Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
11

Co odstrasza komary?

Słuchaj artykułu

Komary to prawdziwa zmora wiosennych i letnich dni. Co zrobić, aby skutecznie się chronić przed tymi owadami? Dowiedz się, co odstrasza komary.

Co odstrasza komary?

Dlaczego komary gryzą?

Gryzą wyłącznie samice komara, które potrzebują ludzkiej krwi do produkcji jaj. Owady te lokalizują nas poprzez ciepło, które wytwarzamy oraz składniki naszego potu. Dodatkowym czynnikiem, który zwabia komary jest wilgoć lub wydychany przez nas dwutlenek węgla. W momencie przekłuwania skóry, komar wpuszcza do krwiobiegu substancję, która zapobiega krzepnięciu krwi. To z kolei powoduje pojawienie się swędzącego i czerwonego bąbla na skórze.

Co odstrasza komary? Naturalne metody

Skutecznym sposobem na zapobieganie kąsaniu przez komary są metody ekologiczne. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy na co dzień starają się unikać środków chemicznych. Najpopularniejszą naturalną metodą walki z komarami jest stosowanie olejków eterycznych. Są szczególnie lubiane ze względu na przyjemny i kojący zapach. Olejki te aplikuje się bezpośrednio na skórę, jednak należy pamiętać o odpowiednim rozcieńczeniu. Aplikacja czystego olejku może spowodować podrażnienia. Wśród olejków eterycznych najskuteczniejsze są: eukaliptusowe, goździkowe, paczulowe oraz z trawy cytrynowej. Mniej znane, jednak równie skuteczne są również: rozmarynowy, cedrowy, bergamotowy, cynamonowy czy bazyliowy. W internecie można obecnie znaleźć liczne przepisy na samodzielne przygotowanie olejku. Zachowaj jednak ostrożność na poszczególne składniki, które mogą wywoływać uczulenia. W aptekach i drogeriach możemy znaleźć preparaty z olejkami, które są dodatkowo wzbogacone o substancje nawilżające i ochraniające skórę i mogą być stosowane u dzieci już od 1. roku życia. Pamiętaj, aby uważnie przeczytać informacje na etykiecie od producenta. Nie wszystkie olejki można stosować w przypadku dzieci i kobiet ciężarnych.

Niezwykle ważna jest również świadomość działania fotouczulającego olejków cytrusowych. Jeśli planujesz zastosować preparat na komary w słoneczny dzień, wybierz taki, który nie zawiera ich w swoim składzie. Ze względu na lotność olejków eterycznych, spray aplikuj co 2-3 godziny. Równie skutecznym naturalnym sposobem na walkę z komarami są nasączone specjalnym środkiem opaski na rękę. Warunkiem skuteczności jest nasączenie opaski odpowiednim preparatem (blokującym receptory u komarów) oraz jej właściwe przechowywanie (chowanie i szczelne zamykanie jej w oryginalnym opakowaniu, każdorazowo po ściągnięciu z ręki). Co ważne, metoda ta jest bezinwazyjna i nierzadko działa też na meszki. W domowych warunkach można również skorzystać z podgrzewacz z olejkiem zapachowym.

Świetnym i prostym środkiem jest naturalny spray odstraszający komary. Jego przygotowanie jest wyjątkowo łatwe: wymieszaj w atomizerze 100 ml wody z 30 ml olejku. Tak przygotowaną miksturę możesz rozpylać w pomieszczeniu. Warto również pomyśleć o moskitierach instalowanych w oknach, które bardzo dobrze chronią przed owadami. A co w przypadku, gdy komar już nas ugryzie? Dużą skutecznością cieszy się przykładanie lub pocieranie opuchniętego miejsca plastrem cebuli. Na swędzące bąble przydatne mogą okazać się również pokrojone ziemniaki.

Jakie są chemiczne środki na komary?

Najpopularniejszy środek chemiczny, który możemy znaleźć w wielu preparatach do odstraszania owadów to DEET. Środek ten pełni również funkcję owadobójczą. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo nieprzyjemny dla komara zapach. Działa na zasadzie blokowania narządów czuciowych komara, dając efekt odpychający i odstraszający. Preparaty przeciwko komarom powinny zawierać minimum 20% tej substancji: im wyższe stężenie, tym większa skuteczność. Takim preparatem spryskaj skórę lub ubranie maksymalnie do 3 razy na dobę. Co ważne, substancja ta może działać niekorzystnie na nasze zdrowie, zatem wyjątkowo istotne jest dokładne zmycie jej z powierzchni ciała. Dla kobiet w ciąży i dzieci do 2. miesiąca życia jest zupełnie zabroniona.


Ochrona przed komarami
Zakupy z doradcą Gemini

Ochrona przeciw komarom u dzieci i niemowląt

Ugryzienie przez komara jest dla dziecka wyjątkowo nieprzyjemne. Z tego względu lepiej zapobiegać i sięgać po odpowiednie środki ochrony. Dobrym sposobem jest użycie moskitiery na wózek podczas spaceru czy wycieczki do lasu lub parku. Warto również sięgnąć po spraye na komary, nasączone olejkami opaski czy pachnące olejkiem eterycznym plastry, które działają nawet do 12 godzin od przyklejenia. Wśród wszystkich produktów, w aptekach znajdziemy najczęściej te nasączone olejkiem citronella lub eukaliptusowym. Taki produkt przymocuj do wózka lub ubrania, uważając, by dziecko nie miało z nim bezpośredniego kontaktu. W przypadku opasek, bezwzględnie unikaj zakładania ich na nadgarstek dziecka ze względu na zagrożenie włożenia ich do buzi lub oczu.


Preparaty dla dzieci

Co NIE działa na komary?

Dużą popularnością wśród produktów odstraszających komary cieszą się urządzenia elektroniczne emitujące ultradźwięki. Istnieją też specjalne aplikacje na smartfony, które mają przeobrazić telefon w broń w walce z insektami. Niestety, do tej pory nie udowodniono ich skuteczności. Mitem jest również odstraszające działanie witaminy B1, cebuli i czosnku, których skuteczności nigdy nie potwierdziły badania naukowe. Zamiast tego lepiej postawić na sprawdzone metody.

Przeczytaj również:
Rośliny na komary. Które są skuteczne?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę