Kamica pęcherzyka żółciowego – czynniki ryzyka, objawy i leczenie
Kamica pęcherzyka żółciowego to częsta choroba dotykająca aż 10-20% populacji europejskiej. Co ciekawe, częściej zapadają na nią kobiety, a liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Kamica może przebiegać bezobjawowo lub wywoływać objawy bólowe nazywane kolką żółciową. Warto zatem poznać czynniki ryzyka jej wystąpienia, symptomy oraz możliwe konsekwencje.
Pęcherzyk i drogi żółciowe oraz ich funkcja
Pęcherzyk żółciowy to organ o gruszkowatym kształcie, przylegający swoją górną powierzchnią do wątroby. Jego wąska część (nazywana szyjką) łączy się z zewnątrzwątrobowymi drogami żółciowymi. Bezpośrednio od pęcherzyka odchodzi przewód pęcherzykowy. Łączy się on następnie z prowadzącym od wątroby przewodem wątrobowym wspólnym, tworząc przewód żółciowy wspólny, uchodzący do dwunastnicy na brodawce Vatera.
Drogi żółciowe transportują żółć wytwarzaną w komórkach wątrobowych – hepatocytach. W okresie międzytrawiennym zwieracz Oddiego (zwieracz zamykający ujście dróg żółciowych do dwunastnicy) jest zaciśnięty i żółć, zamiast wydostawać się do jej światła, jest magazynowana w pęcherzyku żółciowym.
Znalezienie się pożywienia w przewodzie pokarmowym sprawia, że zachodzą procesy prowadzące do otwarcia zwieracza i obkurczenia pęcherzyka żółciowego. Żółć wydostaje się do dwunastnicy, gdzie jej głównym zadaniem jest ułatwienie wchłaniania zawartych w żywności tłuszczów.
Kamica pęcherzyka żółciowego
Kamica pęcherzyka żółciowego to stan, w którym w pęcherzyku żółciowym powstają złogi zbudowane z wytrąconych składników żółci. Najczęstsze w populacji zachodniej są kamienie cholesterolowe, choć spotyka się również kamienie barwnikowe i mieszane.
Czynniki ryzyka kamicy cholesterolowej:
- czynniki genetyczne,
- płeć żeńska,
- ciąża,
- wiek powyżej 40 lat,
- cukrzyca,
- otyłość,
- mała aktywność fizyczna,
- zaburzenia lipidowe – hipertriglicerydemia,
- szybka utrata masy ciała,
- przyjmowane leki – antykoncepcja hormonalna, somatostatyna, fibraty.
Kamica barwnikowa powstaje, gdy w żółci występuje nadmierna ilość niezwiązanej bilirubiny, czyli produktu degradacji hemoglobiny (składnika czerwonych krwinek). Występuje ona np. w sytuacjach nadmiernego rozpadu krwinek w organizmie, marskości wątroby lub w przewlekłych infekcjach dróg żółciowych czy zapalnych chorobach układu pokarmowego.
Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego
W większości przypadków kamica pęcherzykowa przebiega bezobjawowo. Może zostać wykryta w badaniu USG jamy brzusznej, najczęściej wykonywanym z innych wskazań. Jeżeli objawy występują, są to najczęściej:
- przy kolce żółciowej – ból umiejscowiony w prawym podżebrzu lub w nadbrzuszu, mogący promieniować do okolicy prawej łopatki, występujący najczęściej po tłustym posiłku, trwający od 30 minut do 5 godzin. Przyczyną tego stanu jest zamknięcie przewodu pęcherzykowego przez zaklinowany w nim złóg. Żółć nie jest wówczas w stanie wydostać się z obkurczonego pęcherzyka, co powoduje wzrost ciśnienia w jego wnętrzu będący przyczyną objawów bólowych;
- mdłości lub wymioty;
- zgaga lub uczucie dyskomfortu w okolicy nadbrzusza (są to dość niecharakterystyczne dolegliwości).
Pojawienie się gorączki lub dreszczy oraz przedłużanie czasu trwania bólu powyżej 5 godzin, sugeruje wystąpienie powikłań.
Diagnostyka
W diagnostyce kamicy pęcherzykowej największe znaczenie ma badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej. Umożliwia ono uwidocznienie obecnych w pęcherzyku złogów i pomiar ich wielkości. Pozwala również ocenić stan ściany pęcherzyka, jej grubość i obecność ewentualnych patologicznych tworów.
Stanowi ono również podstawę postawienia diagnozy kamicy pęcherzyka żółciowego.
W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie dodatkowych badań, np. ultrasonografii endoskopowej (EUS) lub cholangiopankreatografii rezonansu magnetycznego (MRCP), jednak nie jest to postępowanie rutynowe.
Leczenie kamicy
W napadzie kolki żółciowej stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe.
Leczenie operacyjne (cholecystektomia), czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z obecnymi w jego świetle złogami, stosowane jest w kamicy objawowej, w przypadku wystąpienia powikłań lub w sytuacjach, w których obraz uzyskany w badaniach sugeruje zwiększone ryzyko raka pęcherzyka żółciowego.
Powikłania
Wśród możliwych powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego znajdują się:
- ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- kamica przewodowa,
- ostre zapalenie dróg żółciowych,
- ostre zapalenie trzustki.
Profilaktyka
- Żywienie zgodne z zasadami zdrowego żywienia – dostarczanie odpowiedniej liczby kalorii oraz składników odżywczych stosownie do płci, wieku, wzrostu i aktywności fizycznej.
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała.
- Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, dostosowana do wieku i schorzeń.
- W sytuacjach bardzo szybkiej utraty masy ciała, związanej z innym stanem patologicznym, stosuje się środek ograniczający wydzielanie cholesterolu do żółci, zmniejszający ryzyka powstania kamicy.
Aby zapobiec kamicy pęcherzyka żółciowego, warto na co dzień stosować się do powyższych zasad. W ten sposób możemy uniknąć uciążliwych dolegliwości i groźnych powikłań.
Źródła:
- Nowakowska-Duława, A. Nowak „Kamica żółciowa i zapalenie dróg żółciowych” w: Wielka Interna: Gastroenterologia, Medical Tribune, wyd. elektr.,
- Małecka-Panas, A. Gąsiorowska „Choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych” w: Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.