Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
24

Ile powinna trwać drzemka?

Słuchaj artykułu

Idealna drzemka powinna trwać ok. 20 minut, czyli prawie tyle, ile trwa faza snu lekkiego. Aby była jak najbardziej efektywna i regenerująca, krótki odpoczynek warto zrobić sobie minimum 6 godzin po porannej pobudce i 4 godziny przed długim snem w nocy.  

Ile powinna trwać drzemka?

12 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Świętowanie tego nietypowego dnia miało swój początek w Stanach Zjednoczonych. Zwolennicy poobiednich drzemek powołują się na wiele badań naukowych, które dowodzą licznych korzyści płynących z krótkiego snu. Wiele znanych osób, myślicieli i naukowców przyznało się do stosowania tej formy odpoczynku w ciągu dnia. Należą do nich np. Thomas Edison, Winston Churchill czy Barack Obama. 

Czy drzemka jest zdrowa? 

Drzemkę można zdefiniować jako sen, który jest odmienny i krótszy od normalnego snu nocnego, lub każdy okres snu krótszy niż 50% czasu snu nocnego. Krótka drzemka może trwać tylko parę minut. Jakie korzyści z niej płyną? 

  • Redukuje ilość potrzebnego snu w nocy. 
  • Daje zastrzyk energii. 
  • Pobudza zapamiętywanie, kreatywność, regenerację komórek ciała. 
  • Działa wyciszająco, redukuje stres, reguluje wydzielanie hormonów. 
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak zawał serca, cukrzyca, udar, nadciśnienie krwi. 
  • Polepsza nastrój. 

Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Drzemka – ile powinna trwać? 

Sen człowieka dzieli się na dwie fazy: 

  • sen głęboki, 
  • sen lekki.  

Drzemka powinna zakończyć się przed wejściem w fazę snu głębokiego, która zwykle występuje po około 30 minutach. Zatem aby przyniosła pozytywny efekt, powinna być krótsza – zwykle podaje się czas ok. 20 minut. Oczywiście jest to zależne od osoby – niektórym wystarczy krótsza poobiednia drzemka, a inni potrzebują na nią nieco więcej czasu. 

Drzemka kofeinowa

Popołudniowa drzemka – jak się do niej przygotować? 

Aby drzemka była jak najbardziej efektywna, powinniśmy stosować się do kilku zasad. Bardzo ważna jest pora, o której urządzimy sobie krótki odpoczynek.  

Od porannej pobudki powinno upłynąć co najmniej 6 godzin, a okres przed ponownym długim snem a drzemką powinien wynosić co najmniej 4 godziny.  

Jeśli więc budzimy się o 6.00, a spać chodzimy o 22.00, to najlepiej uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia w godzinach 12.00-18.00. 

Gdy już wiemy, o jakiej porze udamy się na krótki odpoczynek, należy wybrać odpowiednie pomieszczenie – najlepiej zacienione i dobrze wywietrzone. Podczas snu człowiek się wychładza, dlatego przydatne może okazać się okrycie, np. koc lub ciepła bluza. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy obudzimy się o odpowiedniej porze, warto nastawić budzik. Po usłyszeniu alarmu należy od razu wstać. Przeciąganie drzemki nie jest wskazane, ponieważ organizm będzie chciał dalej zasnąć. W rozbudzeniu pomoże obmycie twarzy chłodną wodą, wykonanie kilku ćwiczeń czy oddechów, które dodatkowo dotlenią organizm. Zastrzyk energii powinien pojawić się od razu po wstaniu z łóżka.  

Coffee Nap, czyli drzemka kofeinowa 

Od dawna wiadomo, że kofeina zawarta w kawie czy napojach energetycznych jest stymulantem, dodaje energii, rozjaśnia umysł i pobudza mózg do pracy. Należy jednak wiedzieć, że działanie kawy ujawnia się dopiero po 15-20 minutach. Dlatego też zdaniem brytyjskich naukowców tuż przed drzemką warto wypić filiżankę kawy. Dzięki temu organizm będzie wypoczęty i zrelaksowany po krótkim odpoczynku oraz dodatkowo stymulowany przez kofeinę.  

Drzemka jest bardzo pozytywnym doświadczeniem. W krótkim czasie regeneruje organizm, dodaje energii do dalszej pracy czy nauki. Sen jest bardzo potrzeby, aby organizm pozostawał w dobrym zdrowiu. W dzisiejszych czasach, gdy zapominamy o odpowiedniej ilości snu w nocy, popołudniowe drzemki mogą okazać się zbawienne. Dlatego warto nie tylko świętować dzień drzemki w pracy, ale również wprowadzić krótki odpoczynek do codziennej rutyny!  

Źródła: 

  • http://zorganizowani.com/praca/jak-robic-efektywne-drzemki/ 
  • https://michalpasterski.pl/2008/06/potega-drzemki/ 
  • https://www.wysypiamsie.pl/ile-czasu-powinna-trwac-drzemka-infografika/ 
  • N. Lovato, L. Lack, The effects of napping on cognitive functionsProcess in Brain Research, Vol 185, rozdział 9, 2010.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę