Artykuły
Kalendarz ciąży
Jeżeli znasz termin swojej ostatniej miesiączki, możesz sprawdzić w kalendarzu ciążowym, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś. Warto obserwować ciążę tydzień po tygodniu, by wiedzieć, jak zmieniło się Twoje dziecko i jakich dolegliwości możesz się spodziewać w najbliższym czasie. Określenie etapu ciąży potrzebne jest również do terminowego wykonywania obowiązkowych badań, które mają na celu ocenę przebiegu ciąży i rozwoju Twojego dziecka.
Do badań, które są najbardziej wyczekiwane przez przyszłych rodziców, należy badanie USG. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, by każda ciężarna miała wykonane takie badanie co najmniej trzykrotnie – po razie w każdym z trymestrów.
Sprawdź zatem, jakie są etapy ciąży i jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu, śledząc poniższy kalendarz ciążowy.
W kalendarzu ciąży I trymestr trwa od 1. do 13. tygodnia ciąży. Jest to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Tworzą się narządy wewnętrzne, zaczyna bić serce i kształtuje się płeć dziecka.
Na tym etapie ciąży kobieta może odczuwać mdłości, zmęczenie i senność, a także wahania nastroju. Niektóre ciężarne skarżą się na zgagę, wzdęcia i zaparcia. Zwiększa się też liczba wizyt w toalecie, a piersi zaczynają rosnąć i stają się wrażliwe i obolałe.
Między 6. a 8. tygodniem ciąży powinnaś umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa. Lekarz sprawdzi, czy ciąża prawidłowo się rozwija, zleci podstawowe badania i poda Ci przybliżony termin porodu. Założy także kartę ciąży, którą powinnaś zawsze nosić przy sobie, ponieważ zawiera ona wszystkie niezbędne informacje o przebiegu ciąży.
Badanie USG przed 10. tygodniem ciąży nie jest obowiązkowe. Wykonuje się je dopochwowo ze wskazań lekarskich. Pierwsze obowiązkowe USG należy wykonać dopiero między 11. a 14. tygodniem ciąży. Wtedy będziesz mogła po raz pierwszy zobaczyć swojego maluszka.
W I trymestrze ciąży możemy wyróżnić następujące tygodnie ciąży:
Kalendarz ciążowy wskazuje, że drugi trymestr to czas między 14. a 27. tygodniem ciąży. To najprzyjemniejszy okres dla przyszłej mamy, ponieważ ustępują ciążowe dolegliwości, a brzuszek nie jest jeszcze zbyt duży. W drugim trymestrze zmniejsza się także ryzyko poronienia, przyszła mama może więc odetchnąć.
Jest to czas rozwoju zmysłów i narządów wewnętrznych dziecka. Mniej więcej w połowie ciąży przyszła mama może poczuć jego pierwsze ruchy. Jest to dobry moment na zapisanie się do szkoły rodzenia i rozpoczęcie przygotowań do porodu.
Drugie obowiązkowe badanie USG przypada w okresie między 18. a 22. tygodniem ciąży (tzw. USG połówkowe). Podczas badania lekarz ocenia szczegółowo anatomię dziecka, dokonuje pomiarów i sprawdza ilość wód płodowych. Na tym etapie ciąży przyszli rodzice mogą także poznać płeć maluszka.
II trymestr ciąży mieści w sobie następujące tygodnie ciąży:
Według kalendarza ciąży III trymestr to okres między 27. a 42. tygodniem ciąży. Rosnący brzuszek może już wtedy powodować u przyszłej mamy bóle pleców. Mogą także pojawić się obrzęki nóg i zmęczenie. To czas przygotowań do porodu i kompletowanie wyprawki.
W trzecim trymestrze płód coraz bardziej przypomina dziecko i w dalszym ciągu intensywnie rośnie. Potrafi już otwierać oczy i reaguje na światło i dźwięki. Pod koniec trzeciego trymestru macica przygotowuje się do porodu i zaczyna się kurczyć. Są to tzw. skurcze przepowiadające, które nie powinny Cię niepokoić. Na 2-3 tygodnie przed porodem obniża się także dno macicy, co ułatwi Ci oddychanie, ale też spowoduje częstsze wizyty w toalecie.
Obowiązkowe badanie USG przypada między 28. a 32. tygodniem ciąży. Należy także pamiętać o obowiązkowych badaniach laboratoryjnych.
III trymestr dzieli się na:
Źródła: