124
17 stycznia 2018
Pytanie od Pana Pawła

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Czy podczas przeziębienia mogę łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Odpowiada:

Ibuprofen oraz paracetamol mogą być stosowane razem, również w przeziębieniu. Należy jednak pamiętać,  żeby nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych tj. 4 g. dla paracetamolu i 1,2 g dla ibuprofenu. Jeśli występują również inne objawy niż ból i gorączka (np. kaszel, katar) można też zastosować substancje łagodzące te objawy.

Przeczytaj również:
Sposoby na przeziębienie u dorosłych
12 domowych sposobów na kaszel i przeziębienie
Grypa i przeziębienie – jak je odróżnić?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy po zażyciu leku Klacid można przebywać na słońcu?

Substancja czynna występująca w leku Klacid należy do grupy antybiotyków. Podczas stosowania antybiotyków należy unikać ekspozycji na słońce, gdyż lek…

Zobacz więcej

Przeterminowane leki – czy można je bezpiecznie przyjąć?

Producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie…

Zobacz więcej

Program lekowy – co to jest?

Program lekowy to gwarantowane, czyli bezpłatne świadczenie oparte na zastosowaniu innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, których użycie nie jest finansowane w…

Zobacz więcej

Czy lek musujący można rozpuścić w wodzie gazowanej?

Skład tabletek musujących jest tak skomponowany, że nie ma konieczności dodawania do nich wody gazowanej, gdyż zawierają one węglany i…

Zobacz więcej

Czy można zwrócić lek do apteki?

Niestety, zgodnie z art. 96 ust.7  ustawy o prawie farmaceutycznym, nie jest możliwe przyjęcie zwrotu leku do apteki. Leki są…

Zobacz więcej

Tabletki antykoncepcyjne a leki na astmę - interakcje

Zgodnie z dostępną wiedzą farmaceutyczną pomiędzy wymienionymi preparatami nie występują interakcje mające wpływ na wchłanianie bądź działanie substancji. Domyślam się,…

Zobacz więcej

Ibuprofen a karmienie piersią

Ibuprofen zaliczany jest do leków najbezpieczniejszych w trakcie laktacji. Można go zastosować w dawkach 200-400 mg, ale nie więcej niż…

Zobacz więcej

Czy można łączyć baklofen z ibuprofenem?

Ibuprofenu nie można łączyć z baklofenem, leki te wchodzą w interakcję ze sobą. Ibuprofen może opóźnić wydalanie baklofenu (szczególnie u…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

  1. Gosia pisze:

    Jak leczyć zapalenie oskrzeli gdy na większość antybiotyków jestes uczulony a goraczka wciaz rosnie

  2. Justyna pisze:

    Czy przy bólu glowy jesli przyjęłam ibupar 5tablek ostatnia o 4nad ranem czy mozna przyjąć panacid mam kaszel i goraczke 37.7

    1. mgr farm. Agnieszka Mikołajczak pisze:

      Dzień dobry, ibuprofen podaje się w odstępach co 8 godzin. Paracetamol w odstępach 4-6 godzinnych. Podając ibuprofen na przemian z paracetamolem należy zachować 4 godzinną przerwę. Gdyby minął ból głowy, sam stan podgorączkowy do 38 stopni C nie wymaga obniżania temperatury.

  3. Marta pisze:

    Czy mogę poprosić o poradę jaki lek przeciwbólowy kupić kiedy mam planowana cesarkę? Po cesarkę będę starać się karmić. Mam niski próg bólu. Dziękuje za odpowiedz

    1. mgr farm. Marta Junowicz pisze:

      Dzień dobry. Cesarskie cięcie przeprowadzane jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, rzadziej zewnątrzoponowym, w wyjątkowych sytuacjach w znieczuleniu ogólnym. W trakcie pobytu w szpitalu po zabiegu wszystkie leki podawane są przez pielęgniarki w porozumieniu z lekarzem w zależności od potrzeby, nasilenia bólu i okoliczności. Pobyt w szpitalu po cesarce trwa przeważnie 5 dób, po tym czasie zwykle nie ma potrzeby podawania środków przeciwbólowych. W sytuacji konieczności u mam karmiących najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ibuprofen, jednak jego przyjmowanie może nasilić krwawienie z dróg rodnych. Warto przy wypisie ze szpitala omówić z lekarzem problem obniżonego progu bólu.

  4. Andrzej pisze:

    jaką dawkę paracetamolu i ibuprofenu na przemian mogę podać dorosłej osobie na dobę.

    1. mgr farm. Agnieszka Działo pisze:

      Dzień dobry, można podać maksymalnie 4 g paracetamolu i 1,2 g ibuprofenu w ciągu doby – również w przypadku naprzemiennego ich podawania.

Czytaj także
18 sierpnia 2020 dr n. farm. Piotr Szoka
27 listopada 2018 mgr farm. Daria Łuczak
04 października 2018 mgr farm. Anna Ochenkowska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)