Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
177

Tabletka „dzień po”. Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Słuchaj artykułu

Tabletka „dzień po” to tzw. antykoncepcja awaryjna (postkoitalna). Możemy ją zastosować np. gdy pęknie prezerwatywa lub za wcześnie odkleimy plaster antykoncepcyjny. Kto może przepisać tabletkę „dzień po”? Czy mogą po niej wystąpić skutki uboczne?

Tabletka „dzień po”. Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Kiedy sięgnąć po tabletkę „dzień po”? 

Na polskim rynku dostępne są dwa preparaty. Ze względu na możliwe skutki uboczne nie są one przeznaczone do częstego użytku. Nie mogą być zatem stosowane jako rodzaj antykoncepcji. 

Wskazania do zażycia tabletki „dzień po” to m.in.: 

  • gwałt; 
  • nieużycie żadnego środka antykoncepcyjnego przed lub w trakcie stosunku; 
  • pęknięcie, uszkodzenie prezerwatywy podczas stosunku; 
  • nieprawidłowe przyjmowanie lub pominięcie co najmniej 3 tabletek antykoncepcyjnych; 
  • przesunięcie, odklejenie, opóźnione lub za wczesne odklejenie plastra antykoncepcyjnego albo pierścienia dopochwowego; 
  • nieprawidłowe obliczenie dni płodnych przez kobietę; 
  • ejakulacja na zewnętrzne narządy płciowe kobiety podczas stosunku przerywanego; 
  • wypadnięcie wkładki wewnątrzmacicznej lub implantu hormonalnego; 
  • opóźnienie przyjęcia zastrzyku z progesteronem przez co najmniej 2 tygodnie.  

Testy ciążowe
Zakupy z doradcą Gemini

Tabletka „dzień po” – rodzaje 

Jak działa tabletka „dzień po”?

EllaOne (30 mg octanu uliprystalu) 

Lek opóźnia lub hamuje owulację, przez co plemniki nie mają możliwości zapłodnienia komórki jajowej. Substancja ta hamuje uwalnianie hormonu luteinizującego (LH) nawet przed spodziewaną owulacją. Według badań zastosowanie octanu uliprystalu może opóźnić owulację do 5 dni. Dodatkowo zmienia się struktura błony śluzowej macicy, więc hamowana jest też implantacja (zagnieżdżenie) zarodka.  

Tabletka „dzień po” – do kiedy można wziąć? 

W opakowaniu znajduje się jedna tabletka, którą przyjmujemy niezależnie od posiłku. Preparat najlepiej spożyć do 24 godzin od momentu stosunku (wówczas skuteczność działania wynosi ok. 98%), a najpóźniej do 120 godzin (5 dni). Jeśli w ciągu trzech godzin od zastosowania leku wystąpią wymioty, wówczas dawkę należy ponowić. 

Po zastosowaniu tabletki z octanem uliprystalu może nastąpić przyspieszenie lub opóźnienie krwawienia miesiączkowego:  

  • Około 7% kobiet odnotowało wystąpienie krwawienia o ponad 7 dni wcześniej, niż powinno ono wystąpić. 
  • Około 18,5% odnotowało opóźnienie krwawienia o ponad 7 dni, a 4% kobiet o ponad 20 dni. 

Europejska Agencja Leków zarejestrowała w 2018 r. nowe wskazanie dla octanu uliprystalu w dawce 5 mg. Jest on teraz stosowany również w leczeniu przedoperacyjnym mięsaków macicy u kobiet w wieku 18-40 lat. Hamuje krwawienia z macicy, niedokrwistość i bóle brzucha poprzez ograniczenie działania progesteronu. Oprócz tego komórki mięsaków zmniejszają swoją masę, przestają się dzielić i obumierają. 

Escapelle (1500 mcg lewonorgestrelu) 

Lek podobnie jak octan uliprystalu hamuje owulację. Wiąże się z receptorami progesteronowymi i androgenowymi, hamując uwalnianie hormonu luteinizującego (LH). Oprócz tego zmienia skład śluzu szyjkowego. Staje się on przez to bardziej lepki, uniemożliwiając plemnikom poruszanie się i przeżycie. Lek hamuje również owulację, jeśli jeszcze nie nastąpiła. Lewonorgestrel stosujemy również w połączeniu z etynyloestradiolem jako hormonalny system domaciczny.

Przyjęcie dawki w postaci jednej tabletki powinno nastąpić nie później niż 72 godziny od stosunku, przy czym 99% skuteczność występuje do 24 godzin, podobnie jak w przypadku octanu uliprystalu. Jeśli po zażyciu nastąpiły wymioty, należy powtórnie przyjąć jedną tabletkę. 

Czy tabletka „dzień po” może opóźnić okres? 

Po zastosowaniu octanu uliprystalu lub lewonogestrelu krwawienie powinno wystąpić zgodnie z cyklem w przewidywanym terminie. Niekiedy krwawienie miesiączkowe może pojawić się kilka dni za wcześnie lub za późno. W przypadku 7-dniowego opóźnienia udaj się do lekarza w celu wykluczenia ciąży. 

Tabletka dzień po” a karmienie piersią i ciąża 

Zastosowanie tabletki dzień po” nie przerywa istniejącej ciąży. Jednak przed jej zastosowaniem musisz wykluczyć możliwość ciąży.  

Jeśli sięgnęłaś po antykoncepcję awaryjną, wstrzymaj się także przez tydzień od karmienia piersią. Substancje zawarte w tabletce „dzień po” przenikają do mleka. 

Tabletka „dzień po” – skutki uboczne

Najczęstsze skutki uboczne po zażyciu tabletki „dzień po” to: 

  • ból i zawroty głowy, 
  • nudności i wymioty, 
  • dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, 
  • ból pleców, 
  • wahania nastrojów, 
  • niepokój, 
  • bezsenność, 
  • wydzielina z dróg rodnych, 
  • obrzęk i tkliwość piersi.  

Występujące niekiedy bóle i zawroty głowy mogą doprowadzić do spadku percepcji, dlatego po zastosowaniu leku nie powinnaś prowadzić auta.  

Tabletki „dzień po” – przeciwwskazania 

Nie powinnaś przyjmować tabletki „dzień po”, jeśli: 

  • chorujesz na nowotwory hormonozależne,  
  • jesteś w ciąży, 
  • karmisz piersią, 
  • chorujesz na zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (np. krwawienia z dróg rodnych), 

Tabletka „dzień po” – kto może wypisać? 

Osoby powyżej 15. roku życia mogą kupić pigułkę „dzień po” po otrzymaniu recepty farmaceutycznej. Farmaceuta ma obowiązek przeprowadzenia wywiadu z pacjentką, aby ustalić m.in. zasadność sprzedaży tabletki „dzień po”.

Pigułkę można kupić nie częściej niż raz na 30 dni.

Tabletka „dzień po” – cena 

Koszt jednej tabletki „dzień po” wynosi około 50-120 zł.  

Tabletka „dzień po” a alkohol 

Nie ma przeciwwskazań do zastosowania tabletki „dzień po” po spożyciu alkoholu. Tabletkę możesz przyjąć niezależnie od posiłków.  

Czy tabletki „dzień po” są metodą aborcji? 

Niektórzy uważają tabletki „dzień po” za tabletki wczesnoporonne. Nie jest to prawdą, ponieważ nie niszczą one embrionu. Tabletki hamują owulację i utrudniają połączenie plemnika z komórką jajową.  

Przeczytaj również:
Wkładka domaciczna. Rodzaje, przeciwwskazania, skutki uboczne 


Prezerwatywy

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego EllaOne.
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Escapelle.
  • European Public Assessment Report for Ellaone. Summary for the public.
  • https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/13109.
  1. 6 listopada 2021, 12:44
    Agata

    Dzień dobry,czy “nietypowe krwawienie z pochwy” wymienione wśród niezbyt częstych działań niepożądanych obejmuje oddawanie moczu z krwią i strzępkami krwi (nie skrzepami jak przy krwawieniu miesiączkowym) na ok. dobę po zażyciu leku ellaOne, przy równoczesnym bólu w podbrzuszu i podczas oddawania moczu?

    1. 9 listopada 2021, 16:58
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, “nietypowe krwawienie z pochwy” nie obejmuje oddawania moczu z krwią. Wśród rzadkich działań niepożądanych leku wymienia się również zaburzenia dróg moczowych, przebarwienia moczu, kamicę nerkową, bóle nerek oraz pęcherza. Proszę skonsultować się z lekarzem w celu rozpoznania czy Pani objawy wynikają z działania niepożądanego leku czy są wynikiem np. zakażenia układu moczowego.

  2. 24 stycznia 2024, 23:15
    Zbyszek

    Czegoś tu nie rozumiem skoro tabletki dzień po działają do 5 dni po stosunku i hamowana jest też implantacja (zagnieżdżenie) zarodka czyli już połączonej komórki jajowej i plemnika. To dlaczego nie są one uważane za wczesnoporonne? Przecież zarodek już powstał i przez tę tabletkę nie ma szans na rozwój?

    1. 25 stycznia 2024, 09:44
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Z medycznego punktu widzenia ciąża rozpoczyna się po implantacji zarodka w błonie macicy. Tabletki “dzień po” nie są skuteczne w przypadku, gdy doszło do implantacji, czyli nie przerywają ciąży. Nie wywołują także skurczów macicy i innych działań, które doprowadzają do usunięcia zarodka zagnieżdżonego w jamie macicy.

  3. 24 czerwca 2024, 05:20
    Ewelina

    Podczas stosunku prezerwatywa pękła i po 35 godzinach zazylam escapelle. Receptę otrzymałam bez żadnego problemu, nie wymiotowałam, nie odczuwałam też żadnych innych działań nieporzadanych. Zapłaciłam w aptece 70zl. Mimo przyjęcia escapelle przed upływem 72 godzin to mimo to stresowałam się ewentualna ciąża bo podczas stosunku mialam dni płodne. Okres dostalam prawidłowo wtedy gdy był przewidywany i niczym się nie różnił.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę