Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
22

Mezoterapia igłowa – kiedy warto ją zastosować?

Słuchaj artykułu

Mezoterapię igłową najczęściej wykonuje się, by zmniejszyć oznaki starzenia się skóry, ukryć przebarwienia, zmiany potrądzikowe i blizny czy zmarszczki pod oczami. Zabieg stosuje się także w likwidacji cellulitu, lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej oraz w stymulacji wzrostu włosów. 

Mezoterapia igłowa – kiedy warto ją zastosować?

Czym jest mezoterapia igłowa? 

W 1950 roku francuski lekarz Michael Pistora wykorzystał metodę śródskórnych wstrzyknięć, która do dzisiaj jest praktykowana, dając bardzo dobre efekty terapeutyczne. Mezoterapia igłowa (intradermoterapia) polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu mikroskopijnych dawek leków bądź innych substancji aktywnych za pomocą iniekcji bezpośrednio w obręb skóry. Nazwa została wprowadzona na określenie metody leczenia schorzeń tkanek pochodzących z mezodermy. Pozwala na szybkie uzyskanie świetnych efektów rewitalizacyjnych. Dzięki pokonaniu bariery naskórkowej składniki preparatu mają możliwość szybkiego działania, ponieważ wstrzykiwane są bezpośrednio do skóry właściwej. 

Mezoterapia igłowa – mechanizm działania 

Ważnym elementem jest dobranie odpowiedniej metody, techniki oraz preparatu. Zabieg intradermoterapii skóry wykorzystuje dwa różne mechanizmy działania. Pierwszym z nich jest wywołanie stanu zapalnego poprzez uszkodzenie tkanek licznymi nakłuciami, które powodują w skórze właściwej pobudzenie fibroblastów (komórek skóry). Te z kolei dzielą się i syntetyzują substancje budujące skórę właściwą, czyli włókna kolagenowe, elastynowe proteoglikany i glikozaminoglikany, do których należy słynny kwas hialuronowy. Po stanie zapalnym dochodzi do powstania nowych naczyń krwionośnych (angiogenezy) i remodelingu tkanek.  


Produkty odżywcze do twarzy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Drugim mechanizmem jest działanie substancji wstrzykiwanej w skórę oraz wspieranie procesów naprawczych i regeneracyjnych podawanymi substancjami. Substancje można podawać metodą manualną przy pomocy strzykawki z odpowiednio dobraną długością i grubością igły lub mechanicznie – za pomocą specjalnego pistoletu. Urządzenie takie pozwala na dokładne ustalenie głębokości wstrzyknięcia oraz ilości mieszaniny podanej podczas jednego wkłucia. W trakcie zabiegu zaleca się stosowanie głównie igieł 27G, 30G lub 32G o długości od 4 do 10 mm w zależności od przeznaczenia. Ostatnio na rynku pojawiły się igły ibvisible, które są droższe od pozostałych, natomiast ukłucie nimi  jest praktycznie niewyczuwalne.  

Technik wstrzyknięć jest kilka: 

 • nappage (płytkie podanie substancji aktywnejwybieramy ją, gdy preparat ma rzadką, wodnistą konsystencję), 
 • depozytowa (zostawiamy depozyt „na grudkę”, stosujemy, gdy preparat jest o większej gęstości), 
 • liniowa – retrogradacyjna (wzdłuż zmarszczki, pozostawianie większej ilości preparatu podczas wysuwania igły). 

Mezoterapia igłowa – jak często ją wykonywać? 

Profilaktycznie zaleca się wykonywanie zabiegu mezoterapii już po 25 roku życia. W tym okresie są to zabiegi prewencyjne, które pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji jak najdłużej, zazwyczaj wystarczą 2 zabiegi w roku. Po 30-35 roku życia zaleca się serię w postaci 2-6 zabiegów (w zależności od jakości skóry) w odstępie 10-14 dni, kolejne wykonuje się po 3 tygodniach i miesiącu, a przypominający co pół roku. Oczywiście wykwalifikowany kosmetolog/lekarz po zdiagnozowaniu skóry sam dobierze ilość i rodzaj terapii. 

Mezoterapia igłowa – cena 

Ceny zabiegów wahają się od 300 zł wzwyż. Wszystko zależy od preparatu, którym wykonujemy zabieg. Mezoterapia samej twarzy (ze znieczuleniem) kosztuje 350 zł, okolic oczu – ok. 150 zł, a wraz z szyją – ok. 450 zł. Koszt mezoterapii igłowej twarzy, szyi i dekoltu to ok. 500-600 zł. Ceny mogą się różnić w zależności od gabinetu. 

Zabieg mezoterapii igłowej głowy

Mezoterapia igłowa – wskazania do zabiegu 

Mezoterapia igłowa jest doskonałym narzędziem do walki z wieloma problemami skórnymi. Najczęściej stosuje się ją w obszarze twarzy, szyi i dekoltu oraz na powierzchni grzbietowej rąk. Wskazaniami do zabiegu są: 

 • objawy starzenia (wiotka, pozbawiona elastyczności i napięcia skóra), 
 • zmęczona, szara skóra,   
 • zmiany potrądzikowe, blizny, 
 • przebarwienia (wspomagająco z innymi zabiegami) 
 • worki, zasinienia, zmarszczki pod oczami, 
 • uszkodzenia posłoneczne (przyspieszone fotostarzenie się skóry), 
 • przesuszona, sucha skóra, 
 • cellulit, 
 • rozstępy skóry, 
 • wypadanie włosów.   

Mezoterapia igłowa – przeciwwskazania  

Przeciwwskazania bezwzględne: 

 • ciąża, 
 • okres laktacji, 
 • miejscowe stany zapalne, wirusowe, bakteryjne,  
 • fobia do iniekcji. 

Przeciwwskazania względne: 

 • choroby autoimmunologiczne, 
 • terapia przeciwzakrzepowa, 
 • terapia kortykosteroidami, 
 • cukrzyca, 
 • choroba nowotworowa (min. 5 lat karencji). 

Dodatkowo należy pamiętać, że zabieg wymaga przestrzegania zasad aseptyki, gdyż w trakcie jego trwania naruszamy ciągłość tkanek. Odczucia podczas zabiegu zależą od indywidualnego progu bólu. Aby do minimum zmniejszyć odczuwanie dyskomfortu, należy zastosować miejscowy preparat znieczulający.

Mezoterapia igłowa – skutki uboczne 

Mezoterapia nie niesie za sobą dużego ryzyka powikłań, natomiast po zabiegu można zaobserwować w miejscu wykonania rumień, obrzęk czy małe wynaczynienia (zasinienie lub małe siniaczki), które mogą utrzymywać się do tygodnia. Wśród pacjentów bardziej niepokojącym objawem są pozostawione depozyty, np. podczas podania nieusieciowanego kwasu hialuronowego, gdyż wchłanianie zależy od ilości podanego preparatu i oscyluje w granicach 3-7 dni. Gdy zauważymy u siebie inne objawy, np. infekcję bakteryjną czy grzybiczą lub pokrzywkę w miejscu zabiegowym, należy poinformować osobę, która wykonała zabieg.  

Zdarza się, że mezoterapia ujawnia choroby istniejące w organizmie, np. chorobę Becheta, którą można wywołać nawet najmniejszym uszkodzeniem skóry. Prowadzi ona do owrzodzenia w miejscu wkłucia i wymaga leczenia dermatologicznego. 

Mezoterapia w odmładzaniu skóry  

Starzenie się skóry to proces złożony, lecz zachodzący w sposób ciągły i indywidualny. Charakteryzuje go przede wszystkim zanik komórek, spowolnienie procesów naprawczych, a także zmniejszenie zdolności do spełniania fizjologicznych funkcji komórkowych. Na widoczne zmiany występujące w skórze nakłada się: 

 • starzenie chronologiczne, związane z czynnikami wewnątrzpochodnymi, uwarunkowane genetycznie, 
 • starzenie photoaging, związane z czynnikami zewnątrzpochodnymi.  

Choć starzenie jest procesem nieuniknionym, możemy je opóźnić, niwelując sprzyjające ku temu warunki, tj. palenie tytoniu, picie alkoholu, promieniowanie UV (nadmierne opalanie), nadmierny stres, brak snu, zła dieta. 

Najbardziej popularnym i najczęściej wykonywanym zabiegiem odmłodzenia skóry jest biorewitalizacja, tzw. mezolift, który jest prewencyjną procedurą mającą na celu zahamowanie procesów związanych ze starzeniem się skóry. Wykorzystywane w biorewitalizacji koktajle z kwasem hialuronowym, embrioblastami, polideoksyrybonukleotydami i kompleksem witaminowym, który zawiera witaminy, kwasy nukleinowe, minerały, aminokwasy i koenzymy, wpisały się już na stałe w fundament zabiegowy medycyny estetycznej.  

Mezoterapia igłowa – efekty 

Mezoterapia igłowa stosowana zarówno samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi zabiegami, peelingami chemicznymi, mikrodermabrazją i peelingiem kawitacyjnym jest bardzo efektywna, pod warunkiem przestrzegania ustalonego programu zabiegów. Przeznaczona jest dla osób cierpliwych, systematycznych w kwestii wykonywanych zabiegów, jak i tych, które mają świadomość, że procesy przebudowy skóry i regeneracji wymagają czasu, stosowania odpowiedniej pielęgnacji domowej, jak i filtrów UV. 

Planując zabieg, np. z zastosowaniem wypełniaczy, warto 10-14 dni wcześniej wykonać mezoterapię kwasem hialuronowym nieusieciowanym, który zwiększy uwodnienie tkanek, a tym samym przedłuży efekty zabiegu.  

Poznanie mechanizmów starzenia się skóry pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania mającego na celu niwelowanie jego widocznych oznak. Stymulując naturalne procesy regeneracyjne w skórze, prowadzimy do poprawy jej wyglądu. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. K. Utronowska– Jopek, E. GawełMezoterapia igłowa- zastosowanie, technik, środki ostrożności, Polish Journal of Cosmetology 2019,vol.22(3): 202-204. 
 2. M. Kubiak, E. BudziszH.RotsztejnMezoterapia – rola w świetle dzisiejszej wiedzy, Polish Journal of Cosmetology 2011, vol.14(1): 34-41. 
 3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów. Wydanie II, Wydawnictwo Elsevier Urban& Partner, Wrocław 2010. 
 4. Morąg M., Glinka M., Jokiel I. Wybrane substancje aktywne w zabiegach  mezoterapiiPolish Journal of Cosmetology 2015, vol18(3): 191-196. 
 5. Tysiąc-Miśta M., Brzoza K., Burek M., Dubiel A., Pałkiewicz K., Wyszyńska M., Kasperski J., Substancje stosowane w mezoterapii igłowej, Kosmetologia estetyczna 1/2019, vol.8: 97-98. 
 6.  
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę