13
29 maja 2019
Pytanie od Pani Julii

Opuchlizna po zadrapaniu przez kota

Mam pytanie odnośnie zadrapania przez kota. Od wczoraj mam opuchniętą 1/3 ręki. Rana jest mała i wygląda normalnie, ale cały nadgarstek boli i jest opuchnięty. Czy mogę wziąć jakiś lek? Co zrobić w takiej sytuacji? 

Odpowiada:

Opuchnięcie może być wywołane uczuleniem lub nadkażeniem rany, ciężko to ocenić po samym opisie. Najlepiej skonsultować zadrapanie z lekarzem. Na samo uczulenie można zastosować krem z hydrokortyzonem, dostępny bez recepty. Nie ma jednak pewności do co przyczyny wystąpienia obrzęku i najlepiej, jeśli zobaczyłby to lekarz.
 
Przeczytaj więcej:
Sprawdź, jak uniknąć groźnych powikłań po zranieniu skóry
 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Gojenie ran a cukrzyca

Wszystko zależy od rodzaju, umiejscowienia i stanu zranienia. U diabetyków bardzo istotna jest profilaktyka, ponieważ gojenie ran jest utrudnione. Ranę…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Wasz Doradca pisze:

  Jeśli rana jest po zadrapaniu przez zwierzę,to logiczne,że jest to zakażenie a nie uczulenie.Na zakażenie stosuje się przemywanie rany Ryvanolem lub Octeniseptem albo Borasolem,jeśli zrobiła się ropa.

  1. mgr farm. Marta Junowicz pisze:

   Dzień dobry. Zgadzamy się – każde zadrapanie przez kota należy zdezynfekować. Jest realne ryzyko zakażenia. Jeżeli rana się sączy, krwawi, należy zastosować opatrunek.
   Opuchlizna, której towarzyszy zaczerwienienie lub rozpalenie skóry to oznaki rozwoju stanu zapalnego. W takich przypadkach należy uważnie obserwować miejsce zadrapania. Jeżeli opuchlizna powiększy się lub pokaże się ropa, najlepiej zgłosić się do lekarza.

Czytaj także
17 czerwca 2022 mgr farm. Monika Cichocka
14 lipca 2021 mgr farm. Marta Grabowska
13 lipca 2021 mgr farm. Marta Grabowska
23 kwietnia 2021 mgr farm. Monika Cichocka
17 października 2018 mgr farm. Aneta Sara Lis
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)