Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
2

Kaszak na powiece – czy może się na niej pojawić?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Joanny
Na powiece pojawiła mi się niewielka zmiana. Czy to może być kaszak?

Kaszak to niewielka torbiel gruczołu łojowego. Powstaje na skutek zablokowania kanalika wyprowadzającego gruczołu i niemożliwości wydostania się sebum, które wraz ze zrogowaciałym naskórkiem tworzy treść wypełniającą cystę. Ma gładką powierzchnię i biały, cielisty lub lekko żółty kolor. Niekiedy widoczny jest ciemny punkt w środku tej okrągłej zmiany. Zwykle osiąga średnicę kilku milimetrów, ale zdarzają się także guzy wielkości orzecha włoskiego. Kaszak może być miękki lub twardawy, przesuwa się względem podłoża i w większości przypadków nie powoduje dolegliwości bólowych czy świądu. Najczęściej pojawia się na twarzy, głowie i karku, ale obserwowano również przypadki w okolicach zewnętrznych narządów płciowych, w jamie ustnej czy na powiekach. 

Wystąpienie jakiejkolwiek zmiany na powiece należy skonsultować z okulistą, który postawi diagnozę w oparciu o badanie i wywiad. Kaszak może bowiem zostać pomylony przez pacjenta z włókniakiem, jęczmieniem czy gradówką. Na podstawie wielkości, lokalizacji i wyglądu guzka lekarz zaleci odpowiednie postępowanie. Najmniejsze zmiany mogą ustępować samoistnie, te większe mogą wymagać usunięcia chirurgicznego. 

Należy pamiętać, aby nie próbować samodzielnie nakłuwać ani wyciskać kaszaka. Może to spowodować ogromny ból, a dodatkowo ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i konieczność leczenia antybiotykami. 

Przeczytaj również:
Jęczmień i gradówka – czym się różnią?


Preparaty na choroby oczu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę