Brodawki łojotokowe – czy mogą świadczyć o chorobie?
W dzisiejszych czasach rzadko kiedy spotykamy się z cerą bez problemów, pozbawioną jakichkolwiek przebarwień czy znamion. Nie każda zmiana jest groźna. Jeżeli jednak budzi ona nasz niepokój bądź w ostatnim czasie zmieniła swój wygląd, wymaga ona oceny specjalisty. Jedną z powszechnych zmian skórnych jest brodawka łojotokowa. Jej wystąpienie może świadczyć o poważnej chorobie.
Brodawka łojotokowa – charakterystyka
Brodawka łojotokowa lub starcza (łac. verruca seborrhoica) jest łagodną, naskórkową postacią nowotworu o nieznanej etiologii. W przeciwieństwie do klasycznej brodawki nie jest wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), w związku z tym nie można się nią zarazić i nie trzeba się jej obawiać, chodząc np. na basen. Uważa się, że jej powstanie może być uwarunkowane:
- nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV,
- skłonnościami w rodzinie – podłoże genetyczne,
- wiekiem.
Najczęściej występuje na tułowiu oraz na skórze twarzy u osób powyżej 30. roku życia.
Może mieć postać płaskich przebarwień, choć najczęściej przyjmuje formę wypukłą, chropowatą i ulegającą rogowaceniu. Może mieć różny kolor – od cielistego aż po ciemnobrązowy. Zwykle średnica nie przekracza 1,5 cm, ale zdarzają się też zmiany kilkucentymetrowe. Brodawki z reguły pojawiają się na skórze pojedynczo. O ile nie nastąpi podrażnienie odzieżą lub szorstkim ręcznikiem, nie obserwuje się dodatkowych objawów w postaci świądu, pieczenia lub bólu.
Brodawki łojotokowe – kiedy zwrócić się do lekarza?
Raz do roku warto udać się do dermatologa, by dokonać oceny naszej skóry, zwłaszcza gdy mamy skłonności do powstawania nowych zmian lub w naszej rodzinie występuje obciążenie nowotworami.
Specjalista przeprowadzi bezbolesne badanie przy użyciu dermatoskopu, który umożliwia obserwację głębszych struktur zmian.
Do sygnałów, które powinny przyspieszyć decyzję o wizycie u lekarza, należą:
- pojawienie się krwawienia z brodawki,
- szybki rozrost zmiany,
- pojawienie się kilku brodawek w tym samym czasie,
- zmiana kształtu lub barwy,
- wystąpienie bólu.
Nagłe pojawienie się licznych brodawek łojotokowych określa się zespołem Lesera-Trelata. Najczęściej jest on związany z toczącym się procesem nowotworowym jelita grubego czy żołądka, może także manifestować obecność:
- gruczolakoraka płuc,
- chłoniaka,
- złośliwego rozrostu układu krwiotwórczego.
Znane są przypadki, w których rozległy wysyp zmian tego typu poprzedził o około 2 lata wystąpienie objawów nowotworu złośliwego. Zespół Lesera-Trelata może zatem stanowić sygnał alarmowy zwiastujący nadejście tej poważnej choroby.
Brodawki łojotokowe – usuwanie
Nie zaleca się samodzielnego usuwania brodawek w warunkach domowych – domowe sposoby niosą za sobą ryzyko infekcji oraz powstania blizny. Należy to zrobić w gabinecie lekarskim, a specjalista może zaproponować jedną z poniższych metod:
- krioterapię,
- łyżeczkowanie,
- elektrokoagulację,
- laseroterapię.
Mimo iż brodawka łojotokowa jest powszechnie uznana za łagodną zmianę, nie należy bagatelizować jej pojawienia się na skórze. W celu diagnostyki oraz wyboru ewentualnego leczenia warto zwrócić się do lekarza dermatologa.
Źródła:
- Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii, Nowotwory łagodne skóry, 2015,
- Alekseenko A., Duliban M., Lazar K., Dermoskopia w praktyce, Medycyna Rodzinna 3/2009,
- Usuwanie brodawek łojotokowych, Medicover,
- Kamińska-Winciorek G., Śpiewak R., Podstawy dermoskopii zmian melanocytowych dla początkujących, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2011; 65; 501-508,
- Szponar A., Borzęcki A., Chodorowska G., Szklanny J., Objaw Lesera-Trelata u pacjentki z gruczolakiem jelita grubego, Nowa Medycyna 3/2008.
Mam duży wysyp brodawek łojotokowych na prawej stronie tułowia. Zaczęło się stopniowo. Zachorowałem na chłoniaka niezimniczego z dużych komórek B . Ciężka chemioterapia R-CHOP.
Trzymaj się, chłopie!! Ja dzisiaj znalazłem jedną w pachwinie. Jutro badania. Trzymaj się dzielnie!!!
I jak przebiegło twoje leczenie Sławku. Pozdrawiam