Jakie właściwości ma cynamon?
Aromatyczna przyprawa, jaką jest cynamon, znajduje zastosowanie także w medycynie. Jakie właściwości ma cynamon? Czy może przyspieszyć odchudzanie? Przeczytaj nasz artykuł!
Cynamon to kora pozyskiwana z różnych gatunków cynamonowców, która na całym świecie znana jest jako przyprawa. Na świecie znanych jest ponad 300 gatunków cynamonowców.
Do najbardziej znanych zaliczamy cynamon:
- cejloński,
- chiński (kasja, cassia).
W korze cynamonu znajduje się olejek lotny, który składa się głównie z aldehydu cynamonowego. W odmianie cynamonu cejlońskiego znajduje się także eugenol, który nie występuje w odmianie kasja.
Czy cynamon jest zdrowy?
Właściwości prozdrowotne cynamonu są znane od wielu lat. Kora cynamonowca cejlońskiego i olejek znajdują zastosowanie w farmacji. Wybieraj właśnie ten rodzaj cynamonu, ponieważ nie zawiera on toksycznych kumaryn.
Wyciągi pozyskiwane z kory cynamonu stosuje się w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak niestrawność, wzdęcia, bóle brzucha czy brak łaknienia. Cynamon pobudza wydzielanie soków trawiennych, dlatego jest dodawany do preparatów stosowanych przy problemach trawiennych. Cynamon działa także przeciwbiegunkowo i redukuje nadkwaśność.
Ekstrakty z cynamonu stosowane zewnętrznie na skórę łagodzą bóle mięśniowe, nerwobóle, a nawet delikatnie znieczulają. Cynamon jest składnikiem tak zwanych maści końskiej czy maści tygrysiej. W medycynie ludowej cynamon stosowany jest w okładach na trudno gojące się rany.
Olejek cynamonowy ma silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i odkażające. Stosowany jest jako środek pobudzający apetyt, przy stanach skurczowych przewodu pokarmowego, wzdęciach i biegunkach. Olejek stosowany zewnętrznie można wykorzystywać w zwalczaniu zakażeń skóry świerzbem czy wszami, a także do usuwania kurzajek. Znajduje zastosowanie także w środkach przeciwreumatycznych.
Według badań naukowych cynamon może korzystnie wpływać na ciśnienie tętnicze krwi, regulację poziomu glukozy i lipidów we krwi, rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Trzeba jednak podkreślić, że badania te nie dały jednoznacznych wyników i potrzeba jest przeprowadzenia ich większej ilości na większych grupach badawczych.
Cynamon na odchudzanie
Cynamon zyskał na popularności jako środek, który może pomóc w procesie odchudzania. Przyprawa ta przyczynia się do regulacji poziomu glukozy we krwi. Stabilny poziom cukru oznacza mniejsze napady głodu i chęć na wysokocukrowe przekąski. Cynamon zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę i ogranicza gwałtowne skoki poziomu glukozy. Dodatkowo jest substancją, która działa termogenicznie, pobudza produkcję ciepła i metabolizm. Pamiętaj jednak, że kluczem do osiągnięcia odpowiedniej wagi są deficyt kaloryczny i aktywność fizyczna.
Cynamon – przeciwwskazania
Unikaj cynamonu, jeśli chorujesz na kamicę wątrobową i zaburzenia funkcjonowania woreczka żółciowego, ponieważ zmienia on właściwości żółci. Cynamon jest także tzw. alergenem kontaktowym i pokarmowym. U osób wrażliwych może wywołać zmiany atopowe, głównie w okolicy ust, dziąseł i na dłoniach.
Olejek cynamonowy nie powinien być stosowany w inhalacjach ze względu na jego drażniące właściwości. Nie stosuj go także na skórę u dzieci.
Zachowaj ostrożność podczas stosowania cynamonu, jeśli przyjmujesz leki przeciwcukrzycowe oraz zmniejszające krzepliwość krwi.
Cynamon w ciąży
Sporadyczne spożywanie cynamonu nie jest szkodliwe dla kobiet w ciąży. Cynamon kasja przyjmowany w dużych ilościach, np. w suplementach diety, może działać toksycznie na wątrobę i nerki ze względu na zawartość kumaryn. W pierwszym trymestrze ciąży zbyt duża ilość cynamonu może wywołać skurcze macicy.
- Sztaba D., Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów, Rozmaitości, 2009.
- Czapska I., Studzińska-Sroka E., Bylka W., Ocena aktywności biologicznej cynamonu w badaniach in vitro, Postępy Fitoterapii, 2019.
No właśnie jedno drugiemu przeczy, a jaka jest prawda?
Swietne informacje o cynamonie. Dziekuje
Cynamon
Dzięki za info
No wlasnie:)
Jest napisane, że zwiększa ukrwienie. Czyli u zdrowej osoby dobrze, u chorej nie pomaga
Bardzo pomocny artykuł
Dziękujemy, miłego dnia! 🙂
jeżeli to wszystko prawda, to nie powinno być ludzi chorych. działa prawie jako lek na wiele chorób. No może przy spozyciu go zapobiega wielu chorobom, co mam nadzieję jest najlepszym lekarstwem. Dziękuję.
czy ci ktorzy choruja zazywali cynamon? moze nawet nic nie wiedza o wlasciwosciach leczenia naturalnego sprawdzonymi i organicznymi produktami…
Ja zaczęłam brać od kilku dni i stawia mnie na nogi. Czuję się lepiej ogólnie taka żywsza i do tego mniej bolą stawy. Polecam. 1 łyżeczka cynamonu zalewam wrzątkiem jak kawę. Tak z 15-20 min parzę dodaję sok z pół cytryny i 1 łyżeczkę miodu. To piję po śniadaniu. Przestałam pić kawę. Cukier zbija, cholesterol, trójglicerydy. Jest p.zapalny.. Będę to piła. Też gdzieś przeczytałam i jest ok. Polecam.
Bardzo ciekawy i pożyteczny artykuł. Dużo dowiedziałam się o cudownych właściwościach cynamonu.
Dziękujemy za miłe słowa 🙂
Bardzo mądra i dobra rada,ja sama dodaję cynamon do kawy z cykorią,MMM pycha.
Dziękujemy za miły komentarz 🙂
byc moze krwotok jest zbyt zaawansowanym etapem choroby do tego aby cynamon pomogl. czasem krwotoki wymagaja fizycznej ingerencji w postaci np. bandazowania
BŁYSKAWICZNE KOMPENDIUM WIEDZY-ZNALAZŁEM , TO CO BYŁO MI BARDZO POTRZEBNE. DZIĘKI !!!
Dziękujemy za miły komentarz 🙂
Ciekawe informacje .Bardzo dziękuję.
Dziękujemy za miły komentarz 🙂
Od dziś biorę płaską łyżeczkę cynamonu zalewam 200mg wrzątku i po pół godzinie wypije
Bardzo przydatne informacje na temat Cynamonu. Po przeczytaniu publikacji zacznę go stosować w swoim menu. Pozdrawiam serdecznie.
Cieszymy się, że artykuł okazał się przydatny 🙂
Jest bardzo czytelny i zrozumiały. Dla mnie wyczerpujące wiadomości o cynamonie ?
Dziękujemy za miłe słowa 🙂
Dziękuję że bardzo dużo dowiedziałam się o działaniu cynamonu
Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂
Polecam! Jedna druga łyżeczki 3 razy dziennie, choruje na chorobę autoimmunologiczna mam przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit i już po pierwszej dawce w pierwszym dniu widziałam rezultat max 3 dni brania . Od 2 lat biorę polprazol 40mg a po cynamonie przestałam go brać bo był zbedny
Będę często stosować artykuł mnie do tego przekonał
Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂
???
Czy mówimy o zwykłym cynamonie dostępnym w każdym sklepie czy chodzi wyłącznie o cynamon cejloński..?
Cejloński
Podobno ten cejlońki jest lepszy, bo mniej obciąża wątrobę i nerki ? 🤔😊
Cynamon jest wspaniały a jeżeli mamy krwotoki należy najpierw zastosować krwawnik, który wyleczy krwawienia a póżniej powoli małymi dawkami wprowadzać cynamon z krwawnikiem by poprawiały nasze zdrowie.
Bardzo dobry artykuł
Dziękujemy za komentarz🙂
Piję prawie codziennie kawkę z cynamonem, pycha.
Mam 3 opakowania , będę brała ten cynamon i zobaczymy efekt – mam cukrzyce II i bolą mnie stawy .
Coś musi być w tym cynamonie…. Dobry artykuł. Długo trwało, prawie rok, ale mi pomogło. Staram się używać cynamon cejloński . Mi cynamon pasuje do kakao, jabłek i śliwek. Zero piwa, alkoholu, pozostałem przy diecie śródziemnomorskiej – glukoza i lipidogram powróciły do normy. Lepsze to niż tabletki. Od statyn zaczęły mi siadać stawy 🙁 Nie mogę tylko obniżyć wagi , bóle w stawach nie pomagały więcej jeździć na rowerze….. Może teraz uda się jak wróciło wszystko do nnormy. Oprócz systematycznego używania cynamonu włączyłem do diety , szczególnie do sałatek, twarogów i past do pieczywa – kozieradkę i czarnuszkę. Jedyny efekt ujemny- to dziwny zapach moczu i co gorzej potu. Trzeba będzie zainwestować w jakiś dezodorant.
Bardzo zaciekawiły mnie informacje o właściwościach leczniczych cynamonu, zastosuję na moje dolegliwości.dziekuje.
Ja od dawna stosuję cynamon, staram się kupować cejloński ( podobno zdrowszy, bo mniej obciąża wątrobę). Od dawna miałem takie ciągoty, aby dodawać nie tylko do jabłek, także do kakao, czasami do popołudniowej kawy (szczyptę), a już boskie jest połączenie w kompocie ze śliwek węgierek. Później dopiero okazało się skąd te parcie na cynamon, okazało się że mam podwyższony cukier i cholesterol. Coś musi w tym być, jak zmienia się gust kulinarny – jest przyczyna i skutek. Po prawie roku regularnego stosowania cynamonu, dołączyłem czarnuszkę i kozieradkę do sałatek i twarogu no i poziom glukozy i lipidogram mam w normie. Ale z cukrem torebkowym , golonką, i piwem wziąłem rozwód. Co ciekawe moja siostra przy Hashimoto, aż ją odrzuca od cynamonu, na mój boski kompot z węgierek z cynamonem i anyżem gwiazdzistym zareagowała wymiotnie?!
Od dłuższego czasu cynamon jest u mnie regularnie sozywanyi widzę poprawę mojego organizmu..