza i prowadzenie terapii, lipiec/sierpień 2019,
  • Bradley R.J. Johnson R.D., Pober R.B., Genetyka medyczna, Warszawa 2008.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 10 marca 2021, 15:44
    Anonim

    Jest sześcioletnia dziewczynka z Warszawy, u której lekarze nie mogą zdiagnozować właściwej choroby. Nie mówi i rozwija się intelektualnie w bardzo wolnym tempie. Poszukuję rodziny, w której jest chora dziewczynka z zaburzeniami mowy (brak mowy), będąca jednym z czterech zdiagnozowanych w Polsce przypadków choroby genetycznej. Oglądałam program telewizyjny z udziałem mamy dziecka i bardzo chciałabym się z Nią skontaktować. Może ktoś zna te cztery przypadki, choć nie umiem podać nazwy choroby, bo wypowiedziana została w audycji telewizyjnej tylko raz, a jest długa i trudna do powtórzenia.

    1. 18 marca 2021, 16:25
      Maria Cieślak

      Ja też oglądałam ten program i nie zapamiętałam nazwy tej choroby mam wnuczka z podobnymi objawami dlatego prosiłabym o informacje o tej chorobie genetycznej

  2. 12 sierpnia 2021, 21:40
    ANIA

    Witam jest tutaj ktoś to ma dziecko z trzema chromosomami nr 6 ? Nie mam żadnych informacji a nasza córka ma taki wynik genetyczny , chętnie się czegoś więcej dowiem , w zasadzie wszystko ok ,ale jestem ciekawa czy to na coś może wypływać w jej życiu ?

  3. 26 lutego 2022, 21:12
    Anonim

    Witam, jestem mamą dziewczynki która ma 8lat i ma opóźniony rozwój psychoruchowy. Jesteśmy po badaniu WES w którym w końcu wykryto rzadka wadę genetyczna CTCF TYP 21 upośledzeniem intelektualne. Też szukam kogoś kto miałby taka wadę.

    1. 11 grudnia 2022, 09:48
      Edyta

      Witam. Jestem mamą 9letniej dziewczynki i we wrześniu rok temu wykryta została wada genetyczna CTCF typ 21 opóźnienie intelektualne.

    2. 20 listopada 2023, 11:25
      Mama

      Bardzo proszę o kontakt jest to dla mnie bardzo ważne podaje nr telefonu 723987257

  4. 20 kwietnia 2022, 16:29
    Karolina

    Witam jestem mama chłopca wcześniaka z 24 tyg wykryto u niego dysplazje silvermana i handmakera czy jest ktoś kto zna ta dysplazje

  5. 6 sierpnia 2023, 21:33
    Agnieszka

    Witam, jakie były objawy ? U mojego syna również wykryto wadę genetyczna CTCF typu 21.

  6. 25 października 2023, 21:11
    Kasia

    Pani Edyto czy mogłabym się z Panią skontaktować w jakiś sposób ?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę