Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
3

Jak działają toniki wzmacniające?

Słuchaj artykułu

Toniki wzmacniające to leki lub suplementy diety o różnych składach, które przeważnie zawierają witaminy z grupy B, witaminę C i E, głóg, melisę, żelazo, biotynę i lecytynę sojową. W zależności od danego produktu toniki dedykowane są w celu: wzmocnienia mięśnia sercowego, wspomagania pracy układu krążenia i nerwowego, poprawy pamięci i koncentracji, łagodzenia stanów stresowych

Jak działają toniki wzmacniające?

Witaminy z grupy B  

Najczęściej spotykane witaminy w tonikach wzmacniających to te z grupy B. Wpływają one na prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowo-szkieletowego, zmniejszają ryzyko depresji czy poprawiają nastrój. Biorą także udział w wielu przemianach zachodzących w naszym organizmie, inicjując różne procesy zachodzące w komórkach i wpływając na utrzymanie homeostazy (równowagi). Ich niedobór może prowadzić do drżeń mięśniowych, problemów ze skórą (tworzenie zajadów), nadpobudliwości, niewydolności krążenia, a nawet depresji.  

Przeczytaj również:
Czy warto suplementować witaminy z grupy B?


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Głóg 

W składzie wielu toników wzmacniających występuje owoc głogu o udowodnionym działaniu wspomagającym układ sercowonaczyniowy. Roślina ta:  

 • wzmacnia mięsień sercowy,  
 • usprawnia przepływ krwi przez naczynia wieńcowe,  
 • działa przeciwarytmicznie i uspokajająco.  

Stosowany jest w przemijających dolegliwościach sercowych na tle nerwowym, podczas przewlekłego stresu i w problemach z zasypianiem.  

Wyciągi z głogu mogą nasilać działanie glikozydów nasercowych, więc nie powinny być stosowane łącznie z tymi lekami. Ze względu na możliwe obniżanie ciśnienia mogą wzmagać działanie leków przeciwnadciśnieniowych, co może spowodować znaczne spadki ciśnienia. W takim przypadku przed ich zastosowaniem należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. 

Żelazo   

Żelazo jest konieczne do produkcji hemoglobiny, biorącej udział w transporcie tlenu do komórek i mioglobiny, która magazynuje go w mięśniach. Pierwiastek ten jest więc niezbędny do życia człowieka, a jego niedobory mogą powodować: 

 • bladość,  
 • zmęczenie, 
 • problemy z koncentracją, 
 • nietolerancję wysiłku. 

W skrajnych przypadkach przewlekłego niedoboru żelaza może dojść do anemii, czyli niedokrwistości.  

Lecytyna sojowa 

Lecytyna sojowa to częsty składnik preparatów poprawiających pamięć i koncentrację. Wykazano, że składniki lecytyny sojowej poprawiają funkcje poznawcze, codzienne funkcjonowanie oraz nastrój u osób starszych z demencją i chorobą Alzheimera.  

Niektóre badania potwierdziły także jej skuteczność w obniżaniu cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, wspomagając leczenie hipercholesterolemii. Składniki lecytyny wchodzą również w skład błon komórkowych neuronów, wpływając na odpowiednią pracę ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.  

Większość dostępnych na rynku toników to suplementy diety. Należy pamiętać, że stanowią one jedynie uzupełnienie diety ubogiej w niektóre składniki i nie wykazują działania leczniczego. Stosowanie ich ma na celu wzmocnienie stanu zdrowia i zachowanie równowagi organizmu.  

W składzie wielu toników wzmacniających występuje alkohol jako rozpuszczalnik składników roślinnych i stabilizator niektórych substancji oraz cukier. Przed wyborem ich na prezent należy dowiedzieć się, czy obdarowana osoba nie jest przypadkiem diabetykiem i czy nie ma przeciwwskazań do spożywania alkoholu. Zazwyczaj jednorazowa dawka toniku zawierającego alkohol odpowiada około 70 ml 5% piwa. 

Źródła: 

 • Tuszyński P.K., Zeszyty Apteczne: Ziołolecznictwo w praktyce, Wydawnictwo opieka.farm, 2019. 
 • Barney J., Moosavi L., Iron, StatPearls Publishing, 2020. 
 • Charakterystyka produktu leczniczego Vita Buerlecithin. 
 • Mourad A.M., de Carvalho Pincinato E., Mazzola P.G., Sabha M., Moriel P., Influence of soy lecithin administration on hypercholesterolemia. Cholesterol., 2010. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę