Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
392

Domowe sposoby na katar. Czy są skuteczne?

Słuchaj artykułu

Masz zatkany nos? Nie musisz od razu pędzić do apteki! Poznaj domowe sposoby na katar, które pomogą udrożnić górne drogi oddechowe i tym samym poprawić Twoje samopoczucie.

Domowe sposoby na katar. Czy są skuteczne?

Czym jest katar?

Katar (nieżyt nosa) jest najczęściej objawem alergii lub infekcji wirusowej. Przy katarze zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zwykle do nosa oraz nosowej i ustnej części gardła. Niekiedy stan zapalny rozprzestrzenia do krtani, tchawicy i oskrzeli, a zakażenie przechodzi w bakteryjne. Może ono wówczas objąć także zatoki przynosowe, gardło, ucho środkowe i płuca. Ostry niepowikłany nieżyt nosa trwa zazwyczaj 5-7 dni.

Domowe sposoby na katar

Zastosuj inhalację

Kurację na katar możesz przeprowadzić za pomocą pary z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego, np. tymiankowego, z eukaliptusa.

  1. Na stabilnej powierzchni postaw miskę lub garnek z gorącą wodą z dodatkiem olejku.
  2. Pochyl się nad naczyniem.
  3. Głowę trzymaj około 45 centymetrów nad wodą i oddychaj głęboko przez nos, powietrze wydychając ustami.

Unosząca się para pomoże rozluźnić zalegającą wydzielinę. Zmniejszony obrzęk śluzówki spowoduje udrożnienie nosa. Możesz się inhalować tak długo, jak widoczna jest para.


Olejki eteryczne i zioła

Wykonaj irygację

Kolejnym domowym sposobem na katar, tj. na rozrzedzenie śluzu i zmniejszenie obrzęku jest domowa irygacja nosa roztworem soli fizjologicznej. Dostaniesz ją w każdej aptece, ale roztwór soli fizjologicznej możesz zrobić również samodzielnie. Jak go przygotować? W 100 g ciepłej wody rozpuść 0,9 g soli kuchennej. Jeśli nie masz w domu wagi, to zastosuj proporcję pół łyżeczki soli na szklankę wody.

  1. Napełnij roztworem strzykawkę lekarską.
  2. Pochyl głowę do przodu i wstrzyknij roztwór do jednego nozdrza, równocześnie oddychając ustami.
  3. Delikatnie wydmuchaj nos, a następnie powtórz zabieg z drugim nozdrzem.

Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w czajniczek Neti stosowany w medycynie ajurwedyjskiej. Swoim wyglądem przypomina on małą konewkę z wąskim dzióbkiem. Jak go używać? Przechyl głowę lekko na bok i wlej letni roztwór soli fizjologicznej do jednego nozdrza, a płyn wypłynie drugim. Gdy już się wysączy, delikatnie wydmuchaj nos w chusteczkę. Powtórz to samo z drugim nozdrzem, wykorzystując pozostałą część roztworu soli.

Płukanie nosa przy pomocy soli fizjologicznej nie tylko oczyszcza go z zalegającej wydzieliny, ale także usuwa drobnoustroje i nawilża błonę śluzową nosa.


Do inhalacji
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Skorzystaj z bogactwa kuchni

Domowe sposoby na katar? Świeżo starty korzeń chrzanu! Do tarcia chrzanu załóż gumowe rękawiczki, a inhalację wykonuj z zamkniętymi oczami. Możesz także zmieszać równe ilości startego chrzanu i soku z cytryny, a następnie zjeść łyżeczkę tej mikstury godzinę przed śniadaniem. Kolejną łyżeczkę zjedz godzinę przed obiadem.

Jeśli lubisz pikantne smaki, dodawaj do potraw ostre papryczki chili lub jalapeno. Zawierają one kapsaicynę, związek chemiczny, który udrożni nos. Alternatywnie możesz użyć pieprzu cayenne.

Wiele badań potwierdza, że zawarta w czosnku pospolitym allicyna ma właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Rozgnieć ząbek czosnku i odczekaj około 10 minut, aby allicyna „nabrała mocy”. Następnie wymieszaj go z łyżeczką masła i taką samą ilością posiekanej natki pietruszki. Całość rozsmaruj na kromce chleba i zjedz. Możesz też przygotować mieszankę z 3 rozgniecionych ząbków czosnku i 3 łyżek miodu. Przyjmuj 1 łyżeczkę 3 razy dziennie, popijając obficie wodą.

Choć opisane powyżej domowe sposoby na katar są bezpieczne, nie są polecane m.in. osobom z chorobą wrzodową żołądka czy stanami zapalnymi jelit.

Również filiżanka gorącego napoju pomoże rozrzedzić śluz w nosie. Wypij napar z czarnego bzu lub ziołową herbatkę, np. z malin. Pij kilka filiżanek dziennie i wdychaj unoszącą się parę.


Herbatki i zioła na katar

Odpoczywaj na zdrowie

Jeśli to możliwe, odpuść sobie codzienny nawał pracy i dużo odpoczywaj. Kiedy się kładziesz, pamiętaj o podłożeniu poduszki pod głowę, aby ułatwić oczyszczanie zatok. Leżenie na plecach bez poduszki zwiększa ich niedrożność.

Pamiętaj, że bardzo ważna jest prawidłowa higiena nosa. Wydmuchuj powietrze najpierw przez jedną, a potem przez drugą dziurkę. W przeciwnym wypadku może dojść do zapalenia zatok lub ucha. Po oczyszczeniu nosa przełknij ślinę.

Jeśli minęło 7 dni, a domowe sposoby na katar nie działają, zasięgnij porady lekarza.

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na przeziębienie

  1. 12 lutego 2021, 12:18
    Dawid

    Dziękuje pomogło:)

  2. 27 stycznia 2022, 23:13
    Jaj

    Super

  3. 20 stycznia 2023, 15:58
    Edyta

    Dobrze

  4. 27 lutego 2023, 21:26
    Janusz

    Aż uszy mi pierwszy raz ruszyły:)

  5. 28 marca 2023, 19:12
    Kylie

    Thank you

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę