Co to jest ałun?
Ałun to zwyczajowa nazwa minerału dwunastowodnego siarczanu glinowo-potasowego. Od strony chemicznej jest to sól glinu (glin jest znany szerzej jako aluminium). Występuje w postaci kryształów lub proszku. Ałun powstaje ze skał magmowych. Znajduje się głównie w Uzbekistanie, Włoszech, na Alasce i Kamczatce. W Polsce wydobywa się go w okolicach Sandomierza, Międzyzdrojów oraz na Dolnym Śląsku.
Ałun – właściwości
Pierwsze wzmianki o stosowaniu ałunu pochodzą już z czasów starożytnych. Jako lek i kosmetyk był używany w Chinach, Egipcie, Grecji czy Rzymie. Kryształ rozpuszcza się w wodzie, jest kruchy i nie ma zapachu oraz smaku. Jest przezroczysty i błyszczący. Występuje głównie jako:
- sól glinowo-potasowa,
- sól glinowo-sodowa,
- sól glinowo-amonowa.
Ałun ma także zdolność łączenia się z innymi pierwiastkami takimi jak:
- mangan,
- żelazo,
- sód,
- jony amonowe.
Ałun – zastosowanie
Zastosowanie ałunu koncentruje się głównie na jego zdolnościach w pokonywaniu bakterii. Minerał ten charakteryzuje się kwaśnym odczynem, dzięki czemu działa bakteriobójczo i antyseptycznie. Wykazuje także właściwości ściągające.
Ałun znajduje zastosowanie w kosmetyce jako antyperspirant. Po użyciu tworzy na skórze niewidzialny filtr i hamuje rozkład bakterii przyczyniających się do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Nie ściąga porów znajdujących się w skórze, dzięki czemu nie blokuje kanałów potowych. Sprawdza się również w leczeniu drobnych ran, np. tych powstałych w trakcie golenia. Zasklepia je, działa przeciwkrwotocznie oraz dezynfekuje ranę. Wykorzystuje się go także:
- w leczeniu trądziku,
- przy ukąszeniach owadów,
- jako zasypkę do stóp (w formie sproszkowanej).
Ałun – jak używać?
Ałun w krysztale stosowany jako antyperspirant jest bardzo wydajny. Może wystarczyć nawet na kilkanaście miesięcy. Aby go użyć, zwilżamy koniec kryształu lub nakładamy go na wilgotną skórę. Należy pamiętać, aby zmieniać miejsce zwilżania kryształu, ponieważ może się kruszyć. Ałun jest bezzapachowy, dlatego nie koliduje z zapachem perfum i innych kosmetyków do ciała. Aby nadać mu zapach, można go zmoczyć wodą z dodatkiem wybranego olejku eterycznego. Minerał nie pozostawia śladów na ubraniach i pozostaje na skórze do kilku godzin.
Ałun – szkodliwość
Stosowanie ałunu jest stosunkowo bezpieczne. Jego aplikowania nie zaleca się jednak osobom uczulonym na glin. Z jego stosowania powinny również zrezygnować osoby, które chcę ograniczyć kontakt swojej skóry z aluminium. Glin może przedostawać się do organizmu przez skórę, jest to jednak znikomy procent.
Ałun to minerał, który znalazł zastosowanie w kosmetyce. Sprawdzi się u osób ceniących pielęgnację z wykorzystaniem naturalnych rozwiązań.
Alun rozpuszcza się w wodzie? Sprawdzaliscie to czy powielacie te informacje z innego źródła? Rozpuszcza się chyba w kwasie. Podgrzewam, mieszam i nic.
Dzień dobry. Farmakopea Polska XI oraz inne źródła podają, że ałun jest rozpuszczalny w wodzie.
Ałun to nie cukier i nie znika tak szybko.
Spróbuj go położyć to się przekonasz.