Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
9

Jak dbać o higienę miejsc intymnych w trakcie miesiączki?

Słuchaj artykułu

Higiena okolic intymnych powinna być dla nas, kobiet, szczególnie ważna. Starajmy się podmywać dwa razy dziennie, a w czasie krwawienia po każdej zmianie środka higienicznego. Jeżeli jesteśmy w pracy, szkole czy po prostu poza domem i nie mamy możliwości wzięcia szybkiego prysznica, nośmy w torebce chusteczki do higieny intymnej.

Jak dbać o higienę miejsc intymnych w trakcie miesiączki?

Jaki środek higieniczny wybrać podczas miesiączki?

Najpopularniejsze na rynku są podpaski i tampony. Dostępne są również podpaski wielokrotnego użytku oraz kubeczki menstruacyjne.

Bawełniane podpaski są delikatne dla skóry okolic intymnych, przewiewne i dobrze przylegające do bielizny, co zapobiega ich przesuwaniu się. W sklepach dostępne są także podpaski z powłoką z siateczki, które mogą powodować odparzenia. Warto wybierać podpaski bezzapachowe ze względu na minimalne ryzyko uczulenia czy stanów zapalnych. Podpaski mają różne rozmiary i kształty – ze skrzydełkami lub bez, cienkie lub grube. Powinno się ją zmieniać co 3 – 4 godziny, a właściwie tak często, jak to konieczne. Ich poziom chłonności dobieramy do intensywności krwawienia.

Obok podpasek możemy wyróżnić tampony, których zaletą jest duża wygoda i możliwość kąpieli w basenie. Nie są one jednak zalecane w przypadku nawracających infekcji pochwy. Tampony powinno się wymieniać co 4 – 6 godzin, ale jest to uzależnione również od stopnia krwawienia. Zbyt rzadka wymiana może zakończyć się wstrząsem toksycznym, dlatego warto to robić regularnie. Przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z ulotką i przestrzegać zasad prawidłowej aplikacji, a dla początkujących stworzono również specjalne aplikatory ułatwiające włożenie tamponu. Po każdym kontakcie z tamponem myjemy ręce.

Nowością od jakiegoś czasu są podpaski wielorazowego użytku, nazywane również ekologicznymi. Po każdym użyciu można je wyprać, wysuszyć i użyć ponownie, dzięki czemu stanowią tańszą alternatywę dla tradycyjnych środków higieny intymnej.

Innym, bardziej ekologicznym rozwiązaniem są kubeczki menstruacyjne, których także używamy wielokrotnie po umyciu i osuszeniu. Wykonane z silikonu chirurgicznego, są elastyczne, nie uczulają, nie pochłaniają płynów i nie wchodzą w reakcje chemiczne z ciałem. Przypominają mały lejek z dużym otworem z jednej strony. Producenci zapewniają ich żywotność przez około 15 lat, dzięki czemu jest to inwestycja i duża oszczędność. Kubeczki menstruacyjne polecane są kobietom w każdym wieku. Mogą je stosować panie z założoną wewnątrzmaciczną wkładką antykoncepcyjną czy kapturkiem antykoncepcyjnym. Kubeczki produkowane są w różnych rozmiarach i używa się ich zarówno w dzień, jak i w nocy. Redukują zapach krwi menstruacyjnej do zera. Nie są wyczuwalne podczas codziennego ruchu. Aplikuje się je szerokim otworem do pochwy, a po napełnieniu krwią menstruacyjną należy je opróżnić i wypłukać. Przed pierwszą aplikacją, przed miesiączką, jak i po niej, powinno się je dokładnie zdezynfekować. Dzięki temu posłużą nawet kilka lat.


Jak właściwie myć się w czasie menstruacji?

Naturalną ochronę miejsc intymnych tworzy śluz połączony ze złuszczonymi komórkami nabłonka i dobroczynnymi bakteriami – są nimi szczepy z rodzaju Lactobacillus, produkujące kwas mlekowy. Dzięki temu pochwa ma odczyn kwaśny, a drobnoustroje chorobotwórcze nie lubią takiego środowiska i nie rozwijają się na błonach śluzowych miejsc intymnych. Ważne jest codzienne, regularne mycie rano i wieczorem. Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego za często, ponieważ możemy pozbawić się w ten sposób korzystnych bakterii.

Podczas krwawienia menstruacyjnego, mając do wyboru kąpiel w wannie lub prysznic, zdecydowanie postawmy na prysznic. Najlepiej nie za długi, z ciepłą, a nawet letnią wodą.  Nie kierujmy też gorącego strumienia wody na miejsca intymne. Długie i gorące kąpiele są stanowczo niewskazane ze względu na możliwość doprowadzenia do krwotoku, ponieważ gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z wanny, kąpmy się nie dłużej niż 15 minut.

Do mycia lepiej nie używać zwykłego mydła, np. w kostce lub płynu do kąpieli czy pod prysznic, ponieważ mogą one podrażnić lub wywołać infekcję. Zastąpmy je niewielką ilością płynu do higieny intymnej i pamiętajmy o tym, by zawsze myć się od przodu do tyłu. W innym przypadku możemy przenieść bakterie kałowe w okolice pochwy, co zwiększa ryzyko infekcji. Myjki lub gąbki do mycia miejsc intymnych to również zły pomysł, gdyż złuszczanie naskórka może doprowadzić do zasiedlenia się tam bakterii. Miejsca intymne osuszamy osobnym ręcznikiem.


Najlepiej podmywać się po każdej zmianie środka higienicznego, a przynajmniej tak często, jak się da. Poza domem również możemy zadbać o swój komfort, używając specjalnych chusteczek do higieny intymnej. Bakterie uwielbiają krew, a żywiąc się nią, powodują przykry zapach. Poza tym wilgotna podpaska może być przyczyną bolesnych odparzeń, a przetrzymywany zbyt długo tampon zablokuje usuwanie krwi menstruacyjnej. Pamiętajmy, że szyjka macicy w trakcie okresu jest otwarta i bardziej narażona na zarażenie patogenami.

Niezależnie od wybranego środku higieny intymnej podczas miesiączki, kluczowe jest częste wymienianie go oraz podmywanie się przy każdej zmianie. Dzięki temu będziemy czuć się świeżo i komfortowo niezależnie od sytuacji.

  1. 15 maja 2021, 21:45
    Ania

    Podpaski

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę