Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
4

Komar tygrysi – czy stanowi niebezpieczeństwo w Polsce?

Słuchaj artykułu

Komar tygrysi, zwany też komarem azjatyckim, to jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków komarów na świecie. Za jego pośrednictwem przenoszone są liczne patogeny powodujące u człowieka groźne choroby. Komar tygrysi do niedawna występował głównie w krajach azjatyckich i na wyspach Oceanu Indyjskiego, ale zmiany klimatyczne oraz szybkie dostosowywanie się do szerokiego zakresu siedlisk sprawiły, że stanowi on poważne zagrożenie także w Polsce. 

Komar tygrysi – czy stanowi niebezpieczeństwo w Polsce?

Komar tygrysi – jako gatunek szeroko rozpowszechniony na świecie

Komar tygrysi został po raz pierwszy opisany przez entomologa Fredericka Askew Skuse’a w 1895 roku jako Culex albopictus. Aktualnie pod względem taksonomicznym komar tygrysi (Aedes albopictus) jest gatunkiem należącym do rodzaju Aedes, wchodzącym w skład rodziny komarowatych (Culicidae), która z kolei należy do rzędu muchówek (Diptera). 

Komar tygrysi pierwotnie pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, skąd migrował w kierunku Półwyspu Indyjsko-Malajskiego i wysp Oceanu Indyjskiego. Handel międzykontynentalny, którego rozkwit przypadł na XX wiek, spowodował rozprzestrzenianie się tego groźnego gatunku po całym świecie. 


Ochrona przed komarami
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Pierwsze doniesienie na temat komara tygrysiego w Europie miało miejsce w Albanii w 1979 roku, natomiast w 1985 roku owad ten został zauważony w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie odnotowano go na prawie wszystkich kontynentach i stanowi on realne zagrożenie:

  • w krajach amerykańskich (od USA po Argentynę),
  • na wyspach Pacyfiku (Hawaje, Wyspy Salomona i Fidżi),
  • w Australii,
  • w Afryce (Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa i Gabon),
  • w Europie (Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Grecja, Francja, Włochy, Czarnogóra, Holandia, Serbia, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria, Niemcy). 

Czy komar tygrysi jest obecny w Polsce?

Niedawno w mediach pojawiła się informacja, że komar tygrysi został sfotografowany pod koniec maja w Katowicach, a następnie miał być zauważony także w Chorzowie. Do chwili obecnej fakt ten nie został jednak oficjalnie potwierdzony przez żadną instytucję, co uniemożliwia przyjęcie ostatecznego stanowiska w tej sprawie. Warto natomiast zauważyć, że choć dotychczas komar tygrysi nie stanowił zagrożenia w Polsce, to wraz z ociepleniem klimatu wzrasta ryzyko migracji tego niebezpiecznego gatunku do naszego kraju.

Komar tygrysi – charakterystyka 

Polska nazwa “komar tygrysi” związana jest z występowaniem jasnych pasków na ciemnym odwłoku. Osobniki mogą osiągać od 2 do 10 mm długości ciała. Gatunek Aedes albopictus jest bardzo agresywny i inwazyjny. Komar tygrysi posiada zdolność szybkiej adaptacji do nowych warunków środowiska. Choć jego naturalnym siedliskiem są azjatyckie lasy, obecnie występuje również w wielu obszarach miejskich. Zasiedlanie nowych terenów jest związane m.in. ze zdolnością do syntezy dużej ilości lipidów, nawet w niesprzyjających warunkach temperaturowych, co przekłada się na dużą elastyczność środowiskową. Miejsca lęgowe komara tygrysiego mogą zatem obejmować:

  • naturalne zbiorniki wodne, 
  • mokradła, 
  • wilgotne dziury w drzewach, 
  • sztuczne środowiska wypełnione wodą (np. stare beczki czy fragmenty samochodów).

Aktywność komara tygrysiego jest największa wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem. Komar azjatycki żywi się krwią, atakując człowieka oraz dzikie i domowe zwierzęta. Okres rozwoju larw jest uwarunkowany od temperatury i trwa zazwyczaj od 5 do 10 dni. Warto zaznaczyć, że jaja złożone przez samicę są odporne na suszę, co stanowi poważny problem w aspekcie walki z tymi niebezpiecznymi insektami. 

Zmiany klimatyczne oraz działania antropogeniczne powodują, że komar tygrysi sukcesywnie rozprzestrzenia się na coraz to nowe tereny. Często współwystępuje w środowisku z innym blisko spokrewnionym gatunkiem – komarem egipskim (Aedes aegypti), który jest także odpowiedzialny za przenoszenie patogenów i rozwój groźnych chorób u człowieka i zwierząt. 

Środek odstraszający komary

Czy ukąszenie komara tygrysiego jest niebezpieczne dla zdrowia?

Komar tygrysi przenosi aż 26 wirusów należących do rodziny Flaviviridae, Togaviridae, Bunyaviridae, Reoviridae i Nodaviridae. Zainfekowany komar tygrysi wywołuje liczne i poważne choroby tropikalne, takie jak:

  • denga,
  • żółta febra,
  • gorączka Zachodniego Nilu,
  • gorączka Chikungunya,
  • końskie zapalenie mózgu,
  • japońskie zapalenie mózgu,
  • zmiany wywołane wirusem Zika. 

Komar azjatycki jest czynnikiem przenoszącym także nicienie z rodzaju Dirofilaria. Pasożyty te mogą powodować chorobę zwaną dirofilariozą, która występuje w dwóch postaciach:

  • płucnej,
  • podskórnej. 

Problem dotyczy głównie Azji, Ameryki Północnej oraz krajów śródziemnomorskich Europy. Zmieniający się klimat sprawił jednak, że komary z gatunku Aedes albopictus dotarły także do Węgier, Ukrainy, Słowacji oraz Czech, powodując tym samym poważne zagrożenie wystąpienia dirofilariozy w tych państwach.  

Komar tygrysi – profilaktyka

Ze względu na groźne choroby związane z ukąszeniem zainfekowanego komara tygrysiego, należy podejmować odpowiednie działania monitorujące i profilaktyczne: 

  • Na terenach endemicznych należy unikać przebywania w miejscach lęgowych komarów, szczególnie wczesnym rankiem i późnym popołudniem.
  • Konieczne jest stosowanie odpowiedniego ubioru i nakrycia głowy.
  • Należy stosować środki odstraszające komary.
  • Niezwykle pomocne są moskitiery montowane w oknach i drzwiach.
  • Tereny naturalnego występowania gatunku Aedes albopictus mogą być pryskane permetryną, cyflutryną, deltametryną, diflubenzuronem lub preparatami z bakteriami Bacillus thuringiensis, które są patogenne względem komara tygrysiego.
  • Podjęto próbę wykorzystania metod manipulacji genetycznej, np. poprzez wprowadzanie do środowiska sterylnych samców komara.
  • Istnieje możliwość wypierania komara tygrysiego poprzez zastępowanie go konkurencyjnymi gatunkami.
  • Korzyści przynosi zasiedlanie zbiorników wodnych gatunkami ryb żywiącymi się larwami komarów, co znacznie obniża ich liczebność w środowisku. 
  • Konieczne jest przestrzeganie międzynarodowych przepisów i regulacji dla osób podróżujących oraz stosowanie szczepionek chroniących przed skutkami ukąszenia zainfekowanego patogenami komara. 

Dzięki powyższym zasadom możemy uniknąć chorób, takich jak żółta febra czy denga, które każdego roku są przyczyną śmierci tysięcy osób. Tylko takie kompleksowe i wieloczynnikowe działanie profilaktyczne może przynieść pozytywne skutki walki z komarami tygrysimi. 

Źródła:

  • Glinski Z., Kostro K., (2016). Czy jest możliwe zakażenie zwierząt domowych wirusem Zika?, Życie Weterynaryjne, 91(04).
  • Paupy C., Delatte H., Bagny L., Corbel V., Fontenille D., (2009). Aedes albopictus, an arbovirus vector: from the darkness to the light. Microbes and Infection, 11(14-15), 1177-1185.
  • Weeratunga P., Rodrigo C., Fernando S. D., Rajapakse S., (2017). Control methods for Aedes albopictus and Aedes aegypti. Cochrane Database of Systematic Reviews, (8).
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 14 maja 2021, 17:12
    Anna

    Komar tygrysi jest obecny w okolicach Wrocławia

    1. 28 lipca 2023, 23:22
      Paweł

      Komar tygrysi spotkany i skasowany na Śląsku 28.lipca 2023

  2. 23 czerwca 2021, 21:48
    Mieszkanka Jastrzębia - Zdroju

    Właśnie takiego zabiłam! Byłam w szoku bo zwykle te duże komary latają i nie są zainteresowane ludźmi. Ten od razu na mnie usiadł. Jak go zabiłam to zdziwiło mnie że jest cały żółty i miał szereg kropeczek na odwłoku. Głowę też miał żółtą. Był mniejszy od tych dużych tradycyjnych w Polsce i większy od tych małych

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę