Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
5

Kobiecość – jak się kształtuje?

Słuchaj artykułu

Słownik języka polskiego definiuje kobiecość jako naturę kobiecą, zespół cech kobiecych. Jest to bardzo ogólne stwierdzenie, które wskazuje na to, że nie istnieje jeden wzorzec kobiecości. Jest ona wielowymiarowa i dla każdego może oznaczać coś innego. Najłatwiej opisać ją w odniesieniu do wyglądu. Musimy jednak pamiętać, że w rzeczywistości składają się na nią zarówno cechy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Zatem, jak kształtuje się kobiecość?

Kobiecość – jak się kształtuje?

Kształtowanie kobiecości zaczyna się bardzo wcześnie i trwa przez całe życie. Na przestrzeni lat ulega ciągłym zmianom. W rezultacie kobiecość małej dziewczynki i dojrzałej kobiety różnią się od siebie. Trudno podać jednoznaczną definicję kobiecości, ale można wskazać ważne wydarzenia w życiu kobiety, które wpływają na jej rozkwit. Wiek wyrażony w liczbach ma w tym wypadku wyłącznie znaczenie orientacyjne.

Narodziny dziewczynki

Uznajemy, że kobiecość zaczyna kształtować się już w życiu płodowym. Gdy przyszli rodzice dowiadują się, że na świat przyjdzie dziewczynka, zaczynają zwracać się do niej w określonym rodzaju, nadają jej imię oraz tworzą plany i wyobrażenia na temat jej przyszłości.


Stosowane przez kobiety
Zakupy z doradcą Gemini

Kompletując wyprawkę oraz kupując odzież i zabawki dla dziewczynki zarówno przyszli rodzice, jak i ich bliscy bardzo często wybierają przedmioty w kolorze stereotypowo przypisanym do danej płci – różowym dla dziewczynki lub niebieskim dla chłopca. Oznacza to, że wiele dzieci jeszcze przed poznaniem swojej tożsamości płciowej, zostaje poddana socjalizacji do pełnienia określonej roli – kobiety lub mężczyzny.

Dzieciństwo dziewczynki

Wiele dziewczynek łączy kobiecość z byciem królewną lub wróżką. Ich ulubione bohaterki to księżniczki z bajek, które są ładne, delikatne i radosne. Posiadają typowo dziewczęce hobby – lubią tańczyć, malować lub śpiewać. Dziewczynki wzorują się na nich oraz uważają za ideał piękna.

Dziecięce uwielbienie księżniczek nie musi mieć wpływu na ich dorosłość. Jeśli rodzice chcą ochronić córki przed stereotypowym postrzeganiem kobiecości oraz nauczyć je, że prawdziwa i spełniona kobieta nie musi być łagodną i skupioną na swoim wyglądzie królewną, powinni z nimi dużo rozmawiać i tłumaczyć, że bajki to fikcja. Ważne, aby zachęcali je do poznawania różnych aktywności (w tym tych powszechnie uznawanych za chłopięce) oraz doceniali za mądrość i osiągnięcia, a nie za urodę. Dzięki temu dziewczynki wyrosną w przyszłości na świadome swojej wartości kobiety.

Dorastanie nastolatki

Mama i babcia to pierwsze ważne i realnie istniejące kobiety, z którymi mała dziewczynka styka się w swoim życiu. W dużej mierze odpowiadają one za kształtowanie się jej kobiecości oraz stanowią wzorzec do naśladowania. Kiedy dziewczynka idzie do szkoły, zaczyna uniezależniać się od rodziny. Spotyka w niej inne kobiety (rówieśniczki i nauczycielki) oraz poznaje nowych bohaterów filmowych i literackich. Zaczyna się im przyglądać i na podstawie swoich obserwacji tworzy nowy model identyfikacji płciowej.

Na tym etapie dziewczyna fizycznie staje się kobietą. Zaczyna poznawać swoje zmieniające się ciało. Rosną jej piersi oraz pojawia się pierwsza miesiączka. Doświadcza wielu różnych, nie zawsze przyjemnych uczuć, takich jak strach i skrępowanie. Rodzice powinni otwarcie rozmawiać z córką na temat dojrzewania oraz okazywać jej wsparcie i akceptację. Ważne jest, aby nauczyli ją dostrzegać i doceniać swoją atrakcyjność (urodę, wyjątkowe cechy i zdolności) oraz wytłumaczyli, że wygląd nie jest jedynym wyznacznikiem jej wartości. Nie ma ludzi doskonałych, dlatego powinna kochać i akceptować siebie taką, jaką jest. Należy również pamiętać, aby rozmawiać z córką o intymności oraz budowaniu relacji z rówieśnikami, gdyż jest to również czas poznawania siebie oraz tworzenia pierwszych związków.

Macierzyństwo

Macierzyństwo jest czasem bardzo wielu zmian zachodzących w życiu kobiety. Uznaje się, iż biologiczną rolą kobiety jest urodzenie dziecka, a ciąża jest niezaprzeczalnie ważnym wydarzeniem w jej życiu. Macierzyństwo oddziałuje na wszystkie sfery jej dotychczasowego funkcjonowania: fizyczną, psychiczną, społeczną i emocjonalną. Motywuje do zmiany myślenia o sobie – „ja” zostaje zastąpione przez „my”. Nie zapominaj, że oprócz bycia mamą jesteś też kobietą. Bycie mamą to tylko jedna z Twoich życiowych ról. W natłoku codziennych obowiązków pamiętaj o sobie i partnerze, znajdź czas na hobby, pracę i spotkania ze znajomymi.

Ciało kobiety zostało naturalnie przystosowane do ciąży i porodu. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta może i chce zostać mamą.

Pamiętaj! Macierzyństwo jest tylko jednym z wielu wyznaczników kobiecości, a brak dzieci w żaden sposób jej nie ujmuje.

Społeczeństwo lubi narzucać kobietom różne role, jednak to one same powinny decydować o tym, które z nich uczynią je szczęśliwymi i spełnionymi.

Kobieca dojrzałość

Na tym etapie kobieta zaczyna rozumieć, że kobiecość nie zależy od wieku, wymiarów ciała czy ilości pełnionych ról. Ważniejsze staje się pozytywne nastawienie do siebie i akceptacja własnego wyglądu. Kobieta w tym czasie zaczyna żyć własnym życiem. Jest świadoma swoich potrzeb i dąży do ich zaspokojenia. Rozkwita seksualnie, ma czas i energię na realizację własnych pasji.

Menopauza

Menopauza to ważny i szczególny moment w życiu kobiety. Wiąże się z zakończeniem okresu rozrodczego, dlatego niektórzy niesłusznie uważają ją za schyłek kobiecości. Menopauza jest fizjologicznym procesem, związanym ze starzeniem się kobiecego organizmu. Kobieta doświadcza uderzeń gorąca, przyrostu masy ciała, zmęczenia i trudności ze snem, problemów z koncentracją i pamięcią lub spadku libido. Ciało podlega różnym zmianom, które są nieuniknione. Szczęśliwie współczesna medycyna potrafi skutecznie uporać się z problemami dojrzałych kobiet oraz złagodzić większość towarzyszących im uciążliwych dolegliwości.

Zatroszcz się o swoje zdrowie. Regularnie wykonuj profilaktyczne badania, stosuj prawidłową dietę oraz nie zapominaj o aktywności fizycznej (dostosowanej do Twoich możliwości). Dbaj o swój wygląd i ubieraj się w to, co lubisz. Wolny czas poświęcaj swoim pasjom. Zaakceptuj upływ czasu i pamiętaj, że masz tyle lat, na ile się czujesz! Najważniejsza jest pogoda ducha i umiejętność cieszenia się życiem. O tym, czy będziesz aktywna i szczęśliwa w tym szczególnym czasie, decydujesz Ty sama!

Nie musisz być stereotypową kobietą wychowaną na księżniczkach z bajek, malować paznokcie na czerwono, nosić butów na obcasie oraz być mamą, aby czuć się prawdziwą kobietą. Możesz być sobą, niezależnie od tego jak wyglądasz, co robisz i czym się interesujesz. Kobiecość to coś więcej niż wygląd zewnętrzny i role, które pełnimy w społeczeństwie. Każda z nas, niezależnie od wieku, jest kobieca i wyjątkowa na swój własny sposób. Zaakceptuj siebie taką, jaką jesteś! Nie zapominaj o swojej wewnętrznej sile, która pozwala Ci osiągać to, co innym wydaje się niemożliwe. Znajdź swój sposób, aby poczuć się spełnioną kobietą i rozbudzić w sobie kobiecość!

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę