2
22 lipca 2021

Czy warto stosować witaminę C w pielęgnacji skóry?

Na rynku znajdziemy wiele produktów do oczyszczania i pielęgnacji twarzy oferujących nadzwyczajne efekty już po pierwszym zastosowaniu. Należy jednak pamiętać, że tylko regularne stosowanie produktów bogatych w składniki aktywne pozwoli uzyskać pożądane rezultaty w postaci pięknie wyglądającej skóry. 

Czy warto stosować witaminę C w pielęgnacji skóry?

Pielęgnacja twarzy

Ważnym elementem każdej rutyny pielęgnacyjnej powinny być kosmetyki zawierające witaminę C. Ten składnik rozjaśniający przebarwienia i przeciwzmarszczkowy pozwoli cieszyć się zdrowo wyglądającą i promienną cerą przez długie lata. Dodatkowo witamina C zwiększa syntezę kolagenu, poprawia napięcie skóry i pozwala zachować jej elastyczność, dlatego jest tak ważnym składnikiem w pielęgnacji przeciwstarzeniowej.

Witamina C w kosmetykach 

Witamina C wykazuje delikatne właściwości złuszczające i może być stosowana w produktach do codziennego oczyszczania twarzy i peelingach. Preparaty złuszczające nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale też przygotują skórę do przyjęcia składników aktywnych, a w dłuższej perspektywie poprawią wygląd skóry i zredukują drobne zmarszczki. 

Po dogłębnym oczyszczeniu warto dostarczyć skórze składniki aktywne, które będą działały zewnętrznie, jak również wnikną w głąb naskórka. Kremy, sera lub maski z witaminą C działają jednocześnie nawilżająco i antyoksydacyjne, zapobiegając procesom starzenia się skóry. Witamina C wpływa również na proces syntezy melaniny w skórze i hamuje nadmierną produkcję barwnika, przyczyniając się do rozjaśnienia przebarwień posłonecznych i potrądzikowych. Cera po aplikacji jest rozjaśniona i ujędrniona, wygląda na wypoczętą i rozświetloną. 

Witamina C a inne składniki aktywne 

Właściwości witaminy C wzmacnia połączenie z witaminą E, która jest zawarta w wielu olejach kosmetycznych. Nie jest natomiast rekomendowane stosowanie witaminy C z witaminą B3, nazywaną inaczej niacynamidem, ponieważ taka mieszkanka może powodować zaczerwienienie skóry (przede wszystkim u osób z cerą wrażliwą).  

Częste kontrowersje budzi kwestia stosowania witaminy C na słońcu. Jak się okazuje, witamina C jest bezpiecznym składnikiem na lato i doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji po opalaniu. Należy ją jednak zabezpieczyć przy pomocy filtrów UV, ponieważ nie chroni ona przed promieniowaniem, a pod wpływem światła łatwo ulega utlenianiu i traci swoje właściwości.  

Jaką formę witaminy C wybrać? 

Przy wyborze kosmetyków z witaminą C warto zwrócić uwagę na to, w jakiej występuje ona formie. Witamina C w postaci soli sodowej fosforanu askorbylu (Sodium Ascorbyl Phosphate) wykazuje silne właściwości antybakteryjne i jest odpowiednia dla osób ze skłonnością do trądziku, dlatego sprawdzi się nie tylko przy skórze suchej, ale również tłustej i mieszanej. Jest to silny przeciwutleniacz (antyoksydant), który zapobiega lub w znaczny sposób ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania zawartych w kosmetyku składników tłuszczowych, np. niektórych cennych olejów roślinnych. W dodatku substancja ta została uznana przez ekspertów CIR (Cosmetic Ingredients Review) za w pełni bezpieczną do stosowania w produktach kosmetycznych.   

Podsumowując, do głównych właściwości witaminy C należą: 

  • działanie przeciwzmarszczkowe – stymuluje syntezę kolagenu, poprawia napięcie i elastyczność skóry
  • rozjaśnianie przebarwieńwpływa na proces syntezy melaniny w skórze, przyczynia się do rozjaśnienia przebarwień posłonecznych i potrądzikowych, 
  • delikatne złuszczanie wygładza skórę i redukuje drobne zmarszczki
  • wsparcie kuracji przeciwtrądzikowychwykazuje silne właściwości antybakteryjne i jest odpowiednia dla osób ze skłonnością do trądziku. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Zawartość witaminy C w pomarańczy

W pomarańczy jest około 50 miligramów witaminy C na 100 gramów produktu. Przeczytaj więcej:Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę C?Witamina…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czy warto stosować witaminę C w pielęgnacji skóry?

Pielęgnacja twarzy

Czytaj także
14 lutego 2022 mgr farm. Karolina Kochańska
06 grudnia 2021 mgr Anna Dulska
24 lutego 2022 mgr farm. Karolina Kochańska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)