3
11 marca 2021

Jak wybór szczoteczki wpływa na zdrowie naszych zębów?

Codzienne mycie zębów jest podstawą ich pielęgnacji. Podczas szczotkowania czyścimy ich powierzchnię oraz przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia, płytki nazębnej i biofilmu bakteryjnego. Często jednak zapominamy, że szczoteczka, z której korzystamy, ma wpływ na dokładność usuwania płytki nazębnej, co przekłada się na stan zdrowia naszych zębów. Pamiętajmy, że nagromadzona płytka negatywnie wpływa na stan uzębienia. Przyczynia się do powstawania ubytków próchnicowych, chorób przyzębia, zapalenia dziąseł oraz ma swój udział w recesji. Dlatego też wybór szczoteczki ma tak duże znaczenie w utrzymaniu zdrowych zębów.

Rodzaje szczoteczek dostępnych na rynku 

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych mamy szeroki wybór szczoteczek różnych marek.  Przyjrzyjmy się zatem jakie mamy opcje: 

 • szczoteczki manualne (tradycyjne) – to najprostszy, najtańszy i najpopularniejszy rodzaj szczoteczek. Przy prawidłowej technice szczotkowania dobrze oczyszczają powierzchnię zębów. Wybierając szczoteczkę manualną, musimy zwrócić uwagę na twardość włosia. Do wyboru mamy:  
 • włosie miękkie – delikatnie czyści powierzchnię zębów, nie podrażniając dziąseł. Jednak przy nieuważnym szczotkowaniu nasze zęby mogą być niedomyte. 
 • włosie średnie – najbardziej uniwersalny typ włosia, dobrze czyści zęby i nie podrażnia dziąseł. 
 • włosie twarde – bardzo dobrze usuwa wszelkie zabrudzenia, ale może powodować podrażnienia dziąseł i przyczyniać się do ubytków zębowych, przy nieprawidłowym, zbyt agresywnym szczotkowaniu zębów. 
 • szczoteczki obrotowo-rotacyjne – są droższe od manualnych, ale dużo łatwiej dokładnie umyć nimi zęby. Główka szczoteczki elektrycznej wykonuje kilka tysięcy ruchów obrotowo-rotacyjnych na minutę, dzięki czemu efektywnie usunie zanieczyszczenia z naszych zębów. Dzięki czujnikom nacisku ilość obrotów ruchomej główki zmniejszy się, gdy przyciśniemy szczoteczkę za mocno do powierzchni zębów. Niektóre modele mogą także pulsować, np. co 30 sekund, informując nas o optymalnym czasie mycia jednego łuku zębowego. 
 • szczoteczki soniczne – wyglądają podobnie do szczoteczek manualnych i tak jak szczoteczki elektryczne posiadają wymienne główki oraz timer odmierzający czas mycia jednego łuku zębowego. Zasada ich działania jest jednak zupełnie inna. Czyszczą zęby za pomocą nawet kilkudziesięciu tysięcy drgań na minutę. Często posiadają regulator trybu pracy (różnią się częstotliwością drgań, a tym samym stopniem usuwania osadu nazębnego). Ponadto charakteryzują się najwyższą dokładnością czyszczenia zębów i usuwania płytki nazębnej. 

Jaką szczoteczkę wybrać? 

Szczoteczka do zębów przede wszystkim musi być dla nas wygodna w użytkowaniu. Niektórym osobom nie odpowiadają szczoteczki elektryczne oraz soniczne, ze względu na automatyczny ruch ich główek. Jednak są one zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze oraz efektywniejsze. Wybierając szczoteczkę soniczną lub elektryczną, nie musimy zwracać uwagi na technikę szczotkowania. Wystarczy powoli przesuwać urządzenie po powierzchni zębów. Przy korzystaniu z manualnych szczoteczek technika mycia jest niezwykle ważna – nieprawidłowa sprawi, że nasze zęby będą niedomyte, płytka nazębna będzie narastać i pojawi się kamień nazębny. Przez to zwiększy się ryzyko próchnicy oraz chorób przyzębia. 

Bez względu na to, jaką szczoteczkę wybierzemy, pamiętajmy, że należy ją wymieniać co trzy miesiące, w przypadku sonicznych oraz obrotowo-rotacyjnych wystarczy wymienić główkę szczoteczki. Stare, zniszczone włosie nieefektywnie czyści nasze zęby, co przyczynia się do pogorszenia ich stanu zdrowia. 

Jakie są zalety szczoteczek sonicznych? 

Dokładne mycie zębów jest bardzo ważne, gdy chcemy, by były zdrowe i silne, a rodzaj szczoteczki, z której korzystamy, wpływa na jakość szczotkowania. W związku z tym dentyści szczególne polecają szczoteczki soniczne, które bardzo dokładnie myją zęby, przy niewielkim wysiłku użytkownika. Liczne badania wykazały, że szczoteczki soniczne najefektywniej czyszczą nasze zęby z biofilmu bakteryjnego oraz płytki nazębnej. Usuwają przynajmniej o 10% więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne oraz są delikatniejsze dla dziąseła tym samym pozytywnie wpływają na zdrowie jamy ustnej. Różnice często widać już po pierwszym tygodniu użytkowania, zwłaszcza jeśli mamy problemy ze stanami zapalnymi dziąseł. 

Dla kogo odpowiednia będzie szczoteczka soniczna? 

Szczoteczki soniczne są bezpieczne w użytkowaniu, dlatego może z nich korzystać każdy bez względu na wiek. Dla dzieci oraz osób mniej sprawnych manualnie są nawet wskazane. 

Dzieci często grymaszą przy myciu zębów, nie lubią tej czynności i szczotkują swoje ząbki niedokładnie, nawet jeśli rodzice ich pilnują. Dlatego też szczoteczka soniczna jest świetnym rozwiązaniem dla malucha. Ułatwi mu dokładne mycie zębów i zachęci do szczotkowania (np. poprzez świecenie czy granie melodii). Szczoteczki soniczne są wyposażone w timer, dzięki czemu dziecko będzie wiedziało, po jakim czasie może skończyć myć zęby. 

Osoby mniej sprawne manualnie mogą mieć problem z dokładnym myciem zębów szczoteczką tradycyjną. Wówczas idealnym rozwiązaniem, by usunąć odkładającą się płytkę nazębną, jest korzystanie ze szczoteczki sonicznej. Jest wygodna, łatwa w obsłudze oraz bardzo dokładna, a użytkownik ma pewność, że dobrze dba o zdrowie swoich zębów. 

Szczoteczki soniczne są polecane także osobom w trakcie leczenia implantacyjnego oraz po jego zakończeniu, gdyż zachowanie wysokiej higieny jamy ustnej w ich przypadku jest bardzo ważne. Dokładne mycie zębów obniża chociażby ryzyko pojawienia się periimplantitis (zapalenie tkanek okołowszczepowych). Ponadto warto wiedzieć, że implanty dentystyczne świetnie uzupełniają braki zębowe, jednak na ich powierzchni odkłada się więcej płytki nazębnej niż w przypadku naturalnego zęba. Z pomocą szczoteczki sonicznej można ją skutecznie usunąć. 

 Źródła: 

 • Gedrange T, i in. Pre– i postimplantacyjna higiena jamy ustnej przy użyciu szczoteczek sonicznych. PREVENTION : INTERNATIONAL MAGAZINE FOR ORAL HEALTH 3: (2) pp. 6-12. 
 • Re D. i in. Is a new sonic toothbrush more effective in plaque removal than a manual toothbrushEuropean Journal of Paediatric Dentistry vol. 16/1-2015. 
 • Nightingale K.J. i in. Toothbrush efficacy for plaque removalInt J Dent Hygiene 12, 2015; 251-256. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Osad na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust - jak temu zaradzić?

Biało-żółty osad na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust mogą świadczyć o wielu dolegliwościach. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy…

Zobacz więcej

Czy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej dla dorosłych?

Szczoteczki elektryczne dla dorosłych i dzieci różnią się od siebie głównie wielkością i długością końcówki. Szczoteczki elektryczne dla dzieci są…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Tomasz pisze:

  Ja używam od jakiegoś czasu szczoteczki sonicznej Seysso basic i końcówki antibacterial lub carbon, jestem bardzo zadowolony.

Czytaj także
15 kwietnia 2021 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
27 czerwca 2018 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
12 września 2018 mgr farm. Monika Cichocka
29 września 2020 lek. med. Agnieszka Dobrzyńska
17 września 2021 Jakub Kurek
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)