Jak leczyć ból menstruacyjny?
Ból menstruacyjny dotyczy wielu kobiet. Bardzo często jest intensywny, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wyróżniamy zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne metody rozwiązania tego problemu. Dowiedz się, jak prawidłowo leczyć ból menstruacyjny.
Czym jest ból menstruacyjny?
Comiesięczne krwawienia dotyczą każdej kobiety w wieku rozrodczym. Początek tego okresu następuje zwykle w wieku kilkunastu lat, natomiast koniec około 45-55 roku życia. Właśnie w tym wieku najczęściej pojawia się menopauza.
Ból menstruacyjny związany jest ze zmianami w organizmie kobiety spowodowanymi działaniem hormonów płciowych. Podczas każdego cyklu menstruacyjnego organizm kobiety przygotowuje się na ciążę. W macicy pod wpływem zwiększonego stężenia progesteronu następuje rozrost błony śluzowej (tzw. endometrium). Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, endometrium złuszcza się, czemu towarzyszą skurcze macicy, mające za zadanie wspomóc wydalenie zbędnego nabłonka.
Jakie objawy mogą towarzyszyć menstruacji?
Oprócz typowego objawu, jakim jest ból menstruacyjny, kobiety bardzo często dotykają bolesne skurcze podbrzusza. Oprócz tego na skutek zmian hormonalnych mogą pojawić się następujące objawy:
- zaburzenia nastroju,
- biegunki, wymioty, uczucie dyskomfortu,
- nadmierna senność,
- trudności w wykonywaniu codziennych zadań,
- bóle głowy,
- bóle kręgosłupa,
- drżenie rąk,
- kołatanie serca,
- uczucie rozbicia.
Niefarmakologiczne sposoby leczenia bolesnych miesiączek.
Pamiętajmy, by zawsze próbować metod naturalnych w leczeniu bólów menstruacyjnych. Niejednokrotnie mogą okazać się skuteczniejsze niż leki. Ponadto farmakoterapia zawsze obciążona jest możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Niefarmakologicznymi sposobami na walkę z bólem są wobec tego:
- Masaże bolesnej okolicy.
- Okłady chłodzące lub rozgrzewające – w wielu przypadkach łagodzą bóle brzucha oraz niwelują bolesne skurcze.
- Ćwiczenia relaksacyjne – delikatne ćwiczenia nieprzeciążające organizmu mogą zadziałać na nasze ciało odprężająco, zmniejszając w ten sposób ból skurcze.
- Zioła łagodzące skurcze – stosowane w formie naparów. Korzystnie na skurcze wpłynie mięta, rumianek oraz melisa.
- Odpowiednia dieta – w sytuacjach związanych z bolesnym miesiączkowaniem polecana jest dieta lekkostrawna, która nie obciąży dodatkowo układu pokarmowego.
Jakie leki stosować w bolesnym miesiączkowaniu?
Jeżeli niefarmakologiczne sposoby nie przynoszą pożądanych efektów, a ból staje się coraz cięższy do wytrzymania, warto sięgnąć po farmakoterapię. Pamiętajmy jednak, że nie każdy lek przeciwbólowy nadaje się do zastosowania w tym przypadku.
W leczeniu bólu menstruacyjnego możemy zastosować leki z grupy NLPZ (Niesteroidowe Leki Przeciw Zapalne) takie jak:
- ibuprofen,
- naproksen,
- deksketoprofen,
- diklofenak,
- ketoprofen.
Równie skutecznym lekiem może okazać się paracetamol oraz metamizol. Pamiętajmy, by odpowiednio dopasować lek do siły bólu. Odpowiednim wyborem w przypadku nieco słabszego bólu będzie ibuprofen oraz paracetamol. W przypadku konieczności zastosowania silniejszego leku możemy sięgnąć po ketoprofen lub deksketoprofen. Pamiętajmy, by nie nadużywać nadmiernie silnych leków przeciwbólowych – efektem ich działania może być podrażnienie błony śluzowej układu pokarmowego. Korzystnie w leczeniu bólu menstruacyjnego może zadziałać metamizol, który działa także łagodnie rozkurczowo. Wszystkie omawiane leki dostępne są w wielu preparatach bez recepty.
Inną, często stosowaną grupą leków, są leki rozkurczowe. Najczęściej występującą substancją w popularnych preparatach dostępnych bez recepty lekarskiej jest drotaweryna. Lek ten skutecznie niweluje skurcze. Drotaweryna może być stosowana jednocześnie z lekami przeciwbólowymi, jeżeli zachodzi taka konieczność.
Pamiętajmy, iż kwas acetylosalicylowy nie powinien być stosowany w przypadku bólów menstruacyjnych.
Co prawda działa przeciwbólowo, lecz może nasilać krwawienia. Na skutek zaburzenia krzepnięcia krwi kwas acetylosalicylowy może przedłużać czas trwania miesiączki. Pamiętajmy, by zawsze stosować wszystkie leki zgodnie z ulotką.
Czy ból menstruacyjny to objaw fizjologiczny?
Ból menstruacyjny może zwiastować występowanie urazów, schorzeń lub wad anatomicznych, takich jak:
- stany zapalne oraz pooperacyjne uszkodzenia szyjki macicy,
- wady anatomiczne macicy,
- polipy endometrialne,
- mięśniaki podśluzówkowe,
- mięśniaki śródścienne,
- zespół policystycznych jajników,
- endometrioza,
- zespół drażliwego jelita,
- celiakia.
Częstym zjawiskiem jest samoistne zanikanie silnego bólu menstruacyjnego po porodzie. Naturalny poród powoduje rozciągnięcie kanału szyjki macicy, co objawia się zmniejszeniem natężenia bólów miesiączkowych.
W przypadku gdy systematycznie pojawiający się ból menstruacyjny jest bardzo nasilony oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto udać się do lekarza ginekologa w celu diagnozy.
Źródła:
- Janiec W., Kompendium Farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
- https://ktomalek.pl/blog/jak-poradzic-sobie-z-bolesna-miesiaczka/w-354
- https://www.mp.pl/bol/ekspert/208915,postepowanie-w-bolesnym-miesiaczkowaniu.