Beta-blokery. Kiedy stosować?
Beta-blokery są nieocenionym wsparciem w leczeniu nadciśnienia tętniczego, arytmii czy niewydolności serca. Jednak ze względu na szerokie działanie ich stosowanie wymaga indywidualnego podejścia i regularnej kontroli medycznej. Dowiedz się więcej z artykułu.
Beta-blokery – co to jest?
Beta-blokery to leki, które hamują działanie współczulnego układu nerwowego – obniżają efekt działania neuroprzekaźników, takich jak adrenalina, noradrenalina i dopamina.
W organizmie występują trzy rodzaje takich receptorów:
- β1 – w mięśniu sercowym,
- β2 – w mięśniach gładkich, przede wszystkim w oskrzelach i naczyniach krwionośnych,
- β3 – w tkance tłuszczowej.
Podczas zablokowania receptorów β1 zmniejsza się siła skurczu i częstotliwość skurczów mięśnia sercowego. Przy blokowaniu receptorów β2 zniesione zostaje działanie zwiotczające na mięśnie gładkie.
Beta-blokery różnią się między sobą działaniem.
Wskazania do stosowania beta-blokerów
Leki należące do grupy beta-blokerów stosowane są głównie w leczeniu:
- choroby wieńcowej serca – poprzez spowolnienie rytmu serca zmniejszają zapotrzebowanie serca na tlen i poprawiają przepływ krwi przez naczynia wieńcowe w dłuższej fazie rozkurczu;
- niewydolności serca – serce nie jest pobudzane przez neuroprzekaźniki pobudzające;
- nadciśnienia tętniczego – obniżają wydzielanie reniny i zmniejszają pojemność minutową serca;
- zaburzeń rytmu serca – hamują przewodzenie w przedsionkach i zwalniają czynność serca;
- jaskry – obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe;
- nadczynności tarczycy – propranolol maskuje objawy tego schorzenia (drżenie rąk i kołatanie serca);
- lęku scenicznego – zmniejszają występowanie objawów takich jak pocenie się;
- zespołów abstynencyjnych – łagodzą objawy odstawienne alkoholu.
Beta-blokery stosuje się także w profilaktyce migren. Obniżają one częstotliwość napadów.
Efekt rebound beta-blokerów
Efekt rebound nazywany jest również efektem z odbicia. W przypadku długotrwałego stosowania leków blokujących receptory beta-adrenergiczne zwiększa się liczba tych receptorów w organizmie.
Wiąże się to ze zwiększonym wydzielaniem noradrenaliny, dlatego nigdy nie odstawiaj beta-blokerów nagle. Grozi to niebezpiecznym wzrostem ciśnienia krwi, wystąpieniem dusznicy bolesnej, a nawet zawałem mięśnia sercowego. Odstawiając beta-blokery, stopniowo zmniejszaj ich dawkę pod kontrolą lekarza.
Działania niepożądane beta-blokerów
Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne są dobrze tolerowane.
Działania niepożądane można podzielić na:
- swoiste – są wynikiem blokowania receptorów beta; zalicza się do nich osłabienie siły skurczu serca, bradykardię (spowolnienie akcji serca), niskie ciśnienie krwi i zaburzenia krążenia;
- nieswoiste – niezwiązane z mechanizmem działania leku; należą do nich zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty, biegunka, zmęczenie, uczucie rozbicia i reakcje alergiczne.
Beta-blokery – przeciwwskazania
Do głównych przeciwwskazań do stosowania beta-blokerów należą:
- obturacyjne zaburzenia wentylacji,
- zaburzenia rytmu serca w przebiegu bradykardii,
- blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia,
- wstrząs kardiogenny,
- niskie ciśnienie.
Bezpieczeństwo stosowania beta-blokerów w ciąży i podczas karmienia piersią
Według polskich towarzystw nadciśnienia tętniczego, kardiologicznego oraz ginekologów i położników kobiety w ciąży powinny stosować głównie beta-blokery selektywne, np. metoprolol.
W czasie karmienia piersią za bezpieczne do stosowania uznaje się propranolol, metoprolol i labetalol. W znikomym stopniu substancje te przenikają do mleka matki.
Beta-blokery – interakcje z innymi substancjami
- NLPZ (np. ibuprofen, naproksen) – leki te mogą podwyższać ciśnienie tętnicze, dlatego zwłaszcza na początku leczenia zachowaj szczególną ostrożność podczas ich stosowania;
- amiodaron – połączenie beta-blokerów z tą substancją może doprowadzić do bradykardii i nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi;
- sok pomarańczowy lub grejpfrutowy – mogą zaburzać wchłanianie beta-blokerów.
Beta-blokery nowej generacji
Do beta-blokerów nowej generacji zaliczamy nebiwolol i karwedilol. Substancje te, oprócz blokowania receptorów beta-adrenergicznych, mają dodatkowe właściwości.
Nebiwolol – jest beta-blokerem selektywnym, który zwiększa stężenie tlenku azotu, przez co rozszerza naczynia krwionośne.
Karwedilol – jest nieselektywnym beta-blokerem, który ma dodatkową właściwość blokowania receptorów alfa1, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi. Dodatkowo ma m.in. działanie antyoksydacyjne.
Beta-blokery nowej generacji mają mniej działań niepożądanych i mogą być stosowane w nowych wskazaniach, oprócz zaleceń kardiologicznych.
Naturalne beta-blokery
Niektóre minerały czy surowce roślinne działają podobnie do beta-blokerów.
Zaliczamy do nich:
Pamiętaj jednak, że stosowanie wyżej wymienionych substancji czy wyciągów roślinnych nie zastąpi leczenia farmakologicznego, które zostało zalecone przez lekarza.
- Mutschler E. i in., Farmakologia i toksykologia Mutschlera, IV wydanie, MedPharm, 2015.
- Tuszyński K., Leki – Praktyczny przewodnik po grupach leków dostępnych w Polsce, 2021.