Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
6

Olej rzepakowy – czy jest zdrowy?

Słuchaj artykułu

W ostatnich latach oleje roślinne zyskują coraz większą popularność, a rynek spożywczy oferuje dużą gamę tych produktów. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i szukają różnych sposobów na poprawę stanu zdrowia i jakości życia, wprowadzając często do swojej diety różne oleje roślinne, które dzięki obecności kwasów tłuszczowych oraz innych substancji mogą mieć korzystny wpływ na organizm. 

Olej rzepakowy – czy jest zdrowy?

Olej rzepakowy pozyskiwany jest z rzepaku (łac. Brassica napus), który można zaliczyć do jednych z najważniejszych roślin oleistych na świecie. Głównym producentem oleju rzepakowego jest Unia Europejska. Produkcja tego oleju w ostatnich latach znacznie wzrosła, nasiona rzepaku stały się istotnym surowcem dla przemysłu spożywczego, czego przyczyną jest między innymi propagowanie zasad zdrowego żywienia, zgodnie z którymi tłuszcze roślinne powinny przeważać nad zwierzęcymi. Okazuje się, że olej ten ma wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego warto włączyć go do codziennego jadłospisu.  


Oleje z kwasami omega 3, 6, 9
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Olej rzepakowy – rafinowany czy nierafinowany? 

Produkcja oleju metodą tłoczenia na zimno jest metodą naturalną, stosowaną od wieków. Olej produkowany tą metodą jest lepszy jakościowo, jednak jego okres przydatności do spożycia jest znacznie krótszy niż w przypadku olejów rafinowanych. Warto zaznaczyć, że taki olej powinien być stosowany do posiłków na zimno. Oleje produkowane metodą tłoczenia na zimno często wymagają przechowywania w niskiej temperaturze. Oleje rafinowane, które są szeroko dostępne na rynku, produkuje się z wykorzystaniem rozpuszczalników. Usuwane są wówczas wszelkie zanieczyszczenia i związki niepożądane, olej za to cechuje się większą trwałością i można wykorzystywać go do obróbki termicznej, czyli smażenia czy pieczenia.  

Olej rzepakowy – właściwości zdrowotne 

Ze względu na zawartość i proporcje nienasyconych kwasów tłuszczowych olej rzepakowy to ważny produkt w diecie człowieka. Cechuje się on korzystnym stosunkiem kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6. W obecnych czasach, gdzie żywność jest wysoko przetworzona i bogata w dania typu fast food, zazwyczaj przeważają kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6, które w dużych ilościach mają właściwości prozapalne, stąd tak ważny jest właściwy dobór tłuszczów w diecie.  

Udowodniono, że stosowanie oleju rzepakowego wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.  Badania wykazały, że przyczynia się on do normalizacji trójglicerydów we krwi oraz ciśnienia tętniczego, pełni istotną rolę w przeciwdziałaniu chorobie niedokrwiennej serca i obniża poziom cholesterolu, zwłaszcza frakcji LDL (zły cholesterol). Dowiedziono także, że ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 działa przeciwzapalnie, co ma istotne znaczenie w chorobach przewlekłych. Stosowanie olejów będących źródłem kwasów omega-3 ma również niebagatelne znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych oraz otyłości.  

Olej rzepakowy – wartość odżywcza i energetyczna 

Olej rzepakowy jest źródłem tłuszczu wysokiej jakości. Łyżka oleju rzepakowego (około 10 g) zawiera około 80 kcal pochodzących z tłuszczu, w tym kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i omega-6. Olej rzepakowy jest również źródłem witaminy E.  

Reasumując, olej rzepakowy jest bardzo ważnym składnikiem codziennej diety. Dostarcza tłuszczów o dobrym profilu kwasów tłuszczowych, co warunkuje jego dobroczynne właściwości zdrowotne. Olej ten może być stosowany przez wszystkich, także kobiety w ciąży czy dzieci, nawet te najmłodsze. Ważnym argumentem stojącym za stosowaniem oleju rzepakowego jest również fakt, że jest to produkt rodzimy oraz niedrogi.  

Przeczytaj również:
Olej z czarnuszki – właściwości i zastosowanie
Olej lniany – jakie ma właściwości?
Olej ze słodkich migdałów – właściwości i zastosowanie
Olej rycynowy – właściwości i zastosowanie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Gugała M., Zarzecka K., Sikorska A., Prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego, Postępy Fitoterapii, 2/2014. 
  2. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa, 2010. 
  3. Dzięcioł M., Przysławski J., Ocena wartości odżywczej i aktywności biologicznej wybranych olejów roślinnych dostępnych na rynku polskim w kontekście profilaktyki chorób dietozależnych, Bromat. Chem. Toksykol. – XLVI, 2013. 
  4. Konradowicz-Pietruszka E., Charakterystyka profilu kwasowego olejów roślinnych bogatych w polinienasycone kwasy tłuszczowe, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 2011. 
  1. 6 lutego 2021, 00:54
    Halutka

    Niestety wszystkie oleje rafinowane są szkodliwe; a olej rzepakowy powoduje nadciśnienie płucne. Nadaje się jako biopaliwo a nie do jedzenia. Środki chemiczne stosowane w celu równomiernego dojrzewania są nie do usunięcia,

    1. 13 czerwca 2021, 16:53
      max

      pracujesz dla producentów oliwy? Nie bredź

  2. 16 września 2021, 11:43
    Zofia

    Może i byłby zdrowy gdyby go nie wytwarzał polski rolnik i tak nie zatruł, że niedługo, w ślad za pszczołami, umrą konsumujący ludzie.

  3. 14 grudnia 2021, 14:24
    Szymon

    Olej rzepakowy rafinowany jest w naszych domach do smażenia najlepszy. Nierafinowany, tłoczony na zimno może, choć nie musi, ale może zawierać w składzie metale ciężkie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę