Maski do włosów – czym się różnią od odżywek?
Pielęgnacja włosów nie kończy się na użyciu szamponu oraz odżywki lub balsamu do włosów. Kolejnymi wartymi rozważenia produktami silnie pielęgnującymi włosy są maski. Charakteryzują się intensywnym i długotrwałym działaniem, przez co stosuje się je rzadziej niż odżywki i balsamy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek przeznaczonych m.in. do silnej regeneracji czy nawilżenia przesuszonych stylizacją włosów. Warto zapoznać się z ich rodzajami i dobrać preparat dopasowany do potrzeb naszych włosów.
Maska czy odżywka do włosów?
Maski do włosów różnią się od odżywek stężeniem substancji aktywnych, konsystencją oraz intensywnością działania. Maski działają silniej niż odżywki do włosów, ponieważ wnikają w głębsze warstwy włosa. Z uwagi na to przeznaczone są do włosów potrzebujących intensywniejszej pielęgnacji. W przeciwieństwie do masek odżywki do włosów działają jedynie na powierzchni włosa i ich działanie utrzymuje się tylko do kolejnego umycia włosów. Efekty uzyskane po użyciu maski utrzymują się na włosach zdecydowanie dłużej. Niektóre maski do włosów nakłada się również na skórę głowy, jednak większość z nich przeznaczona jest do nakładania jedynie na włosy.
Jakie są rodzaje masek do włosów?
Maski do włosów podobnie jak inne preparaty do pielęgnacji włosów różnią się między sobą przeznaczeniem. Dostępne są między innymi maski:
- głęboko nawilżające,
- oczyszczające,
- zmniejszające wypadanie włosów,
- stymulujące wzrost nowych włosów,
- regenerujące zniszczone włosy,
- nadające włosom objętości,
- do włosów nisko-, średnio- oraz wysokoporowatych,
- odbudowujące uszkodzone łuski włosów,
- zagęszczające włosy,
- przeznaczone do korekcji odcienia włosów (np. ochładzające otrzymany farbowaniem włosów odcień blond),
- do włosów kręconych.
Podział masek ze względu na działanie substancji aktywnych
Maski do włosów można podzielić ze względu na to, w jaki sposób działają substancje aktywne w nich zawarte:
- Maski humektantowe: maski nawilżające przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych.
- Maski proteinowe: maski odbudowujące i regenerujące, uzupełniają braki protein oraz keratyny we włosach, sprawdzą się na włosach mocno zniszczonych oraz łamliwych. Z uwagi na możliwość nabudowywania się protein na włosach należy stosować te maski z umiarem. Tzw. przeproteinowanie objawiać się będzie sztywnością oraz suchością włosów.
- Maski emolientowe: nawilżają i wygładzają niesforne kosmyki, nadadzą się do włosów suchych i pozbawionych blasku.
Powyższy podział masek ze względu na działanie substancji aktywnych opiera się na tzw. równowadze PEH (Proteiny, Emolienty, Humektanty). Dobierając odpowiednio stężenia danych substancji, jesteśmy w stanie dopasować maskę np. do porowatości danych włosów. Jak widać, oferta masek do włosów jest bardzo szeroka. Wybierając preparat dla siebie, należy kierować się rodzajem włosów oraz stanem skóry głowy.
Przeczytaj również:
Równowaga PEH (proteiny, emolienty, humektanty) we włosach
Kiedy i jak używać maski do włosów?
Uniwersalną metodą na użycie maski do włosów jest nałożenie jej na umyte, wilgotne jeszcze włosy i pozostawienie jej na minimum 10 minut. Następnie maskę dokładnie spłukujemy wodą. W zależności od rodzaju maski czas ten może być dłuższy lub zdecydowanie krótszy, najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta konkretnego produktu. W przypadku masek, które należy nakładać na włosy na dłuższy czas, warto rozważyć kupno specjalnego turbanu do włosów. Pomoże on utrzymać wyższą temperaturę przy skórze głowy. Dzięki temu składniki aktywne maski wnikną w głąb włosów oraz (jeśli preparat został nałożony również na skórę głowy) dotrą do głębszych warstw skóry głowy.
W celu otrzymania lepszych efektów działania maski warto po jej użyciu nałożyć na włosy odżywkę, która poprzez okluzję na dłużej utrzyma we włosach substancje aktywne pochodzące z maski.
Przeczytaj również:
Jakie są rodzaje włosów? Jak dobrać pielęgnację?
Zioła na wzmocnienie i porost włosów
Dlaczego warto pielęgnować skórę głowy?