Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
2

Uczulenie na wodę – czy to możliwe?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Urszuli
Czy można mieć uczulenie na zwykłą wodę?

Uczulenie na wodę jest możliwe, lecz jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Mówimy tu o częstotliwości występowania tak niskiej, iż dotychczas nie stwierdzono przyczyn zjawiska uczulenia na wodę. Zdecydowanie częściej mamy do czynienia z uczuleniem na substancje zawarte w wodzie. Najczęściej substancją powodującą nadwrażliwość jest chlor. Potocznie nazywana alergia na chlorowaną wodę to w rzeczywistości kontaktowe zapalenie skóry objawiające się pokrzywką i miejscowymi zmianami skórnymi po kontakcie z wodą. Najczęściej objawy te ukazują się podczas wizyt na basenach, gdzie woda jest dość intensywnie chlorowana.  

Nieco rzadziej do czynienia z tego typu alergiami mamy w domu – w chwili obecnej woda, którą dysponujemy w mieszkaniach jest zwykle dobrej jakości, gdyż musi spełniać odpowiednie normy. Łatwym testem, który możemy wykonać, by sprawdzić typ uczulenia, jest potraktowanie skóry wodą destylowaną. Jeżeli dojdzie do wystąpienia skórnych objawów, to mamy do czynienia z niezwykle rzadką alergią na wodę. W przeciwnym wypadku możemy być niemal pewni, iż uczula nas składnik rozpuszczony w wodzie. Wodę destylowaną możemy kupić w większych sklepach spożywczych.

Możemy mieć także do czynienia z alergią na wodę w jeziorze (po kąpieli). Zwykle alergenem są substancje rozpuszczone w wodzie z jeziora. Najczęściej mamy tu do czynienia z nawozami, które zostały używane na okolicznych polach. 

Przeczytaj również:
Uczulenie na komary – przyczyny i objawy. Czy można je wyleczyć?


Produkty łagodzące objawy alergii
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę