Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
166

Zaczerwieniona skóra powiek – sposoby na walkę z uciążliwym dyskomfortem

Słuchaj artykułu

Skóra to największy organ naszego ciała wymagający wiele uwagi i indywidualnego podejścia. Zupełnie inaczej pielęgnujemy skórę na piętach, a innego traktowania będzie potrzebowała skóra na twarzy. Szczególnie wrażliwa i delikatna na podrażnienia jest skóra pod oczami i skóra powiek. Cienka warstwa rogowa, mała liczba gruczołów łojowych oraz częste mruganie mogą przyczyniać się do przemieszczania bakterii lub alergenów odpowiedzialnych za świąd, podrażnienie i zaczerwienienie skóry wokół oczu.

Zaczerwieniona skóra powiek – sposoby na walkę z uciążliwym dyskomfortem

Co wpływa na stan skóry okolic oczu i powiek?

Na stan naszych okolic oczu i powiek wpływ ma wiele czynników, takich jak:

  • wiek (z upływem lat skóra staje się mniej elastyczna, cieńsza i bardziej skłonna do podrażnień)
  • dieta (uboga w składniki odżywcze),
  • pielęgnacja (ważny jest właściwy dobór kosmetyków i środków do demakijażu)  
  • genetyka (predyspozycje w kierunku konkretnych chorób, sposób starzenia się skóry)
  • tryb życia (chroniczne zmęczenie, brak snu i godziny spędzone przed komputerem)
  • ekspozycja na słońce (przebywanie na słońcu może poparzyć delikatną skórę powiek)
  • podrażnienia (spowodowane np. kosmetykami, pyłami, piaskiem, zanieczyszczeniem)
  • choroby (np. atopowe zapalenie skóry, alergiczny wyprysk kontaktowy)

Stosowane przy zaczerwienionej skórze powiek
Zakupy z doradcą Gemini

Jakie choroby najczęściej powodują zaczerwienienie, przesuszenie i swędzenie skóry powiek?

Bez wątpienia każdy przypadek jest inny i powinien zostać skonsultowany z lekarzem okulistą. Jednak zdecydowanie częściej niż pozostali na problemy z delikatną skórą wokół oczu mogą narzekać osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry (AZS). Objawami charakterystycznymi dla AZS jest zaczerwienienie i suchość skóry. Chorzy narzekają na swędzenie, łuszczenie skóry oraz nawracające infekcje bakteryjne. Wspomagająco w leczeniu zachęcani są do pielęgnacji i higieny skóry specjalnymi preparatami zawierającymi emolienty. Co jednak zrobić, jeśli dyskomfort pojawia się w okolicach oczu?

Podobne pytania zadają sobie pacjenci walczący z objawami alergicznego wyprysku kontaktowego, który charakteryzuje się powierzchniowymi swędzącymi zmianami na skórze spowodowanymi alergenami, np. kosmetykami, lekami. Na alergiczny wyprysk kontaktowy cierpi około 10% dorosłych osób, najczęściej dotyczy on kobiet. Gdy skóra wokół oczu jest przesuszona i zaczerwieniona, z pomocą przychodzą emulsje do specjalistycznej pielęgnacji podrażnionych okolic. Emulsje mają za zadanie łagodzić podrażnienia, redukować świąd, zmniejszać zaczerwienienie, nawilżać i regenerować skórę.  

Na jakie składniki zwracać uwagę przy wyborze emulsji do pielęgnacji podrażnionej skóry powiek i okolic oczu?

  • Składniki łagodzące podrażnienia – np. alglycera i  D – panthenol. Alglycera to niezwykle wszechstronnie działający składnik, który łączy łagodzące działanie kwasu glicyretynowego i alantoiny. D – panthenol ma wiele zastosowań. Choć kojarzy się głównie jako środek na poparzoną skórę, jest też często składnikiem kosmetyków, gdyż wspomaga procesy regeneracyjne naskórka.
  • Składniki redukujące świąd – np. SymCalmin. Jest to unikalny i opatentowany składnik modulujący nadwrażliwość skóry. Ma właściwości łagodzące i przeciwświądowe.
  • Składniki ograniczające rumień i zaczerwienienia – np. siarczan dekstranu.
  • Składniki nawilżające i regenerujące – np. Corneosticker DS, kwas hialuronowy, naturalna betanina, skwalan. Corneosticker DS ta substancja działa jak aktywny opatrunek, który pomaga w odbudowie warstwy rogowej naskórka często zaburzonej przez najróżniejsze czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Kwas hialuronowy i naturalna betanina dbają o odpowiedni poziom nawilżenia naskórka. Z kolei skwalan uzupełnia niedobory lipidów warstwy rogowej naskórka oraz regeneruje i nawilża podrażnioną skórę.
  • Prebiotyki – pomagają w utrzymaniu prawidłowego ekosystemu i chronią przed rozwojem niekorzystnej dla skóry mikroflory bakteryjnej.

Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na delikatną skórę powiek i wokół oczu oraz wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Pamiętajmy, że specjalne traktowanie tych miejsc zmniejsza ryzyko przemieszczania się bakterii lub alergenów odpowiedzialnych za świąd, podrażnienie i zaczerwienienie skóry wokół oczu.

Źródła:

  • http://www.magazynokulisty.pl/artykul/115/Alergiczne-kontaktowe-zapalenie-sk%C3%B3ry-powiek-i-okolicy-oczodo%C5%82%C3%B3w,
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,wyprysk-kontaktowy-alergiczny-i-niealergiczny—leczenie-i-objawy,artykul,1695717.html.
  1. 13 listopada 2020, 11:51
    Natalia

    Może to być również nużeniec

    1. 20 listopada 2020, 11:08
      Marta

      Dokładnie. Mi akurat przyszło się z nim mierzyć i przecież chodziłam do dermatologów i żaden nie zarekomendował żeby zrobić badanie na nużeńca, więc warto pod tym kontem też sprawdzić to w jakiejś klinice

    2. 4 grudnia 2020, 11:56
      Jerenda

      A po takim badaniu co wtedy dalej?

  2. 16 kwietnia 2023, 08:37
    Bartek

    Mam to od 2 miesięcy. Na biorezonansie wykryto Nurzeńca. Biorę coś na odrobaczanie ale słabo ustępuje. Jak wstaję rano to jest ok ale jak coś zjem i wypiję to się czerwieni i swędzi…
    Szukam porady!!!

    1. 18 kwietnia 2023, 11:02
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Leczenie zakażenia nużeńcem za pomocą leków przeciwrobaczych nie będzie skuteczne. Nużeniec jest ciężki do leczenia, stosowane w tym celu są leki zawierające metronidazol. W leczeniu wykorzystuje się także preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę