Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Nie tylko olejek arganowy! Poznaj inne składniki pozyskiwane z drzewa arganowego

Słuchaj artykułu

Argania to roślina o pokroju krzewu lub drzewa, stanowiąca źródło cennych składników stosowanych w branży kosmetycznej i spożywczej. Olej arganowy jest tu niezaprzeczalnie najważniejszym produktem, jednak warto poznać także inne upiększające i prozdrowotne substancje, które można pozyskać z drzewa arganowego.  

Nie tylko olejek arganowy! Poznaj inne składniki pozyskiwane z drzewa arganowego

Argania żelazna – niezwykła roślina z Maroko 

Drzewo arganowe to tak naprawdę argania żelazna (Argania spinosa (L.) Skeels) zwana też arganią żelazodrzewem, tłuścianką czy olejarą żelazną. Roślina ta należy do rodziny Sapotaceae, która liczy około 600-800 gatunków. Argania występuje endemicznie w południowo-zachodnim Maroku, skąd pochodzi większość oleju arganowego eksportowanego na cały świat. Wyjątkowość arganii podkreśla fakt, że marokańskie obszary porośnięte przez te rośliny zostały uznane przez UNESCO jako rezerwaty biosfery. 

Drzewa arganowe mają niewielkie wymagania do wegetacji. Dobrze znoszą dobowe wahania temperatury, suszę i jałowe gleby, przez co są odporne na specyficzne warunki panujące na terenach pustynnych. W tak trudnych warunkach drzewa arganowe mogą osiągać nawet 10 m wysokości, a przeciętna długość życia rośliny wynosi kilkaset lat.  

Argania ma kilka charakterystycznych cech w budowie. Pień drzewa jest często poskręcany. Żółte kwiaty zebrane są w pęczki, które z kolei umiejscowione są w kątach łopatkowatych liści. Głównym źródłem cennych substancji są nasiona, z których tłoczony jest olej arganowy, zwany płynnym złotem marokańskim.  


Produkty z arganią
Zakupy z doradcą Gemini

Powszechny zachwyt olejem arganowym oraz jego wysoka cena związana z trudnościami w otrzymywaniu sprawiły, że szybko zaczęto interesować się także innymi substancjami pozyskiwanymi z arganii.  

Obecnie największe znaczenie w tej grupie związków mają: 

  • saponiny, 
  • peptydy i białka (proteiny), 
  • flawony i sterole.  

Saponiny z arganu – gdzie są wykorzystywane? 

Saponiny to chemiczne związki roślinne należące do grupy glikozydów. Obniżają napięcie powierzchniowe roztworów wodnych oraz wykazują zdolność do pienienia się, co czyni je specyficznym zamiennikiem mydła.  

Ziarna arganowe są cennym źródłem nie tylko oleju, ale także saponin, które mogą być wykorzystywane w pielęgnacji włosów. Duże nadzieje wiązane są z produkcją preparatów chroniących włosy przed wysuszeniem oraz zwiększających ich objętość i wytrzymałość.  

Saponiny wyizolowane z arganii wykazują także działanie przeciwzapalne, co daje możliwość wykorzystania ich w produkcji dermokosmetyków. Mogą być zastosowane między innymi w preparatach odżywczych dla skóry dotkniętej fotostarzeniem. 

Proteiny z ziaren arganowych 

Od lat poszukiwane są coraz to nowe białka, które mogłyby stanowić naturalny komponent w branży kosmetycznej. Wzbogacenie preparatów pielęgnacyjnych proteinami sprawia, że działają one odżywczo, wygładzająco i nawilżająco.  

Okazało się, że dobrym źródłem białek są zmielone ziarna drzewa arganowego. W wyniku badań laboratoryjnych odkryto, że substancje te na poziomie molekularnym działają stymulująco na fibroblasty oraz keratynocyty, co w praktyce może oznaczać działanie regenerujące i przeciwzmarszczkowe.  

Co zawierają liście drzewa arganowego? 

Przemysł kosmetyczny zainteresował się wykorzystaniem nie tylko nasion, ale też liści drzewa arganowego. Udało się z nich wyizolować składniki takie jak:  

  • flawony,  
  • procyjanidy, 
  • sterole, 
  • saponiny.  

Potencjalne zastosowanie w kosmetykach substancji z liści arganu wydaje się być niezwykle dobroczynne, gdyż: 

  • działają one przeciwstarzeniowo, 
  • stanowią antyoksydanty, 
  • mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, 
  • stanowią ochronę przed promieniowaniem UV. 

Drzewo arganowe jest bez wątpienia znane każdej osobie dbającej o dobry stan skóry i włosów. Olejek pochodzący z tej marokańskiej rośliny to produkt, który warto na stałe wprowadzić do codziennej pielęgnacji. Warto jednak zwrócić uwagę także na kosmetyki zawierające inne składniki izolowane z arganii. Być może to one stanowią surowce, które wkrótce szturmem podbiją przemysł kosmetyczny i serca konsumentów na całym świecie. Obecnie sposoby ekstrakcji i wykorzystanie substancji aktywnych z arganii stały się inspiracją do powstania wielu międzynarodowych patentów i receptur ściśle strzeżonych przez firmy kosmetyczne.  

Przeczytaj również:
Olejek arganowy – jakie ma właściwości?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Charrouf Z., Henry F., Pauly G. (2003). Cosmetic and/or phar-maceutical preparations that contain an extract of the plant Argania spinosa. U.S. Patent Application No 10/258,772. 
  2. Guillaume D., Charrouf Z. (2011). Argan oil and other argan products: Use in dermocosmetology. Eur J Lipid Sci Technol, 113: 403-408. 
  3. Krzykowska, M. (2016). Olej arganowy – właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetologii. Kosmetologia,  2 (2). 
  4. Pauly G., Henry F., Danoux L., Charrouf Z. (2006). Cosmetic and/or dermopharmaceutical preparation containing leaf extracts of the plant Argania spinosa. U.S. Patent No. 7,105,184. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę