Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Bestsellery z gratisem
X - Infekcje intymne
X - Produkty dla seniorów
X - Strefa seksu
X - Ochrona przeciwsłoneczna
159

Drenaż limfatyczny – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Ujędrnia skórę, zmniejsza obrzęki, redukuje cellulit i oczyszcza organizm z toksyn. Chętnie korzystają z niego również sportowcy w celach regeneracji powysiłkowej. Mowa o drenażu limfatycznym, o którym więcej dowiecie się z poniższego artykułu.

Drenaż limfatyczny – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Czym jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny stanowi formę oddziaływania na układ chłonny, który ma za zadanie poprawę jego motoryki oraz redukcję obrzęków. Masaż ten może być wykonywany ręcznie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub masażystę albo za pomocą aparatów do kompresji pneumatycznej.


Wsparcie układu limfatycznego

Manualny drenaż limfatyczny został po raz pierwszy opracowany i opublikowany w latach 30. przez duńskiego fizjoterapeutę Emila Voddera i do dziś uznaje się go za ojca tej metody. Drenaż ręczny stanowi kombinację powolnych ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących o sile bodźca dostosowanej do okolicy ciała i stanu pacjenta. Aparaty do drenażu mechanicznego zawierają natomiast specjalne mankiety podzielone na komory, w których umieszcza się obrzękniętą kończynę. Urządzenie, wtłaczając powietrze w kolejne sektory, wytwarza podciśnienie stymulujące układ limfatyczny do pracy.

Zarówno drenaż limfatyczny ręczny, jak i mechaniczny składają się z dwóch faz:

 • fazy przesuwania – w której dochodzi do przemieszczenia się płynu w kierunku proksymalnych węzłów chłonnych poprzez ucisk na tkankę,
 • fazy odprężenia – w której, poprzez biernie utrzymywany kontakt z tkanką, następuje ponowne napełnienie naczyń limfatycznych.

Celem zabiegu jest przywrócenie fizjologicznego drenażu tkankowego oraz tworzenie optymalnych warunków do regeneracji uszkodzonego układu limfatycznego. Drenaż limfatyczny zwiększa objętość czasową limfy, czyli czas potrzebny do naprzemiennego napełniania i opróżniania się początkowych naczyń limfatycznych, a tym samym przyspiesza transport limfocytów wytworzonych w węzłach chłonnych.

Drenaż limfatyczny

Fizjologia układu limfatycznego

Węzły chłonne pełnią w organizmie funkcje odpornościowe, a także odgrywają istotną rolę w transporcie płynu limfatycznego. W warunkach fizjologicznych znaczna część limfy doprowadzonej do węzłów ulega resorpcji (wchłanianiu) przez naczynia krwionośne, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia ilości limfy odpływającej w stosunku do napływającej. W sytuacji chorobowej, gdy węzeł chłonny znajdzie się w pobliżu aktywnego stanu zapalnego, może dochodzić do zastojów, będących efektem zwiększonej produkcji filtratu tkankowego w odniesieniu do pojemności transportowej układu chłonnego. Natomiast przedłużający się zastój będzie prowadzić do utworzenia się obrzęku limfatycznego.

W literaturze wyróżnia się dwa rodzaje obrzęków limfatycznych: pierwotne oraz wtórne. Obrzęk pierwotny wynika z nieprawidłowej budowy bądź fizjologii układu limfatycznego. Do obrzęku wtórnego dochodzi zaś w wyniku uszkodzenia naczyń i/lub węzłów chłonnych, spowodowanego chorobą nowotworową, kontuzjami, zabiegami operacyjnymi czy radioterapią.

Wskazania do zabiegu drenażu limfatycznego

Wskazania medyczne do drenażu limfatycznego obejmują pierwotne i wtórne obrzęki limfatyczne, obrzęki tłuszczowe, obrzęki żylno-limfostatyczne oraz obrzęki pourazowe i pooperacyjne. Obecnie także coraz częściej masaż ten wykorzystywany jest u sportowców jako element regeneracji powysiłkowej, jak również jako zabieg wellness w celu likwidacji uczucia ciężkości nóg, redukcji cellulitu czy oczyszczania organizmu z toksyn.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego dzieli się na ogólne i miejscowe. Do przeciwwskazań ogólnych bezwzględnych należy niewyrównana niewydolność serca (co wyklucza drenaż w przypadku obrzęków sercowych) oraz ostre stany zapalne wywołane przez zarazki chorobotwórcze. Złośliwe nowotworowe obrzęki limfatyczne uznaje się za przeciwwskazanie względne. Przy pracy w obrębie głowy i szyi przeciwwskazanie stanowić będą także: nadczynność tarczycy, nadwrażliwość zatoki tętnicy szyjnej oraz zaburzenia rytmu serca. Pacjenci po 60 roku życia potrzebują konsultacji lekarza prowadzącego przed zabiegiem. W przypadku pracy w obrębie jamy brzusznej szczególnymi przeciwwskazaniami będą: menstruacja, ciąża, epilepsja, uchyłkowatość jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, tętniaki aorty brzusznej, znaczne zrosty pooperacyjne oraz popromienne stany zapalne narządów miednicy mniejszej.

Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Towarzystwa Limfologicznego manualny drenaż limfatyczny stanowi, obok bandażowania wielowarstwowego, ćwiczeń usprawniających odpływ chłonki i pielęgnacji skóry, element kompleksowej terapii udrażniającej (CDTcomplex decongestive therapy), będącej podstawową metodą leczenia zachowawczego obrzęku limfatycznego. Tak szeroki wachlarz działań ma na celu poprawę stanu funkcjonalnego pacjenta. Terapia ta obejmuje dwie fazy działania.

 1. Faza intensywna – skoncentrowana na maksymalnej redukcji istniejącego obrzęku. W tej fazie nacisk kładzie się na codzienne drenaże limfatyczne, kompresoterapię (bandażowanie) i edukację pacjenta odnośnie ćwiczeń i codziennej pielęgnacji skóry. Jej czas trwania jest dobierany indywidualnie do stanu pacjenta i kończy się w momencie, gdy dalsza redukcja nadmiaru chłonki przestaje być możliwa.
 2. Faza utrwalająco-optymalizująca – mająca na celu podtrzymanie osiągniętych efektów terapii. Jej skuteczność zależy od stopnia zaangażowania pacjenta w terapię, ponieważ to na jego barkach spoczywa dbałość o codzienną pielęgnację skóry, bandażowanie, ćwiczenia usprawniające i automasaż. W tej fazie drenaże wykonuje się 1 – 2 razy w tygodniu. Ze względu na przewlekły charakter dolegliwości, jaką jest obrzęk limfatyczny, faza ta powinna trwać do końca życia pacjenta.

Dla podtrzymania efektów drenażu u osób borykających się z obrzękami, przeciążeniami w pracy kończyn dolnych bądź niewydolnością układu żylnego zaleca się noszenie odpowiednich materiałów kompresyjnych, zapewniających ochronę przed nasileniem dolegliwości. W celach profilaktycznych stosuje się rajstopy i pończochy uciskowe o 1 lub 2 klasie ucisku, a u osób z utrwalonymi obrzękami – bandaże i bieliznę z minimum 2 klasą ucisku.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 29 grudnia 2019, 23:28
  Michał_T.

  No to jak jest z tym drenażem limfatycznym przy problemach po operacji serca? N.p. wymiana zastawki aortalnej (2 lata temu) i napuchnięte ciało, podskórne wody udające tuszę? Wolno mi, czy nie wolno?

  1. 31 grudnia 2019, 10:12
   mgr farm. Magdalena Fuszara

   Panie Michale, w Pana przypadku takie zabiegi muszą być najpierw indywidualnie skonsultowane z lekarzem. Drenaż, oprócz swoich korzystnych efektów, może stworzyć obciążenie dla serca.

 2. 4 lutego 2020, 07:00
  Małgośka

  witam , mam mieć drenaż kończyn dolnych a jestem po operacji obu nóg czy mogę korzystać z zabiegu?

  1. 5 lutego 2020, 10:55
   mgr farm. Magdalena Fuszara

   Dzień dobry,

   jeżeli jest Pani po operacji chirurgicznej, to tylko lekarz może określić czy nie ma przeciwwskazań do takich zabiegów. Czasem trzeba odczekać odpowiedni czas po operacji, a czasem drenaż limfatyczny jest całkowicie przeciwwskazany.

  2. 9 czerwca 2021, 20:53
   Anonim

   otrzasnij sie

 3. 5 lutego 2020, 18:50
  Agnieszka

  Witam 4 lata temu miałam raka endometrium ,miałam operacje i na tym się zakończyło .jestem zdrowa chciałabym się dowiedzieć czy mogę bez obaw poddać się temu zabiegowi

  1. 6 lutego 2020, 13:09
   Poradnik Gemini

   Jeśli jest Pani po zabiegu chirurgicznym, warto aby lekarz ocenił czy nie ma przeciwwskazań do takich zabiegów.

 4. 9 lipca 2020, 07:05
  Józek

  Czy żylaki nie są przeciwwskazania do drenażu limfatycznego ?

  1. 9 lipca 2020, 07:51
   Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini

   Żylaki są przeciwwskazaniem do wykonania drenażu limfatycznego.

 5. 22 września 2020, 19:37
  Marek

  Dzień dobry,mam pytanie,mam 58lat i stwierdzone przez USG kończyn dolnych zaburzenia krążenia chłonki i niestety pracuje w warunkach stojących,czy drenaż jest dla mnie i jaki lekarz(specjalność) może wydać takie orzeczenie,z góry dziękuję

  1. 28 września 2020, 11:28
   Poradnik Gemini

   Na początku należy udać się do lekarza ogólnego, który w zależności od wskazań może wypisać Panu skierowanie do specjalisty.

 6. 25 lutego 2021, 15:42
  Monika

  Czy karmiąc piersią, można skorzystać z limfodrenazu ?

  1. 10 marca 2021, 07:01
   Poradnik Gemini

   Nie ma żadnych przeciwwskazań do drenażu ciała w okresie laktacji. Są nawet specjalne techniki drenażu piersi stosowane przy zastojach pokarmu.

 7. 31 marca 2021, 22:51
  Ania

  Witam, czy w przypadku drenażu nóg, epilepsja jest przeciwwskazaniem?

  1. 2 kwietnia 2021, 07:33
   Poradnik Gemini

   Pani Aniu, w tym przypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem.

 8. 13 kwietnia 2021, 21:11
  Małgorzata

  Po operacji usunięcia narządów rodnych i usunięciu węzłów chłonnych można wykonywać masaż limfatyczny nóg?

  1. 16 kwietnia 2021, 07:24
   Poradnik Gemini

   Pani Małgorzato, w tym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska.

 9. 15 czerwca 2021, 16:56
  Magdalena

  Czy w przypadku niewielkiej niedrożności zastawki żyły odpiszczelowej, oraz granicznej wydolności żyły udowej (opis z usg doppler) można wykonać drenaż limfatyczny?

  1. 18 czerwca 2021, 09:04
   mgr Izabela Skowrońska

   Dzień dobry.
   Wszelkie wątpliwości dotyczące zasadności drenażu warto konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Prawdopodobnie drenaż limfatyczny z kompresoterapią mógłby wspomóc leczenie Pani dolegliwości.

 10. 16 sierpnia 2021, 22:27
  Ewa

  Witam jestem po laserowym zabiegu na żylaki czy mogę skorzystać z drenażu

  1. 18 sierpnia 2021, 07:41
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Proszę skonsultować się z lekarzem, który wyda odpowiednie zalecenia po zabiegu usunięcia żylaków.

 11. 27 września 2021, 11:21
  Tomasz

  Dzień dobry,
  czy polecacie jakieś konkretne urządzenie/maszynę do drenażu/masażu limfatycznego ?

 12. 27 czerwca 2022, 09:38
  Ewa

  Czy potrzebne mi skierowanie do fizjoterapeuty do robienia drenażu limfatycznego ręcznie prywatnie.
  Mam to wpisane w zaleceniach od p. Doktora gdzie byłam prywatnie.

  1. 28 czerwca 2022, 14:18
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Podczas wizyt prywatnych u specjalistów nie jest potrzebne okazanie skierowania od lekarza rodzinnego.

 13. 15 października 2022, 23:05
  Grzegorz

  Grzegorz, jestem po 2 zawalach i mam astmę czy mogę zastosować drenaż limfatyczny

  1. 19 października 2022, 16:17
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Przed wykonaniem zabiegu proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą, który będzie wykonywał zabieg.

 14. 5 lutego 2023, 14:15
  Ika

  Na jakiej zasadzie padaczka jest przeciwskazaniem do drenażu limfatycznego?

  1. 7 lutego 2023, 13:24
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Epilepsja jest przeciwwskazaniem do wykonania drenażu limfatycznego, ponieważ przemieszczanie płynów w obrębie naczyń może doprowadzić do wystąpienia ataku.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę