Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
4

Czy jedzenie tatara jest bezpieczne?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Jakuba
Czy surowe mięso jedzone w formie tatara może zaszkodzić?

Tatar to potrawa przyrządzona z surowego mięsa. Sam fakt, że głównym składnikiem jest nieprzetworzone mięso może budzić niepokój, a dodatek w postaci surowego żółtka tylko go wzmaga. 

W zależności od gatunku mięsa, tatar może dostarczać organizmowi różnych składników odżywczych. Przede wszystkim wysokiej jakości białka i tłuszczów, w przypadku ryb także tych nienasyconych. Jednocześnie nie można zapomnieć o fakcie, że jedzenie surowego mięsa i żółtka niesie za sobą pewne ryzyko. Takie produkty mogą być skażone mikrobiologicznie. Mięso, zwłaszcza pozyskane samodzielnie lub pochodzące z obrotu pozasklepowego, może być zanieczyszczone larwami pasożytów. To właśnie dlatego kobiety w ciąży powinny zrezygnować z jedzenia tatara.  

Jak zatem zwiększyć swoje bezpieczeństwo, jedząc tatara? Przede wszystkim kupujmy mięso i ryby od sprawdzonych dostawców. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi – kolor, zapach czy wygląd – nie ryzykujmy i nie jedzmy takiego produktu. Pamiętajmy także o właściwych warunkach przechowywania: w lodówce, w opakowaniu chroniącym przed ewentualnym skażeniem innych artykułów spożywczych. Mięsa raz rozmrożonego nie wolno ponownie mrozić. Jeśli do tatara używamy surowego żółtka, jajko należy najpierw oczyścić i sparzyć wrzątkiem. Warto mieć w domu oddzielną deskę i nóż do surowego mięsa. 

Jak często można jeść tatara? W tym przypadku kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Bądźmy świadomi faktu, że im częściej decydujemy się na tę potrawę, tym większe ryzyko związane ze spożywaniem surowego mięsa. 

Przeczytaj również:
Czy można jeść tatar w ciąży?


Źródła zdrowego tłuszczu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę