3
03 stycznia 2018

Jak dbać o cerę zimą?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Polki uchodzą za najpiękniejsze kobiety na świecie? W ślad za tym, że są pracowite i zaradne idzie fakt, że zwykle mają włosy w kolorze słowiańskiego blondu, duże wyraziste oczy, regularne rysy twarzy oraz jasną cerę.

Dlaczego trzeba dbać o cerę zimą?

To właśnie ostatni aspekt sprawił, że kobiety w Polsce nauczyły się o nią dbać w odpowiedni sposób przez cztery pory roku. Szczególnym wyzwaniem jest ochrona skóry twarzy zimą. Częste wahania temperatury, wiatr i ogrzewanie sprawiają, że o tej porze roku istotnym problemem jest przesuszona skóra.

Jak nawilżyć skórę zimą?

Jak zatem nawilżyć skórę, aby była promienista również zimą? Najbardziej zewnętrzną warstwą skóry jest warstwa hydrolipidowa. Jak sama nazwa wskazuje, składa się ona z wody i tłuszczów, a jej główna rola polega na ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo dba ona o zachowanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Aby nie dopuścić do przesuszenia skóry, ważne jest zarówno dostarczanie wody od wewnątrz (poprzez picie codziennie około 1,5 litra wody), jak i z zewnątrz (poprzez stosowanie kremów nawilżających).

Zimą, pod wpływem mrozu, skóra jest szczególnie narażona na wysychanie, dlatego kremy do pielęgnacji cery w zimą powinny zawierać NMF (Natural Moisturizing Factor – naturalny czynnik nawilżający). Pod tym pojęciem kryją się związki rozpuszczalne w wodzie, które posiadają zdolność do retencji wody, np. mocznik, aminokwasy, mleczany. Należy również zwrócić uwagę, aby stosowane przez nas kremy były wzbogacone w ceramidy, trójglicerydy i kwasy tłuszczowe. Warunkują one prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego, dzięki czemu skóra zachowuje jędrność i elastyczność. Dodatkowo kosmetyki na zimę powinny zawierać w swoim składzie filtry UV.

W czasie mrozów szczególną ochronę należy zapewnić skórze naczynkowej. Pękające naczynka są naszą narodową specjalnością z racji jasnej karnacji, ale przyczynić się może do tego również nieodpowiednia pielęgnacja. Drobne naczynia włosowate są szczególnie wrażliwe na duże amplitudy temperatury, jakich doznajemy w czasie zimowych dni. Warto zaopatrzyć się w kremy z dodatkiem witaminy C, która oprócz działania antyoksydacyjnego i antyrodnikowego wykazuje właściwości uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. Do niedawna uważano, że zimą należy używać tłustego kremu. Jednak zaleca się go tylko osobom uprawiającym sporty zimowe i w czasie bardzo dużych mrozów. Zdecydowanie zalecamy jednak stosowanie emulsji w/o (woda w oleju) bądź lipożeli z wysoką zawartością tłuszczu. Kremy te, podobnie jak kremy tłuste, należy zmyć w pomieszczeniu i powrócić do stałej pielęgnacji.

Pielęgnacja cery zimą

Dodatkowa pielęgnacja cery zimą

Zimą warto również stosować maski nawilżające pod każdą postacią. Sprawdzą się zarówno profesjonalne serie używane w gabinetach kosmetycznych, jak i maseczki do domowej pielęgnacji. Maski stosujemy zwykle 2-3 razy w tygodniu. Błyskawicznie poprawiają stan skóry, rozjaśniają ją, zmiękczają naskórek, uelastyczniają i sprawiają, że codzienny makijaż dobrze wygląda. Przed zastosowaniem należy wykonać dokładny demakijaż twarzy – podstawę odpowiedniej pielęgnacji – oraz zastosować tonik, aby doprowadzić skórę do jej naturalnego, lekko kwaśnego pH.  Zimą zrezygnujmy z agresywnych peelingów ziarnistych i wybierzmy peeling enzymatyczny lub peeling gommage. Peeling odświeży oraz dokładnie oczyści pozbawioną blasku skórę twarzy. Dzięki takim zabiegom poprawimy penetrację składników nawilżających w głąb skóry.

Skórę przesuszoną, szorstką i odwodnioną należy dodatkowo wzmacniać witaminą C, która zapewnia ochronę przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. W związku z tym, iż nasz organizm nie jest w stanie sam jej syntezować, należy dostarczyć ją z zewnątrz: poprzez zbilansowaną dietę oraz w kosmetykach. Witamina C jest silnym antyutleniaczem – neutralizuje wolne rodniki powodujące starzenie się skóry. Wspomaga szczególnie cerę naczynkową, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych. Rozjaśnia przebarwienia i wzmacnia efekt wcześniej wykonanego peelingu. Zaleca się stosowanie jej w połączeniu z witaminą E, która zwiększa poziom nawilżenia, chroni przed promieniowaniem UV, a także, podobnie jak witamina C, działa przeciwrodnikowo, opóźniając w ten sposób proces starzenia się skóry.

Pamiętaj! Skóra twarzy w okresie zimowym wymaga szczególnej troski. Zapewniając jej odpowiednie nawilżenie możemy być pewni, że odwdzięczy się nam doskonałą kondycją.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)