209
12 kwietnia 2018
Pytanie od Pani Katarzyny

Jak długo można przyjmować suplementy po terminie?

Zakupiłam w okazyjnej cenie suplement diety z krótką datą ważności i nie wiem czy zdążę go zużyć. Jak długo można przyjmować tabletki po terminie?

Odpowiada:

Termin przydatności leku/suplementu jest formalną granicą jego przydatności. Producent gwarantuje trwałość substancji czynnych i czystość mikrobiologiczną preparatu do dnia daty ważności, jeżeli był on przechowywany w prawidłowych warunkach. Określa to na podstawie badań trwałości. Po tym terminie może dochodzić do jego rozpadu, powstawania zanieczyszczeń, ale preparat nie staje się z dnia na dzień szkodliwy dla zdrowia. Najszybciej na starzenie się narażone są leki w postaci płynnej, a tabletki, kapsułki mogą zachować swoje właściwości jeszcze długo po terminie. Należy wizualnie ocenić, czy lek nie zmienił zabarwienia, nie pokruszył się, albo czy nie ma nieprzyjemnego zapachu. Nie ma badań na temat szkodliwości przyjmowania przeterminowanych leków, jednak zażywanie takowych może doprowadzić do biegunek, wymiotów, reakcji alergicznych albo zatruć pokarmowych.

Przeczytaj również:
Witaminy – czy warto je suplementować?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy szczepienie przeciw rotawirusom jest obowiązkowe?

Od 2021 roku szczepionka przeciwko rotawirusom została wprowadzona do Programu Szczepień Ochronnych jako pozycja obowiązkowa. Bezpłatne szczepienie obejmie dzieci urodzone po 31 grudnia…

Zobacz więcej

W jakich produktach jest magnez?

Produkty bogate w magnez to przede wszystkim: kakao (i czekolada), pestki dyni, otręby pszenne, kasza gryczana, groch, brązowy ryż. Jeśli…

Zobacz więcej

Jak przechowywać olej lniany?

Olej lniany należy przechowywać w lodówce, ponieważ  przedłuży to jego trwałość. Po otwarciu olej lniany należy zużyć do daty ważności.…

Zobacz więcej

Jak wybrać preparat z magnezem oraz coś na koncentrację i pamięć?

Przy wyborze preparatu magnezowego radziłabym sugerować się tym, czy dany produkt jest lekiem, czy suplementem diety. Leki mają udowodnioną skuteczność…

Zobacz więcej

Jak leczyć chroniczne zmęczenie?

Przede wszystkim powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego w celu zdiagnozowania albo wyeliminowania chorób, których objawem mogłoby być chroniczne…

Zobacz więcej

Jak przyjmować witaminę D?

Witaminę D najlepiej przyjmować razem z posiłkiem ze względu na jej rozpuszczalność w tłuszczach. Zalecana dzienna dawka zależy od wielu…

Zobacz więcej

Czy zamienniki leków są bezpieczne?

Pacjent, otrzymując zamiennik oryginalnego leku ma gwarancję, że jego terapia będzie bezpieczna i skuteczna.  Zamienniki oryginalnych leków są wprowadzane na rynek…

Zobacz więcej

Czy tran suplementować z witaminą D?

Przede wszystkim należy określić zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę D3. Zazwyczaj u dorosłych są to wartości pomiędzy 800 a 2000…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Aga pisze:

  Mam pytanie znalazłam w szafce suplementy diety z belissy parę lat leżały w odpowiednich warunkach czy mogę je zazyc?

 2. grazyna pisze:

  czy mozna brac sunhot po terminie waznosci

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Zgodnie z powyższą poradą – termin przydatności leku czy suplementu jest określony jego datą ważności zamieszczoną na opakowaniu. Produkt przeterminowany może być szkodliwy dla organizmu oraz wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.

 3. Agnieszka pisze:

  Jeśli lek ma ważność do 06.2019r. Traci ważność z ostatnim dniem czerwca? Czy z początkowym?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Jeśli producent nie zaznaczy konkretnej daty to uznajemy, ze termin ważności leku upływa ostatniego dnia miesiąca.

 4. Dominika pisze:

  Dzień dobry , mam pytanie odnośnie tego, czy jeśli tran był po otwarciu przechowywany w lodówce przez 5 miesięcy a producent zalecił przez 3 miesiące to tran nadaje się jeszcze do spożycia czy może zaszkodzić ?

  1. Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini pisze:

   Dzień dobry, producent gwarantuje jakość otwartego tranu przechowywanego w lodówce przez okres 3 miesięcy. Jeżeli upłynęło 5 miesięcy, mógł rozpocząć się proces jełczenia, dlatego nie zaleca się stosowania tego produktu.

 5. MAŁGORZATA pisze:

  Czy można pić herbatę ziołową z datą produkcji 2018?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Nie powinno się spożywać przeterminowanych produktów.

 6. Dorota pisze:

  Czy preparaty odchudzające można używać po terminie?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Wszelkie suplementy diety i leki powinno się przyjmować zgodnie z datą ważności wskazaną przez producenta. Nie zalecamy stosowania preparatów po upływie tego terminu ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych.

 7. Asia pisze:

  Elektrolity po terminie. Czy mogę zażyć.?

  1. mgr farm. Marta Junowicz pisze:

   Dzień dobry.
   Po upływie określonej daty ważności produkt może stracić swoje właściwości, a producent nie odpowiada za jego jakość. Substancje czynne mogą ulec rozpadowi, dezaktywacji czy przemianie w niepożądane związki. Dlatego nie zaleca się zażywania leków, suplementów czy środków spożywczych po upływie ich terminu ważności.

 8. Zilia pisze:

  Czy nic mi się nie stanie gdy wypije magnez przeterminowany o 4 lata?

  1. mgr farm. Joanna Pawlik pisze:

   Dzień dobry.
   Stosowanie przeterminowanych leków może być niebezpieczne dla zdrowia. Substancje wchodzące w skład preparatu mogą tracić wówczas swoje właściwości lecznicze, ale też mogą ulegać rozkładowi lub przekształceniu do innych związków, również niebezpiecznych. Co więcej możliwe jest też zanieczyszczenie mikrobiologiczne, czyli rozwój bakterii w preparacie. Zdecydowanie nie wolno narażać w ten sposób zdrowia.

 9. Małgorzata pisze:

  Czy wiadomo dlaczego preparat Fertistim jest dostępny tylko z datą ważności do 10/2021? Dlaczego nie ma nowych partii tego suplementu?

  1. mgr farm. Anna Szydłowska pisze:

   Dzień dobry. Zapytaliśmy przedstawiciela firmy. Niestety jest problem po stronie producenta. Na chwilę obecną nie potrafi on wskazać daty ponownej dostępności tego produktu.

 10. Monika pisze:

  Mam saszetki do rozpuszczania Artresan na stawy. Termin ważności był do lipca 2021, mamy październik. Mam ich ok 40, czy mogę je przyjmować? Przechowywane były we właściwych warunkach w kartonowym oryginalnym opakowaniu, saszetki nienaruszone, nie działało na nie ani światło ani wysokie temperatury.

  1. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry, termin ważności leku/suplementu jest formalną granicą jego przydatności. Producent gwarantuje trwałość substancji czynnych i czystość mikrobiologiczną preparatu do dnia daty ważności, jeżeli był on przechowywany w prawidłowych warunkach. Określa to na podstawie badań trwałości. Po tym terminie może dochodzić do jego rozpadu, powstawania zanieczyszczeń, ale preparat nie staje się z dnia na dzień szkodliwy dla zdrowia. Najszybciej na starzenie się narażone są leki w postaci płynnej, a tabletki, kapsułki mogą zachować swoje właściwości jeszcze długo po terminie. Należy wizualnie ocenić, czy lek nie zmienił zabarwienia, nie pokruszył się, albo czy nie ma nieprzyjemnego zapachu. Nie ma badań na temat szkodliwości przyjmowania przeterminowanych leków, jednak zażywanie takowych może doprowadzić do biegunek, wymiotów, reakcji alergicznych albo zatruć pokarmowych.

 11. Sylwia pisze:

  A co z suplementami, których opakowanie nie było nawet otwarte a są już po terminie?

  1. mgr farm. Marta Junowicz pisze:

   Dzień dobry. Zasada mówi, aby nie przyjmować leków czy suplementów diety po terminie przydatności. Dotyczy to także nieotwartych opakowań, ponieważ po upływie gwarancji producenta może dochodzić m.in do rozpadu substancji aktywnych, powstawania szkodliwych metabolitów czy rozwoju drobnoustrojów. Postaci stałe (tabletki, kapsułki) są mniej narażone na tego typu działanie. Należy rozważnie podejść do tematu – jest bowiem różnica, czy od wyznaczonej przez producenta daty przydatności upłynęło kilka dni/tygodni czy kilka miesięcy. Ponadto wskazana jest ocena sposobu przechowywania oraz wizualna ocena preparatu.

 12. Przemek pisze:

  Czy moge zazywac cynk w kapsulkach 8 miesiecy po terminie waznosci?

  1. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry, producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie terminu ważności lek może wykazać niższą skuteczność, a nawet przekształcić się w szkodliwe produkty uboczne. Wiele badań wskazuje, że odpowiednie przechowywanie leków w formie tabletek, np. ochrona przed słońcem, wilgocią może wydłużyć termin ważności nawet o rok. Jeśli nie ma Pan możliwości przyjęcia innego leku, należy zwrócić uwagę czy opakowanie nie zostało uszkodzone i czy lek nie ma na powierzchni przebarwień lub nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

 13. Kamila pisze:

  Czy kolagen w proszku można przyjmować kilka nsc po terminie ??? Był nie otwierany. Jest napisane najlepiej spożyć do. A nie ” NALEŻY „

  1. mgr farm. Agnieszka Mikołajczak pisze:

   Termin „najlepiej spożyć przed” określa datę minimalnej trwałości. Należy ocenić produkt, czy nie zmienił zabarwienia i zapachu.

 14. Dorota pisze:

  Mam w domu 2 nietknięte opakowania sorbifer, ale mają datę ważności październik 2020. Skoro to jest tylko żelazo, nie żaden lek, to czy coś może się stać po wzięciu takiego żelaza?

  1. mgr farm. Agnieszka Działo pisze:

   Dzień dobry.
   Wymieniony preparat jest lekiem. Jest to produkt leczniczy, którego wskazania do stosowania obejmują leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza, leczenie utajonego niedoboru żelaza i profilaktykę w okresie ciąży. Termin ważności jest formalną granicą przydatności leku. Ze względu na powodzenie terapii i bezpieczeństwo stosowania po tej dacie lek powinien zostać zutylizowany.

Czytaj także
09 lutego 2021 mgr farm. Magdalena Stalmirska
26 stycznia 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
02 grudnia 2020 Alicja Olewiecka
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)