120
08 lutego 2019

Jak długo trwa katar i co robić, aby go skrócić?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak długo trwa katar, ponieważ wiele zależy od tego, o jakim katarze mowa. Popularny katar to nieżyt nosa, czyli zapalenie błony śluzowej nosa, objawiające się wyciekiem płynnej wydzieliny z nosa, kichaniem, kaszlem, pieczeniem spojówek, uczuciem zatkanego nosa, a niekiedy także bólem głowy. Oprócz tych objawów może pojawić się również podwyższona temperatura ciała czy ogólne osłabienie organizmu. Oczywiście powyższe symptomy mogą dotyczyć wielu chorób i dolegliwości o różnym stopniu zagrożenia dla zdrowia oraz o różnym czasie trwania.

Rodzaje kataru

Wśród różnych rodzajów kataru można wymienić trzy najczęściej występujące typy:

 • alergiczny,
 • wirusowy,
 • bakteryjny.

Katar alergiczny jest reakcją organizmu na kontakt z alergenem. Charakteryzuje się przezroczystym, bardzo wodnistym śluzem i jako taki nie ma typowego czasu trwania. Osoba uczulona na kurz zareaguje kichaniem i katarem na przebywanie w zakurzonym pomieszczeniu, a uczulona na sierść kotów zacznie kichać w ich towarzystwie. Wyjątek stanowią alergie na pyłki roślin (zwykle drzew i traw), które pojawiają się okresowo, w zależności od okresu pylenia danej rośliny lub grupy roślin.

Katar wirusowy jest najczęściej spotykaną dolegliwością, która pojawia się u osób dorosłych zazwyczaj od dwóch do pięciu razy do roku. U dzieci w wieku szkolnym może zdarzyć się nawet dwa razy częściej. To właśnie tego rodzaju kataru dotyczy słynne powiedzenie, że leczony trwa siedem dni, a nieleczony – tydzień. Niestety jest ono bardzo mylące, ponieważ nieleczony katar wirusowy może przerodzić się w infekcję bakteryjną.

Przeziębienie rozpoczyna się zwykle wyciekiem o białawym kolorze i rzadkiej, wodnistej konsystencji. Katar wirusowy jest uciążliwy głównie ze względu na obfity wyciek i konieczność ciągłego sięgania po chusteczkę. Organizm uruchamia wówczas mechanizmy obronne przed atakującą chorobą, dlatego na tym etapie może pojawić się gorączka.

Katar wirusowy trwa przeważnie od trzech do pięciu dni. Po tym czasie choroba przechodzi w drugą fazę, w której zmienia się konsystencja wydzieliny z nosa. Śluz staje się gęstszy i nabiera zielonego koloru. Nie spływa już tak łatwo, za to zatyka nos, utrudniając oddychanie. Chorzy zwykle zaczynają oddychać przez usta, co wysusza śluzówkę gardła i naraża je na infekcje. Dzieje się tak, ponieważ oddychanie przez usta nie ogrzewa i nie nawilża powietrza tak skutecznie, jak wdychanie go przez nos. Ta faza może trwać przez kolejne trzy do pięciu dni.

Dwie pierwsze fazy kataru wirusowego mogą trwać łącznie od sześciu do dziesięciu dni, co faktycznie odpowiada przysłowiowemu tygodniowi. Kluczowe jest jednak rozwiązanie drugiej fazy, w której infekcja zazwyczaj zostaje zwalczona i możemy cieszyć się odzyskanym zdrowiem. Niekiedy nie udaje się jednak pokonać kataru i wkracza on w trzecią fazę – wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Katar bakteryjny charakteryzuje się bardzo gęstym śluzem o żółtej barwie. Jest on trudniejszy do usunięcia i bardziej niebezpieczny, ponieważ infekcja może rozszerzać się i prowadzić do zapalenia zatok, ucha czy krtani. Towarzyszy temu gorączka. Katar bakteryjny wymaga konsultacji z lekarzem i zwykle leczy się go, podając choremu antybiotyk.

Jak skrócić czas trwania kataru?

Najprostszą metodą skrócenia kataru jest niedopuszczenie do pojawienia się jego trzeciej fazy. Ponieważ infekcje wirusowe (przeziębienia) są częste i zwykle mają łagodny przebieg, rzadko podaje się przy nich antybiotyki. Z powodzeniem można leczyć je domowymi sposobami, takimi jak:

 • inhalacje,
 • podnoszenie temperatury ciała (rozgrzewające kąpiele, moczenie nóg, nacieranie rozgrzewającymi maściami i olejkami),
 • częste uzupełnianie płynów,
 • prawidłowa higiena nosa, obejmująca płukanie go fizjologicznym roztworem wody morskiej.

Oprócz tego istnieje szeroki wybór leków udrażniających nos z oksymetazoliną, które zapewniają długotrwałą ulgę. Występują one w postaci roztworu w formie aerozolu lub kropli i są przeznaczone dla dzieci, jak i dorosłych.

Szybkie pozbycie się kataru oznacza szybszy powrót do dobrego samopoczucia. Warto więc zareagować już przy pierwszych oznakach i wspomóc się domowymi sposobami w walce z tą uporczywą dolegliwością.

Źródła:

 1. Dzioba A., Zapalenia górnych dróg oddechowych – codzienny problem w praktyce lekarza rodzinnego, Medycyna Rodzinna 2002, 5: s. 154-160.
 2. Słowińska A., Alergie układu oddechowego – katar sienny. Standardy leczenia, leczenie komplementarne. Medycyna Rodzinna, 2003, 2: s. 77-84.
 3. Wachnicka-Bąk A., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A. i in., Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2014, 10: s. 25-31.
 4. Rapiejko P., Lipiec A., Podział nieżytów nosa, Alergia, 2013, 2: s.6-8.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy lek przeciwwirusowy działa w trakcie infekcji?

Preparat zawierający pranobeks inozyny można zastosować w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych - im szybciej, tym lepiej. Jest to lek…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Kondzio pisze:

  Chyba odwrotnie: katar żółty to wirusowy, a zielony bakteryjny.

  1. mgr farm. Agnieszka Mikołajczak pisze:

   Dzień dobry, zielone zabarwienie kataru nie musi świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. Zmiana koloru wydzieliny związana jest z fazą komórkową, czyli nagromadzeniem się komórek układu odpornościowego.

Czytaj także
10 grudnia 2020 mgr farm. Magdalena Stalmirska
10 lutego 2021 mgr farm. Katarzyna Kaszubska
03 lipca 2019 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
06 lutego 2019 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)