Komar tygrysi. Czy stanowi niebezpieczeństwo w Polsce?
Komar tygrysi, zwany też azjatyckim, to jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków komarów na świecie. Za jego pośrednictwem przenoszone są liczne groźne choroby. Czy jest on zagrożeniem także w Polsce?
Komar tygrysi – co to za owad?
Komar tygrysi został po raz pierwszy opisany przez entomologa Fredericka Askew Skuse’a w 1895 r. jako Culex albopictus. Gatunek ten pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, jednak handel międzykontynentalny w XX wieku spowodował, że komar tygrysi rozprzestrzenił się po całym świecie.
Pierwsze doniesienie na temat komara tygrysiego w Europie pojawiło się w Albanii w 1979 r. W 1985 r. owad ten został zauważony w Stanach Zjednoczonych.
Aktualnie stanowi on realne zagrożenie:
- w obu Amerykach,
- na wyspach Pacyfiku (Hawaje, Wyspy Salomona i Fidżi),
- w Australii,
- w Afryce (Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa i Gabon),
- w Europie (Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Grecja, Francja, Włochy, Czarnogóra, Holandia, Serbia, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria, Niemcy).
Czy komar tygrysi jest obecny w Polsce?
W ubiegłych latach komar tygrysi był widziany w Polsce. Do chwili obecnej fakt ten nie został jednak oficjalnie potwierdzony przez żadną instytucję, co uniemożliwia przyjęcie ostatecznego stanowiska w tej sprawie.
Choć dotychczas komar tygrysi nie stanowił zagrożenia w Polsce, to wraz z ociepleniem klimatu wzrasta ryzyko migracji tego niebezpiecznego gatunku do naszego kraju.
Komar tygrysi – charakterystyka
Polska nazwa komar tygrysi związana jest z wyglądem tego owada – jasnymi paskami na ciemnym odwłoku. Osobniki mogą osiągać od 2 do 10 mm długości ciała. Gatunek Aedes albopictus jest bardzo agresywny i inwazyjny. Komar tygrysi ma zdolność szybkiej adaptacji do nowych warunków środowiska. Choć jego naturalnym siedliskiem są azjatyckie lasy, obecnie występuje również w wielu obszarach miejskich.
Miejsca lęgowe komara tygrysiego mogą obejmować:
- naturalne zbiorniki wodne,
- mokradła,
- wilgotne dziuple w drzewach,
- sztuczne środowiska wypełnione wodą (np. stare beczki).
Aktywność komara tygrysiego jest największa wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem. Żywi się krwią, atakując człowieka oraz dzikie i domowe zwierzęta. Okres rozwoju larw zależy od temperatury i trwa zazwyczaj 5-10 dni. Jaja złożone przez samicę są odporne na suszę, co stanowi poważny problem w aspekcie walki z tymi niebezpiecznymi insektami.
Zmiany klimatyczne oraz działania człowieka powodują, że komar tygrysi sukcesywnie rozprzestrzenia się na coraz to nowe tereny. Często współwystępuje w środowisku z innym blisko spokrewnionym gatunkiem – komarem egipskim, który jest także odpowiedzialny za przenoszenie patogenów i rozwój groźnych chorób u człowieka i zwierząt.
Czy ukąszenie komara tygrysiego jest niebezpieczne dla zdrowia?
Komar tygrysi przenosi wiele wirusów i może wywoływać poważne choroby tropikalne, takie jak:
- denga,
- żółta febra,
- gorączka Zachodniego Nilu,
- gorączka Chikungunya,
- końskie zapalenie mózgu,
- japońskie zapalenie mózgu,
- zmiany wywołane wirusem Zika.
Komar azjatycki jest czynnikiem przenoszącym także nicienie z rodzaju Dirofilaria. Pasożyty te mogą powodować chorobę zwaną dirofilarozą, która występuje w dwóch postaciach: płucnej i podskórnej.
Problem dotyczy głównie Azji, Ameryki Północnej oraz krajów śródziemnomorskich Europy. Zmieniający się klimat sprawił jednak, że komary z gatunku Aedes albopictus dotarły także do Węgier, Ukrainy, Słowacji oraz Czech, powodując tym samym poważne zagrożenie wystąpienia dirofilariozy w tych państwach.
Komar tygrysi – profilaktyka
Jeśli wybierasz się do krajów występowania komara tygrysiego:
- zaszczep się przeciwko chorobom tropikalnym;
- unikaj przebywania w miejscach lęgowych komarów, szczególnie wczesnym rankiem i późnym popołudniem;
- stosuj środki odstraszające komary, najlepiej te zawierające DEET;
- wybieraj noclegi z moskitierami w oknach i drzwiach.
Przeczytaj również:
Czy komary przenoszą wirusa HIV?
- Glinski Z., Kostro K., Czy jest możliwe zakażenie zwierząt domowych wirusem Zika?, Życie Weterynaryjne, 2016.
- Paupy C., Delatte H., Bagny L., Corbel V., Fontenille D., Aedes albopictus, an arbovirus vector: from the darkness to the light. Microbes and Infection, 2009.
- Weeratunga P., Rodrigo C., Fernando S. D., Rajapakse S., Control methods for Aedes albopictus and Aedes aegypti. Cochrane Database of Systematic Reviews, 2017.
Komar tygrysi jest obecny w okolicach Wrocławia
Komar tygrysi spotkany i skasowany na Śląsku 28.lipca 2023
Właśnie takiego zabiłam! Byłam w szoku bo zwykle te duże komary latają i nie są zainteresowane ludźmi. Ten od razu na mnie usiadł. Jak go zabiłam to zdziwiło mnie że jest cały żółty i miał szereg kropeczek na odwłoku. Głowę też miał żółtą. Był mniejszy od tych dużych tradycyjnych w Polsce i większy od tych małych
Właśnie ubiłam komara tygrysiego spory jest
Dziś zabiłem dwie sztuki (05.06.2024)jasne paski na odwłoku. Niestety jeden z nich zdążył się wkłuć. Brąswałd pod Olsztynem.
Potwierdzam jego występowanie na górnym Śląsku. Mam dowody.w postaci zdjęć
Dziś zabiliśmy takiego osobnika. Okolice Warszawy
16.06.2024 Siemianowice Śląskie (2 osobniki, szkoda że zdjęcia nie da się dodać)
Przed chwilą ubilem takiego w domu (Bydgoszcz) nie ma mowy o pomyłce
Przed chwilą zabiłem dwa złączone. Pierwszy raz widziałem, aż musiałem wygooglować co to. Okolice Krakowa.
Właśnie mnie taki użarł, więc mozna powiedziec ze juz są w Polsce