Naturalne afrodyzjaki – poznaj ich właściwości!
Afrodyzjaki to substancje (potrawy, zioła, zapachy i inne), które wzmacniają popęd seksualny, potęgują doznania oraz zwiększają przyjemność płynącą z seksu. Od wieków były one intensywnie poszukiwane, a ich rola badana przez naukowców zarówno na ludziach, jak i zwierzętach.
Zioła jako naturalne afrodyzjaki
Najwięcej dostępnych badań dotyczy wymienionych poniżej roślin.
Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris)
Buzdyganek naziemny stosowany jest od wieków w tradycyjnej medycynie indyjskiej jako roślina poprawiająca funkcje seksualne. Badania wykazały, że Tribulus terrestris zwiększa libido, wzmaga produkcję testosteronu oraz dodatkowo opóźnia wytrysk.
Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii)
Pieprzyca peruwiańska, czyli tak zwana maca to roślina rosnąca wyłącznie w Andach. Zyskała uznanie również poza Peru jako afrodyzjak poprawiający sprawność seksualną u kobiet i mężczyzn, jednak niewpływający na zmianę stężenia testosteronu i estradiolu w organizmie. W badaniach maca zwiększała także produkcję i ruchliwość plemników.
Żeń-szeń (Panax Ginseng)
Żeń-szeń od lat stosowany jest w tradycyjnej medycynie chińskiej między innymi jako afrodyzjak. W badaniach wykazano, że żeń-szeń ułatwia uzyskanie pobudzenia seksualnego. Ginsenozydy zawarte w roślinie, pośrednicząc w uwalnianiu tlenku azotu, wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych i napływ krwi do ciał jamistych, wywołując wzwód prącia.
Ziele Damiana (Turnera diffusa)
Ziele Damiana to środek nie tylko wzmagający popęd seksualny, ale także poprawiający nastrój i pobudzający układ nerwowy do pracy. Zwiększa poziom wolnego testosteronu oraz podwyższa libido. Ziele Damiana poprawia również ukrwienie narządów płciowych podobnie jak wiagra. Jest składnikiem preparatów złożonych dla kobiet i mężczyzn.
Istnieje wiele innych ziół, których działanie wzmagające popęd płciowy zostało udowodnione w niektórych badaniach. W większości jednak nadal potrzebujemy więcej doniesień naukowych potwierdzających te właściwości oraz rozwiewających kwestię działań niepożądanych i stosunku korzyści do ryzyka ich stosowania.
Przykładowo johimba lekarska to pierwsza roślina zatwierdzona przez FDA pod koniec lat 80. XX wieku do leczenia impotencji. Obecnie kora johimbiny i otrzymywane z niej preparaty są zakazane w żywności na mocy decyzji Komisji Europejskiej. Powodem są działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas jej stosowania. Należą do nich nudności, wymioty, wzrost ciśnienia, bezsenność, a nawet tachykardia.
Hiszpańska mucha
Ostatnio coraz częściej mówi się o najsilniejszym afrodyzjaku, którym jest przypuszczalnie mucha hiszpańska. Owad ten to tak naprawdę chrząszcz o nazwie pryszczel lekarski, który w chwili zagrożenia wytwarza silnie drażniącą kantarydynę. To właśnie ta substancja była wykorzystywana już w starożytności jako afrodyzjak, a w większych dawkach jako trucizna.
Niestety potrzebnych jest więcej badań dotyczących działania hiszpańskiej muchy oraz jej profilu bezpieczeństwa w preparatach doustnych. Większość doniesień skupia się wokół jej zastosowań w dermatologii, np. wykorzystania kantarydyny w terapii brodawek podeszwowych czy mięczaka zakaźnego.
Afrodyzjaki w kuchni
Niektóre przyprawy, warzywa i owoce stosowane w naszej kuchni również uważane są za naturalne afrodyzjaki. Z przypraw często wymieniany jest lubczyk, szafran, imbir, gałka muszkatołowa, wanilia, z owoców – truskawki czy awokado, z owoców morza – krewetki i ostrygi, a z warzyw – seler, szparagi czy papryczka chili!
Niestety działanie często wymienianych afrodyzjaków z naszej kuchni zwykle nie ma potwierdzenia w dostępnych badaniach. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich stosować. Przypuszcza się, że uwielbiana przez większość osób czekolada jest afrodyzjakiem między innymi ze względu na obecność anandamidu, który w badaniach na szczurach poprawiał sprawność seksualną. Kofeina i teobromina w połączeniu z anandamidem przyczynia się także do polepszenia samopoczucia.
Afrodyzjaki dla niej i dla niego
Afrodyzjaki są przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, mimo że większość badań skupia się wokół poszukiwania odpowiednich substancji dla płci męskiej. Kobietom szczególnie poleca się lubczyk, imbir, ziele Damiana, a także żeń–szeń.
Naturalne afrodyzjaki zdrowsze niż viagra?
Przyjmowanie suplementów diety w Polsce ciągle rośnie. Należy jednak pamiętać, że zioła również mogą wywierać poważne działania niepożądane i wchodzić w interakcje z lekami, dlatego też nie są one przeznaczone dla każdego. Przebyty udar, zawał czy choroby sercowo-naczyniowe mogą być przeciwskazaniem do przyjmowania viagry, ale problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia tętniczego mogą wykluczać także suplementację żeń-szeniem.
Potencjalne działanie naturalnych afrodyzjaków wymaga jeszcze dalszych, wnikliwych badań. Wiele z nich jest już bardzo obiecujących. Obecnie stosowane zioła mają swoich zwolenników, ale należy zawsze pamiętać o potencjalnych działaniach ubocznych i przeciwwskazaniach.
Źródła:
- Gauthaman K., Adaikan P.G., Prasad R.N., Aphrodisiac properties of Tribulus Terrestris extract (Protodioscin) in normal and castrated rats, Life Sci, 2002.
- Kotta S., Ansari S.H., Ali J., Exploring scientifically proven herbal aphrodisiacs, Pharmacognosy reviews, 2013.
- Kim T.H., Jeon S.H., Hahn E.J. i in., Effects of tissue-cultured mountain ginseng (Panax ginseng CA Meyer) extract on male patients with erectile dysfunction, Asian J Androl., 2009.
- Komunikat: Nie dla johimby lekarskiej i przęśli w żywności!, 2019, https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-nie-dla-johimby-lekarskiej-i-przesli-w-zywnosci/ (dostęp: 15.07.2020).
- Montagna M.T., Diella G., Triggiano F. i in., Chocolate, “Food of the Gods”: History, Science, and Human Health, Int J Environ Res Public Health, 2019.