Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Czkawka u płodu – czy jest się czego obawiać?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Gabrieli
Jestem w ciąży. Ostatnio zaczęłam odczuwać dziwne drgania i jakby podskoki dziecka. Słyszałam, że to może być czkawka u płodu. Czy to niebezpieczne?

Kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka w łonie zwykle między 18. a 22. tygodniem ciąży. Inne niż zazwyczaj rytmiczne drgania czy powtarzające się podskoki mogą świadczyć o wystąpieniu czkawki u płodu. Odruch ten to efekt łapczywego połykania płynu owodniowego i podrażnienia nerwów przeponowych. Jest to zjawisko powszechne i nie powinno stanowić powodu do zmartwień – jedna z teorii mówi, że służy to dojrzewaniu płuc i wzmocnieniu mięśni rozwijającego się w łonie dziecka. 

Czkawka u płodu może trwać od kilku do kilkunastu minut, powtarzać się kilkukrotnie w ciągu dnia, występować sporadycznie lub wcale. Należy spokojnie poczekać, aż samoistnie ustąpi. 

Nasilenie lub wydłużenie epizodów czkawki, zwłaszcza powyżej 28. tygodnia ciąży, warto omówić ze swoim ginekologiem przy okazji najbliższej wizyty.  

Liczne badania nie potwierdziły krążącej opinii dotyczącej związku występowania czkawki u płodu z jego niedotlenieniem. 

Przeczytaj również:
Skurcze macicy w ciąży – jakie są ich rodzaje?


Witaminy dla kobiet w ciąży
Zakupy z doradcą Gemini
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę