Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
25

Włosy wysokoporowate – jak je pielęgnować?

Słuchaj artykułu

Włosy wysokoporowate to typ włosów posiadający łuski mocno rozchylone na zewnątrz. Zjawisko to może występować naturalnie (być uwarunkowane genetycznie), ale włosy mogą również stać się wysokoporowate w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji i nadmiernej stylizacji. W obu przypadkach z pomocą przychodzi odpowiednia pielęgnacja, która domknie otwarte łuski włosa.  

Włosy wysokoporowate – jak je pielęgnować?

Czym jest porowatość włosów? 

Porowatość włosów to określenie mówiące o tym, jak mocno od kory rozchylone są łuski włosa.

Im większe odchylenie łusek włosa, tym mocniej są otwarte – takie włosy określa się mianem wysokoporowatych.

Łuski włosa stanowią jego zewnętrzną warstwę ochronną. Im bardziej są rozchylone, tym włos jest podatniejszy na uszkodzenia i trudniejszy w pielęgnacji. Profesjonalne określenie porowatości włosów można wykonać podczas wizyty u trychologa. 


Kosmetyki do włosów wysokoporowatych
Zakupy z doradcą Gemini

Charakterystyka włosów wysokoporowatych 

Włosy wysokoporowate charakteryzują się otwartymi łuskami, przez co w większości przypadków są suche i się puszą. Zdecydowanie częściej włosy wysokoporowate posiadają osoby z naturalnym skrętem niż te o naturalnie prostych włosach. Do nienaturalnego otwarcia łuski włosa przyczynia się zła pielęgnacja, zbyt częste zabiegi farbowania i stylizacji włosów, np. przy pomocy wysokich temperatur (prostownica, lokówka) oraz rozjaśnianie włosów, które odbywa się za pomocą wypłukania pigmentu (aby go wypłukać, trzeba najpierw mocno rozchylić łuskę w skrajnie wysokim pH). 

Włosy wysokoporowate są: 

  • często naturalnie kręcone, 
  • matowe, 
  • suche, 
  • szorstkie, 
  • łamliwe, 
  • puszące się, 
  • szybkoschnące po umyciu, 
  • łatwe w stylizacji. 

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych 

W celu odpowiedniej pielęgnacji włosów wysokoporowatych należy wybierać produkty kosmetyczne oparte na składnikach emolientowych, tj.  

  • alkohole tłuszczowe: alkohol cetylowy (cetyl alcohol), alkohol laurylowy (lauryl alcohol), alkohol decylowy (decyl alkohol); 
  • masła: masło kakaowe (Theobroma cacao), masło karite/shea (Butyrospermum parkii butter); 
  • woski: wosk pszczeli (Cera alba), wosk karnauba (Copernicia cerifera cera); 
  • oleje: olej lniany (Linum Usitatissimum seed oil), olej jojoba, olej z awokado.  

Emolienty z uwagi na swój charakter tworzą na włosach ochronną warstwę okluzyjną i dociążą je, dzięki czemu włosy nie będą się puszyć. Dodatkowo w kosmetykach należy szukać protein wielkocząsteczkowych, będących budulcem wypełniającym otwarte łuski włosa (proteiny mleczne, proteiny owsiane, proteiny jedwabiu) oraz kolagenu, keratyny  i elastyny. Emolienty i proteiny wielkocząsteczkowe są obecne w większych ilościach w odżywkach i maskach do włosów. Dlatego też warto te produkty pozostawić na włosach na dłużej (np. z użyciem specjalnego turbanu), aby mogły w pełni zadziałać i odbudować ubytki pomiędzy łuskami. Końcówki włosów po umyciu należy za każdym razem zabezpieczać za pomocą olejku do końcówek lub keratyny w płynie.  

W ramach nocnej pielęgnacji włosów wysokoporowatych można rozważyć ich olejowanie. Szampon należy dobrać do potrzeb skóry głowy – jeśli skóra wymaga mocnego oczyszczenia, należy zastosować szampon z SLS. Jeśli boimy się nadmiernego zniszczenia łodygi, można wprowadzić metodę OMO. Do suszenia włosów wysokoporowatych warto zastosować dyfuzor i stylizator, które zatrzymają wodę we włosie. Włosy można również pozostawić do samodzielnego wyschnięcia, jednak wówczas może być problem z wydobyciem skrętu/ fal. 

Włosy naturalnie napuszone często wykazują tendencję do kręcenia się, dlatego warto spróbować pielęgnacji nastawionej na wydobycie ich naturalnego skrętu. Polega to na nałożeniu odżywki na mokre włosy, a następnie aplikacji stylizatora, ugniatając włosy z głową opuszczoną do dołu. Następnie na włosy na kilkanaście minut nakłada się turban z mikrofibry. Po tym czasie można zastosować dyfuzor, który utrwali fryzurę.

Data weryfikacji: 22.08.2022 r.

Przeczytaj również:
Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę