25
28 września 2020

Inhalacja a nebulizacja – czym się różnią?

Inhalacja i nebulizacja nie są tożsamymi pojęciami. Inhalacja to rodzaj terapii, w której para wodna, roztwór leku czy jego aerozol jest  wprowadzany do dróg oddechowych, natomiast nebulizacja to rodzaj inhalacji polegający na użyciu aerozolu. 

Określenia inhalacja i nebulizacja w wielu źródłach są używane zamiennie. Może to wprowadzać wielu pacjentów w błąd i prowadzić do nieporozumień. Poznając różnice pomiędzy tymi pojęciami, lepiej zrozumiemy zalecenia lekarza i dopasujemy rodzaj zabiegu do aktualnych potrzeb.

Jakie są różnice między inhalacją a nebulizacją?

Inhalacja jest pojęciem o wiele szerszym niż nebulizacja.

Inhalacja odnosi się do rozmaitych zabiegów, które mają na celu wprowadzenie do dróg oddechowych określonej substancji wraz z powietrzem. Słowem inhalacja możemy określić zarówno domowe wdychanie pary z olejku eterycznego rozpuszczonego w gorącej wodzie, jak i zabieg leczniczy z użyciem specjalistycznego sprzętu, który jest częścią terapii w przypadku np. mukowiscydozy.

Nebulizacja odnosi się jedynie do sposobu inhalacji polegającego na podaniu leku w postaci aerozolu do dróg oddechowych pacjenta. Nebulizację można przeprowadzać zarówno w celach profilaktycznych, jak i typowo leczniczych. Wśród chorób, które leczy się przez przeprowadzanie zabiegu nebulizacji, wyróżnić można m.in.

  • astmę,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • mukowiscydozę,
  • zapalenie oskrzeli.

Podanie leku przeznaczonego do leczenia chorób układu oddechowego bezpośrednio drogą wziewną sprawia, że nie obciążamy nim pozostałych układów, jak działoby się to przy podaniu leku np. drogą doustną.

Jakie urządzenia są przydatne podczas inhalacji i nebulizacji?

Jako że inhalacja jest pojęciem szerszym, w celu jej przeprowadzenia można użyć większej ilości przedmiotów czy urządzeń. W przypadku np. aromaterapii wystarczająca jest miska z gorącą wodą i olejek eteryczny. Bardziej zaawansowane zabiegi wymagają specjalistycznych inhalatorów o odpowiednim rozmiarze cząstek, dopasowanych do możliwości przyswajania ich przez organizm.

Nebulizacja to rodzaj zabiegu, w którym niezbędny do wykonania terapii jest profesjonalny sprzęt, tzw. nebulizator. Występuje on w zestawie z inhalatorem. Urządzenia w różny sposób przekształcają lek w aerozol. Jedne wykorzystują do tego sprężone powietrze, inne ultradźwięki. W aerozolowej mgiełce znajdują się cząstki leku, które wnikają do dróg oddechowych. Co ważne, nie zawsze musi być to lek. W nebulizacji bardzo często stosuje się sól fizjologiczną, która doskonale nawilża drogi oddechowe i przynosi ulgę w infekcjach dróg oddechowych. 

Kiedy stosować nebulizację?

Wiele rodzajów inhalacji może być wykonanych domowymi sposobami. W przypadku działania stricte leczniczego niezbędny będzie nebulizator, który pozwoli w prosty i sprawdzony sposób wprowadzić lek do konkretnej części układu oddechowego. Nebulizacja to zabieg często zalecany w przypadku leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci. Jest całkowicie bezbolesny, nie obciąża organizmu, a przy tym wykazuje dużą skuteczność. Doskonale sprawdza się także przy leczeniu rozmaitych schorzeń układu oddechowego.

Warto pamiętać o tym, by do nebulizacji stosować wyłącznie preparaty, na których jest jasno określone przeznaczenie do tego typu zabiegu. Bezwzględnie w nebulizacji nie powinno się stosować m.in. olejków czy niektórych ziół, gdyż mogą być szkodliwe.

Podsumowując, nebulizacja jest rodzajem inhalacji, który doskonale sprawdza się m.in. w leczeniu chorób układu oddechowego. Dzięki możliwości rozbicia leku na niewielkie cząstki aerozolu można zadziałać nim bezpośrednio w miejsce wymagające leczenia.

Przeczytaj również:
Jak prawidłowo korzystać z inhalatora?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Stosowanie olejków eterycznych w inhalatorach

Olejki eteryczne można stosować jedynie w inhalacji parowej (czyli inhalacji na bazie ciepłej wody), ewentualnie w specjalnych dyfuzorach do olejków…

Zobacz więcej

Tabletki antykoncepcyjne a leki na astmę - interakcje

Zgodnie z dostępną wiedzą farmaceutyczną pomiędzy wymienionymi preparatami nie występują interakcje mające wpływ na wchłanianie bądź działanie substancji. Domyślam się,…

Zobacz więcej

Czy dziecko chore na astmę może przyjmować aspirynę?

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jest najstarszym, stosowanym po dzień dzisiejszy środkiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Aspiryna nie powinna być jednak w…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
04 listopada 2020 mgr farm. Monika Cichocka
22 października 2018 mgr farm. Aneta Sara Lis
29 stycznia 2021 mgr farm. Joanna Pawlik
04 listopada 2019 mgr Izabela Skowrońska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)