Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
93

Chmiel – właściwości i zastosowanie

Słuchaj artykułu

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) jest to roślina należąca do rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Prawdopodobnie pierwotnie chmiel pojawił się w Chinach, obecnie naturalnie występuje na terenach Europy Środkowej i jest uprawiany w klimacie umiarkowanym. Chmiel jest rośliną wieloletnią, która zimuje jako kłącze i co roku wypuszcza łodygi, które mogą osiągnąć nawet do 9 metrów wysokości [1].

Chmiel – właściwości i zastosowanie

Skład chmielu  

Chmiel zwyczajny zawiera w swoim składzie związki chemiczne, które wykazują aktywne działanie. Należą do nich: 

  • pochodne floroglucyny (kwasy goryczowe) – humulon i lupulon; 
  • flawonoidy – ksantohumol, izoksantohumol, kemferol, kwercetyna, rutyna; 
  • garbniki skondensowane; 
  • olejki eteryczne – humulen, kariofilen, beta-mircen; 
  • aminokwasy.

Zawierają chmiel
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Właściwości zdrowotne chmielu 

Dzięki zawartości substancji aktywnych wymienionych wyżej, chmiel zwyczajny wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Zajmuje wysokie miejsce w medycynie ludowej jako środek łagodzący niepokój i stres, stosowany był także w celu poprawy trawienia, łagodząco na objawy menopauzy, a także przy alergiach. Dzisiaj wiadomo, że ekstrakty pozyskiwane z szyszek chmielu zwyczajnego posiadają działanie: 

  • uspokajające
  • nasenne, 
  • przeciwdrobnoustrojowe, 
  • przeciwzapalne, 
  • estrogenne, 
  • przeciwalergiczne, 
  • spazmolityczne, 
  • hipotensyjne, 
  • pobudzające trawienie [5]. 

Czy chmiel można jeść? 

Chmiel zwyczajny jest rośliną jadalną. W kuchni są wykorzystywane jego liście, młode pędy i szyszki. Najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem w przemyśle spożywczym jest wytwarzanie piwa – zastosowanie chmielu nadaje mu odpowiedni aromat i goryczkę. Pędy chmielu mają podobne zastosowanie jak szparagi – można je dodawać do sałatek, zup, omletów. Z kolei liście po sparzeniu wrzątkiem można wykorzystać jako dodatek do różnych dań. Chmiel, dzięki zawartości olejku eterycznego hamuje namnażanie drobnoustrojów, dlatego znalazł zastosowanie jako naturalny konserwant [1]. 

Jak stosować chmiel? Preparaty z chmielem 

Szyszki chmielu można znaleźć w aptekach lub sklepach zielarskich jako surowiec do sporządzenia naparu. Aby wykonać taki napar należy wsypać 1 łyżeczkę szyszek do szklanki, zalać wrząca wodą i pozostawić pod przykryciem przez około 10-15 minut. Po przecedzeniu napar można spożywać w stanach zaburzenia zasypiania czy zwiększonej nerwowości. Ekstrakty z chmielu znajdują się także w lekach i suplementach diety o działaniu uspokajającym, ułatwiającym zasypianie [2].  

Czy chmiel uspokaja? 

Jednym z najbardziej znanych właściwości leczniczych chmielu jest działanie uspokajające. Odpowiada za to głównie lupulina, substancja czynna, która występuje w szyszkach chmielu. Aby wzmocnić te właściwości często łączy się stosowanie szyszek z chmielu z kozłkiem lekarskim [1].  

Chmiel w kosmetologii 

Chmiel znajduje także zastosowanie w kosmetologii. Dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym jest wykorzystywany w problemach skórnych takich jak trądzik. Wykazuje działanie zmniejszające łojotok i posiada właściwości przeciwzapalne. Chmiel jest polecany do stosowania na włosy (np. płukanki z piwa), aby były miękkie i lśniące.  

Chmiel — zastosowanie w czasie menopauzy 

Już w latach 50 ubiegłego wieku badacze podejrzewali szyszki chmielu o posiadanie działania estrogennego. Działanie to zostało udowodnione poprzez odkrycie „estrogenu szyszkowego” w 1988 roku. Związek ten otrzymał nazwę 8-prenyloaringenina (zwany także 8-PN lub flavaprenina). Badania wskazują, że jest jednym z najsilniejszych fitoestrogenów. Szyszki chmielu zawierają także ksantohumol i izoksantohumol.  

Badania wskazują, że stosowanie ekstraktów z szyszek chmielu w okresie menopauzy redukuje uderzenia gorąca, zwiększa libido oraz może mieć pozytywny wpływ na zapobieganie powstawania osteoporozy [3, 4].  

Chmiel – przeciwwskazania 

Stosowanie leków, suplementów diety czy naparów z szyszek chmielu może wywołać nadmierną senność. Warto o tym pamiętać, jeśli po zastosowaniu chmielu zamierzamy prowadzić auto lub obsługiwać maszyny mechaniczne. Ekstraktów z chmielu nie należy stosować w przypadku występowania depresji oraz gdy kobieta ma stwierdzony nowotwór, który jest wrażliwy na estrogeny. Zetknięcie się z całą rośliną lub z samymi szyszkami u niektórych osób może wywołać alergie skórne lub oddechowe. Nie należy stosować chmielu w okresie ciąży i karmienia piersią [5].

Przeczytaj również:
Jakie właściwości ma dzięgiel chiński?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Szczepaniak O. i in., Chmiel (Humulus lupulus L.) jako surowiec o właściwościach prozdrowotnych: aktualny stan wiedzy, Technika Rolnicza Ogrodnicza Leśna, 3/2019. 
  2. Charakterystyka produktu leczniczego Flos Szyszka chmielu. 
  3. Kim M.R., Kim H.J., Yu S.H., Lee B.S., Yeong Jeon S., Lee J.J, Lee Y.C., Combination of Red clover and Hops Extract Improved Menopause Symptoms in an Ovariectomozed Rat Model, 2020.
  4. Tronina T., Popłoński J., Bartmańska A., Flavonoids and Phytoestrogenic Components of Hops and Beer, Molecules 2020. 
  5. Zeszyty apteczne, Ziołolecznictwo w praktyce Chmiel zwyczajny, 2019.
  1. 28 czerwca 2020, 12:05
    Co za dużo,to nie.....

    Może warto podkreślić ,że działania chmielu są też ujemne .
    Zbieram i suszę jego co roku duże ilości . Od kilku miesięcy starałem się sporo jego pic .
    Jaki końcowy efekt – czerwone duże plamy na nogach .Dopiero po kilku dniach od zaprzestania picia -powoli zanikali.

    1. 29 czerwca 2020, 10:34
      Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini
      Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini

      Każdy, nawet pozornie bezpieczny preparat pochodzenia roślinnego, może powodować np. reakcje alergiczne, szczególnie stosowany przed dłuższy czas i w większych ilościach. Warto skonsultować z lekarzem, czy powinniśmy stosować takie ilości, a także rozważyć cel stosowania. Pamiętajmy, że żaden preparat roślinny nie jest zupełnie obojętny dla zdrowia.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę