Czym jest resweratrol?
Resweratrol to organiczny związek chemiczny. Znajduje się m.in. w skórkach winogron, korzeniu rdestowca ostrokończystego oraz winie. Resweratrol jest skutecznym przeciwutleniaczem – hamuje namnażanie się wolnych rodników, a ponadto wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe.
Resweratrol – czym się charakteryzuje?
Resweratrol jest zaliczany do flawonoidów o budowie stilbenu. Jego struktura chemiczna jest podobna do fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych o działaniu analogicznym do estrogenu. Występuje w dwóch formach izomerycznych – cis i trans, z czego jedynie druga wykazuje działanie biologiczne. Cząsteczka ta powstaje w roślinach pod wpływem stresu, który może być efektem:
- przerwania ciągłości tkanek,
- wystawienia na promieniowanie UV,
- niedoboru wody.
Ponadto resweratrol jest syntetyzowany w efekcie zakażenia grzybami, np. pleśnią szarą czy mączniakiem rzekomym.
Resweratrol – gdzie się znajduje?
Resweratrol występuje głównie w roślinach. Dużą ilość tego związku można znaleźć w:
- winogronach (przede wszystkim w czarnych) – resweratrol znajduje się głównie w skórkach tych owoców,
- korzeniu rdestowca ostrokończystego (rdestowiec japoński),
- morwie,
- żurawinie,
- jagodach,
- borówkach,
- porzeczkach,
- orzeszkach ziemnych,
- orzechach,
- kakao.
Najwięcej resweratrolu znajduje się w winach. Mogą one zawierać aż do 1,9 mg/dm3 tego związku. Wino czerwone jest bogatsze w resweratrol niż białe ze względu na dłuższą styczność ze skórkami winogron.
Do zbadania leczniczych właściwości resweratrolu skłoniło naukowców zjawisko tzw. paradoksu francuskiego. Badacze zauważyli, że w krajach basenu Morza Śródziemnego, mimo diety opierającej się na dużej ilości tłuszczów nasyconych, niewielki odsetek społeczeństwa umiera na schorzenia sercowo-naczyniowe. Poddano analizie wino, które jest spożywane w tych krajach w umiarkowanych ilościach. Po przeprowadzeniu badań składu stwierdzono, że to resweratrol jest przyczyną wzrostu stężenia frakcji HDL cholesterolu (potocznie zwanego dobrym cholesterolem).
Bardzo duża ilość resweratrolu znajduje się w korzeniu rdestowca japońskiego (Raynoutria japonica). Roślina ta występuje głównie w Japonii, Korei, północnych Chinach oraz na Tajwanie. Rdestowiec można spotkać także w Europie. W Polsce porasta wzgórza, rowy i pobocza, ale w naszym klimacie nie wytwarza nasion. Zawarty w korzeniu resweratrol korzystnie wpływa na organizm. W suplementach diety składnik ten jest pozyskiwany głównie z korzenia rdestu.
Resweratrol – właściwości
Opisywany związek wykazuje działanie:
- przeciwutleniające – hamuje powstawanie wolnych rodników oraz usuwa z organizmu już powstałe,
- przeciwzapalne – jego działanie polega na blokowaniu enzymów wywołujących stan zapalny w organizmie; do tych enzymów należą cyklooksygenaza i lipooksygenaza,
- przeciwmiażdżycowe – zwiększa stężenie frakcji HDL cholesterolu, hamuje odkładanie się płytki miażdżycowej oraz czerwonych krwinek, działa rozszerzająco na naczynia krwionośne.
Ponadto substancja ta zwiększa wrażliwość na insulinę, przeciwdziałając powstawaniu cukrzycy. Dzięki niej wzrasta także siła mięśni, co działa korzystnie na kondycję fizyczną.
Resweratrol – dawkowanie i skutki uboczne
Bezpieczna dawka resweratrolu to 0,3 g/kg masy ciała dziennie. Stosowanie większej ilości może powodować działania niepożądane, do których należą:
- zwiększenie stężenia niektórych składników krwi, m.in. kreatyniny, bilirubiny, fosfatazy alkalicznej i albumin,
- zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu, erytrocytów i leukocytów,
- utrata apetytu i spadek masy ciała.
Resweratrol jest prozdrowotną substancją, która wspiera organizm dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, przeciwmiażdżycowym i przeciwzapalnym.
Źródła:
- Mikuła-Pietrasik J., Kuczmarska A., Książek K., Biologiczna wielofunkcyjność resweratrolu i jego pochodnych 2015,
- Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska E., Prozdrowotne właściwości resweratrolu, Żywność, nauka, technologia, jakość 2011.
Rdest japoński rośnie już wszędzie i jest to bardzo trudny do wytępienia chwast, jego korzenie sięgają nawet kilku metrów w głąb ziemi. Sam z nim walczę to wiem. Chemia też go nie bierze wcześniej czy później odrośnie.
Czy rezweratrol ginie w wysokiej temperaturze??np podczas gotowania??
Resweratrol ginie w temperaturze powyżej 40 stopni.
W powyzszym artykule jest napisane ze bezpieczna dawka spozycia resweratrolu wynosi 0,3 g /kg masy ciala – czyli mezczyzna wazacy 100 kg moze spozyc 30 g w ciagu dnia . Inni autorzy artykolow podaja , ze maxymalne dzienne spozycie wynosi 5 g . Powstaje pytanie kto ma racje bo rozbieznosc jest bardzo duza .
Dzień dobry. Wskazana w artykule dawka została ustalona na podstawie badania, które znajduje się w źródłach artykułu. Określa ona ilość resweratrolu, która nie wywołała żadnych działań niepożądanych. Jednakże aby zachować pełnię bezpieczeństwa poleca się stosowanie niższych dawek wskazanej substancji.
Ważę 100kg. Po zażyciu 1g na raz reakcja organizmu była dość dynamiczna… Ból brzucha i biegunka. Po zażyciu 0,5 grama – brak efektów ubocznych.