Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
1

Pędzle do makijażu – jakie są ich rodzaje? Jak o nie dbać?

Słuchaj artykułu

Pędzle do makijażu – skośne, długie, krótkie, puchate, płaskie, naturalne, syntetyczne – wymieniać można bez końca. Jakie zatem wybrać, aby Twój makijaż był nienaganny? Wszystko zależy od tego, jakich kosmetyków używasz na co dzień. Aby pędzle służyły Ci jak najdłużej, pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu.

Pędzle do makijażu – jakie są ich rodzaje? Jak o nie dbać?

Pędzle naturalne czy syntetyczne? 

Pędzle z naturalnym włosiem wykonywane są z włosia wiewiórki, kozy, kuca czy sobola. Są one wyjątkowo miękkie i miłe w dotyku, ale czasami mogą uczulać. Nadają się do nakładania sypkich produktów, np. różu, pudru czy cieni do powiek. Syntetyczne włosie jest nieco sztywniejsze, dlatego jest przeznaczone do stosowania kosmetyków o kremowej konsystencji. Istnieją również pędzle syntetyczne dobrej jakości, którymi można wykonać cały makijaż. 

Czym zatem kierować się przy wyborze pędzla? Najważniejsze, aby był on przyjemny w dotyku i dobrze leżał w dłoni. Dzięki temu wykonywanie makijażu będzie dla nas bardziej komfortowe. 


Zakupy z doradcą Gemini

Rodzaje pędzli 

Pędzel do podkładu 

Płaski, szeroki oraz syntetyczny pędzel pozwala na nałożenie płynnego podkładu na skórę w odpowiedniej ilości. Aby nałożony podkład wyglądał naturalnie i wtopił się w skórę, najlepiej użyć później pędzla do twarzy, który jest puszysty i zaokrąglony. Kolistymi ruchami rozprowadzamy podkład, uzyskując w ten sposób efekt naturalnej skóry.  

Przeczytaj również:
Palce, pędzel, a może gąbeczka – czym nakładać podkład?

Pędzel do korektora 

Stosuje się go na delikatnej skórze w okolicy oka, zatem jego włoski powinny być zwarte, ale niezbyt twarde. Końcówka pędzla powinna być stożkowata, dzięki temu dotrzemy w trudno dostępne miejsca takie jak wewnętrzne kąciki oka czy okolica nosa. Korektor pod oczy mimo wszystko dobrze jest wklepać palcami, ponieważ żaden pędzel nie zastąpi tu ciepłych dłoni. 

Pędzel do modelowania twarzy 

Jest zaokrąglony, puchaty, miękki i niewielki. Nałożymy nim zarówno puder brązujący, jak i rozświetlacz czy róż. 

Pędzel do rozprowadzania cieni  

Wykonany z miękkiego, puszystego włosia, ma dość długie włoski ułożone tak, że całość jest zaokrąglona. Dzięki temu rozprowadzając cień, niwelujemy mocne granice. Istnieje wiele rodzajów pędzli do cieni i warto posiadać chociaż 2 z nich. Pełniejszy, puchaty, do pracy na górnej powiece oraz mniejszy, z krótszym włosiem, zaokrąglony. Te dwa pędzle pozwolą nam doprecyzować makijaż i rozprowadzić cień na dolnej powiece, nie tworząc przy tym ostrych linii. 

Pędzel do kresek 

Występuje w dwóch wariantach – płaskim i ściętym. Obydwa posiadają krótkie, sztywne syntetyczne włosie. Płaskim, zaokrąglonym pędzlem nałożymy produkty zarówno na mokro, jak i na sucho tuż nad linią rzęs. Tak samo ściętym, jednak nim wyrysowuje się również brwi. 

Pędzelek do ust 

Pędzelek o zwartym i długim włosiu naturalnym lub syntetycznym. Ostro zakończona końcówka umożliwia precyzyjne nałożenie szminki.  

Szczoteczka do brwi 

Wyglądem przypomina szczoteczkę od tuszu do rzęs. Wyczesuje się nią i modeluje brwi, używając żelu lub mydełka do brwi. 

Zalotka 

Klasyczna wersja zalotki jest metalowa z gumowymi wstawkami na krawędziach. Zalotka podkręca rzęsy zanim wydłużymy je maskarą. Gumowe wkładki należy wymieniać, gdy tylko stwardnieją lub zaczną pękać – unikniemy wówczas załamania włosków. Uwaga, zalotkę używaj tylko przed nałożeniem tuszu! 

Jak dbać o pędzle, by służyły na lata? 

Zadbane pędzle to podstawa dobrze wykonanego makijażu. Ważne, aby były one zawsze w idealnym stanie. Regularne mycie pozwoli na higieniczne korzystanie, unikając kontaktu skóry z bakteriami i roztoczami. Do mycia pędzli użyj delikatnego płynu przeznaczonego właśnie do tego celu lub np. szamponu dla dzieci. Nałóż kroplę preparatu na dłoń lub szczoteczkę do mycia pędzli, a następnie kolistymi ruchami obracaj pędzlem, aż cały zostanie pokryty pianą. Spłucz pianę wodą, uważając przy tym na miejsce łączenia tworzywa z włosiem (ze względu na klej). Zbyt częste moczenie może spowodować wypadanie włosków. Zbyt mocne tarcie – „rozczochranie” włosia. Na czystym lub na papierowym ręczniku odciśnij mokry pędzel i odłóż go w pozycji poziomej, z włosiem znajdującym się poza powierzchnią blatu. Dzięki takiemu zabiegowi pędzle nie stracą swojego kształtu.  

Pędzle przeznaczone do własnego użytku należy myć co 1-2 miesiące, zależnie od tego, jak często z nich korzystamy. 

Zanim pójdziesz na zakupy po nowe pędzle, przemyśl, czego potrzebujesz, jakim budżetem dysponujesz i jakich kosmetyków używasz. Do codziennego użytku powinny wystarczyć Ci zwykle 2-3, maksymalnie 4 pędzle. 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę