Jak zachować młody wygląd skóry na dłużej?
Podstawą tego, aby skóra była promienna przez długie lata, jest odpowiednia pielęgnacja. Oprócz kremu na dzień i na noc warto stosować serum przeciwzmarszczkowe oraz koncentrat witaminowy. Ponadto dobry wygląd skóry pomogą nam utrzymać maski nawilżająco-liftingujące i płatki pod oczy.
Rodzimy się, rozwijamy, osiągamy dojrzałość, a następnie starzejemy się – to naturalne procesy dotyczące naszych organów. Jednak spośród wszystkich tkanek to skóra jest najbardziej narażona na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych. Szybciej ulega zatem starzeniu, co w widoczny sposób objawia się pojawieniem się zmarszczek, nierówności i nierównomiernego kolorytu (przebarwień).
Kiedy rozpoczyna się proces starzenia skóry?
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się w niewidoczny sposób między 25. a 30. rokiem życia. Cechuje się indywidualnym przebiegiem i charakterem zmian, lecz jego najbardziej charakterystycznymi objawami są pojawiające się na twarzy zmarszczki. Ich głębokość i wygląd zależy od wieku.
Budulcowe fibroblasty
Kluczową rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają fibroblasty. To komórki skóry właściwej odpowiedzialne za produkcję jej podstawowych substancji strukturalnych:
- kolagenu,
- elastyny,
- kwasu hialuronowego.
To one warunkują fizyczne i mechaniczne właściwości skóry. Utworzone z kolagenu i elastyny włókna budują w skórze swoiste rusztowanie, które sprawia, że jest ona elastyczna i odporna na rozciągnięcia. Z kolei kwas hialuronowy pełni funkcję substancji spajającej włókna, a dzięki zdolności wiązania dużych ilości wody zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie.
Z wiekiem aktywność fibroblastów spowalnia – zmniejszają się ich zdolności metaboliczne i replikacyjne, co osłabia proces odnowy komórek. Pogarsza się funkcjonalność włókien kolagenowych i elastynowych, a ich struktura ulega zniszczeniu. To właśnie osłabienie, zniekształcenie i zanikanie z wiekiem elementów podporowych skóry powoduje, że traci ona swą sprężystość i gładkość, staje się cieńsza i sucha z nierównomierną strukturą.
Odnowa skóry
Aby pobudzić fibroblasty, wykorzystuje się czynniki wzrostu fibroblastów, czyli FGF (ang. Fibroblast Growth Factor). Odgrywają one kluczową rolę w procesach proliferacji i różnicowania wielu komórek i tkanek. FGF1 to otrzymane na drodze zaawansowanych technik inżynierii biomedycznej białko o niezwykłej sile działania i potencjale regeneracyjnym. Spowalnia procesy starzenia się skóry i stymuluje ją do samoodnowy.
Dzięki odpowiedniemu transportowi w głąb skóry formuły preparatów, które wykorzystują FGF1, reaktywują procesy odnowy skóry na trzech poziomach:
- Przedłużają aktywność metaboliczną i proliferacyjną najważniejszych komórek skóry właściwej – fibroblastów.
- Uruchamiają syntezę substancji strukturalnych skóry.
- Wyraźnie odmładzają poprzez redukcję i wygładzenie zmarszczek, poprawę elastyczności i odzyskanie właściwego nawilżenia i funkcji ochronnych skóry.
Jak łączyć różne formy pielęgnacji skóry twarzy?
Bardzo ważnym elementem jest dokładne oczyszczanie skóry, które podnosi skuteczność pielęgnacji. Stosowanie produktów opartych na skoncentrowanych składnikach aktywnych pozwala szybciej odczuć ich dobroczynny wpływ na skórę. Do codziennej podstawowej pielęgnacji kremem na dzień i na noc warto włączyć serum przeciwzmarszczkowe. Należy je rozprowadzić równomiernie na twarzy, a następnie wklepać opuszkami palców, pobudzając tym samym mikrokrążenie. Ratunkiem dla skóry zmęczonej będzie zastosowanie bogatej kuracji witaminowej, która najlepiej sprawdzi się jako pielęgnacja na noc. Koncentrat witaminowy należy wmasować w oczyszczoną skórę twarzy, nie zapominając o szyi oraz dekolcie. Szybki efekt poprawy wyglądu i kondycji skóry przyniesie użycie maski nawilżająco-liftingującej, maski na tkaninie lub płatków pod oczy. Stosowana systematycznie dobrze dobrana pielęgnacja przeciwzmarszczkowa może znacząco spowolnić proces starzenia skóry.