Kreatynina w surowicy – czym jest i jakie są jej normy?
Badania morfologiczne krwi to jedne z podstawowych badań, które mogą wskazywać na występowanie różnych stanów patofizjologicznych w naszym organizmie. Są stosunkowo tanie i mogą być pomocne w diagnozie wielu chorób. W tym artykule skupimy się na kreatyninie, której poziom w surowicy krwi obrazuje stan czynności wydalniczej nerek.
Co to jest kreatynina?
Kreatynina jest organicznym związkiem chemicznym – pochodną kreatyny, będącą jednocześnie jednym z najważniejszych związków azotowych we krwi. Powstaje na skutek metabolizmu białek (kreatyny) w organizmie człowieka, głównie w mięśniach szkieletowych. Jest wydalana przez nerki wraz z moczem obok mocznika (są to główne związki azotowe).
Badanie poziomu kreatyniny
Badanie, w którym oznacza się poziom kreatyniny, to badanie biochemiczne obrazujące zdolność wydalniczą nerek. Wynik badania określa, jaka ilość kreatyniny jest wydalana z organizmu człowieka w ciągu 24 godzin. A zatem wartość ta ocenia stopień, w jakim nasze nerki są w stanie prawidłowo oczyszczać krew z substancji toksycznych, które powstają podczas przemian metabolicznych.
Ilość wydalanej kreatyniny jest uzależniona na przykład od:
- masy mięśniowej,
- wieku,
- płci,
- ogólnego stanu zdrowia,
- stosowanej diety.
Badanie kreatyniny – wskazania
Wskazaniem do wykonania tego badania jest ocena czynności nerek. Wykonuje się ją m.in.
- przed zabiegami chirurgicznymi,
- przy podejrzeniu niewydolności nerek, wątroby, trzustki,
- przed badaniami diagnostycznymi wymagającymi podaniu kontrastu (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, koronografia).
Badanie kreatyniny jest także istotne u osób dializowanych czy będących po przeszczepie nerek.
Zazwyczaj poziom kreatyniny oznacza się w surowicy krwi.
W niektórych przypadkach istnieje konieczność oznaczenia jej dobowego wydalania z moczem. Wówczas wynik służy do obliczenia klirensu kreatyniny. Wynik jest zazwyczaj podawany ze wskaźnikiem GFR, oznaczającym wielkość przesączania kłębuszkowego. Jest to najważniejszy wskaźnik oceny czynności nerek obliczany na podstawie wyniku badania kreatyniny.
Badanie poziomu kreatyniny – przygotowanie do badania
Do badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać.
Należy jednak pamiętać, aby wynik badania wykonać na czczo (ok. 8-10 godzin bez posiłku) – wówczas będzie on najbardziej miarodajny.
Badanie powinno wykonywać się rano, a przed nim należy wypić szklankę wody. To pozwala na zmniejszenie zafałszowania wyniku, w którym kreatynina będzie niemiarodajnie podwyższona. Na wynik badania może wpłynąć również intensywny wysiłek fizyczny, dlatego należy ograniczyć aktywność fizyczną na dobę przed badaniem.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania.
Koszt badania w laboratorium waha się od średnio 9 do 17 zł.
Normy kreatyniny w surowicy krwi
Wynik badania u osoby dorosłej powinien mieścić się w zakresie od 53 do 115 mmol/l, czyli 0,6-1,3 mg/dl, a wynik GFR ³ 90ml/min/1,73m2. U noworodków norma kreatyniny waha się między 0,3 a 1,0 mg/dl, u niemowląt jest na poziomie 0,2-0,4 mg/dl, natomiast u starszych dzieci wynosi 0,3-0,7 mg/dl.
Podwyższony poziom kreatyniny
Podwyższony poziom kreatyniny może sugerować pogorszenie czynności nerek. Może mieć ono charakter ostry. Wówczas poziom kreatyniny wzrasta bardzo szybko. W przypadku przewlekłej niewydolności nerek nieprawidłowe wyniki badań mogą utrzymywać się powyżej 3 miesięcy. Podwyższony poziom kreatyniny jest także obserwowany u osób z niewydolnością serca, niewydolnością wielonarządową i we wstrząsie.
Obniżony poziom kreatyniny
Obniżony poziom kreatyniny występuje u pacjentów:
- z małą masą mięśniową,
- niedożywionych,
- prowadzących restrykcyjną dietę,
- chorujących na choroby prowadzące do zaniku mięśni i choroby wątroby,
- u kobiet w ciąży.
Zbyt niska wartość może również pojawić się u osób przyjmujących leki przeciwzapalne, sterydowe i moczopędne.
Zbyt niski poziom kreatyniny nie powinien być niepokojący, jeśli nie dotyczą nas wyżej wymienione schorzenia. Za to podwyższony poziom kreatyniny może być niebezpieczny dla organizmu. Jeśli nie chorujemy na niewydolność serca czy niewydolność wielonarządową, a mimo to wynik badania jest podwyższony, możemy spróbować odciążyć nerki poprzez zmianę diety. Należy zatem zrezygnować z produktów wysokobiałkowych na rzecz tłuszczów i węglowodanów. Tłuszcze powinny być pochodzenia roślinnego, natomiast węglowodany powinny mieć złożoną budowę.
Dziękuję bardzo za info. Jasne i proste wyjaśnienie. Dzięki 🙂
Nic z tego nie rozumiem
Konkretny komentarz. Pomógł mi rozszyfrować wyniki. Dziękuję
Nic nie rozumiem. Jeśli poziom kreatyniny w badaniu to ilość wydalanej kreatyniny przez nerki to im więcej tym lepiej chyba, tym lepiej pracują nerki 🙂
Dzień dobry, poziom kreatyniny w badaniu jest to poziom w surowicy krwi. Pomiar służy do oceny przesączania kłębuszkowego oraz klirensu kreatyniny, co pozwala ocenić czynność nerek.
W końcu znalazłam prostą i czytelną odpowiedz jak odczytać mój wynik. dziękuje
Cieszymy się 🙂
W wyniku z krwi kreatynina ma wynik 0,91 mg/dl, czy to cos złego i wymaga pilnej konsultacji?
Dzień dobry, normy kreatyniny dla osoby dorosłej wynoszą 0,6-1,3 mg/dl. Wynik mieści się w zakresie, jest więc prawidłowy.
Wynik kreatyninyw krwi wyszedł 0,91czy coś dzieje złego
poziom kreatyniny 116mmol/min dobry czy zły?
Poziom kreatyniny u Pana jest powyżej normy. Proszę skonsultować się z lekarzem.
Czy poziom kreatyniny u 2 latka 0,29 jeżeli norma jest od 0,39 do 0,7 oznacza coś złego?
Dzień dobry. Obniżony poziom kreatyniny może być spowodowany m.in.: niską masą mięśniową, niedożywieniem czy stosowaniem niektórych leków np. sterydów. Wynik badania należy skonsultować z lekarzem, który je zlecił.
Witam serdecznie. Syn 2.5 roku 14kg ma kreatyninę z krwi 0.58 mg/dl . Według norm podanych przez diagnostyka to zdecydowanie za dużo ponieważ podali w przedziale wiekowym np 1-3lat, od 4-5 …a mój mieści się w grupie 7lat. Więc teoretycznie dużo za wysokie . Dodam że badanie zrobiłam z ciekawości a nie ze wskazaniem. Zrobiłam również parametry wątroby i są w normie. Dziecko jest zdrowe dostaje Wit D3 i dha oraz probiotyk. Proszę o pomoc, czy mam się bać?
Dzień dobry, proszę skonsultować wynik z lekarzem pediatrą. Na podwyższenie kreatyniny może wpłynąć wiele różnych czynników. Lekarz pediatra po zbadaniu dziecka podejmie decyzję, czy są wskazania do dodatkowych badań.
Dzień dobry. Mężczyzna, lat 39, ma podwyższoną kreatyninę aż trzykrotnie. eGFR wynosi trochę ponad 22. Ciężar właściwy moczu 1,009 przy dolnej normie 1,012. Nieliczne leukocyty w moczu. Mocno podwyższone CPR oraz hemoglobina lekko poniżej normy. Czy to wszystko oznacza niewydolność nerek? Czy to może być coś innego niż niewydolność? Mam już umówioną wizytę u lekarza, ale ta niepewność i czekanie są nie do zniesienia.
Dzień dobry. Pełną i prawidłową diagnozę postawi lekarz. Na podstawie przedstawionych przez Pana wyników można przypuszczać, że doszło do zapalenia nerek i/lub ich niewydolności. Jeżeli czas oczekiwania na wizytę jest dłuższy niż 1, maksymalnie 2 dni, proszę umówić wizytę u lekarza rodzinnego.
Bardzo dziękuję.
Witam córka ma 9msc i na tylko jedna nerkę jej wynik z moczu to 8.1 czy jest dobry ?
Dzień dobry, wynik badania proszę skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Witam czy wynik eGFR 114,36 ml/min90.To prawidłowy u 37latki
Dzień dobry. Laboratoria przeważnie podają wynik >90 ml/min jako prawidłową wartość eGFR. Tymczasem uważa się, że dla kobiet idealną wartością jest wynik 120 ml/min. U Pani jest on nieznacznie niższy, dlatego przy okazji najbliższej wizyty u lekarza warto skonsultować wynik tego badania.
Dzięki za zwrócenie uwagi na przygotowanie do badania ( unikanie wysiłku fizycznego i inne ) w moim przypadku moze mieć to znaczenie.
Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂
Dzień dobry, w wyniku z krwi mam białko C-reaktywne ilościowe delikatnie powyżej normy (6,1 mg/l, zakres <5,0) a kreatynina w surowicy delikatnie poniżej normy (0,54 mg/dl , zakres 0,57-1,11
co to może znaczyć ?
Wyniki badań powinna Pani skonsultować z lekarzem, który zlecił ich wykonanie.
Można wszystkiego się dowiedzieć dziękuję
Bardzo przydatne informacje.
Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂
dobry wieczor chcialabym sie zapytac czy przy poziomie kreatyniny 1,31 bedzie mozna zrobic tomograf zaznaczam ze maz jest leczony onkologicznie i kardiologicznie i jest pod stala opieka lekarzy.
Dzień dobry, do badania tomografem kwalifikuje lekarz. Proszę skonsultować się w placówce, w której ma być wykonane badanie.
Bardzo dobry
Dziękuje za wyczerpujące informacje Pozdrawiam.
Kreatynina w surowicy1,22, mg/dl eGFR MDRD 58,9 ML/MIN/17M3
Bardzo dziękuję za szczegółowe i zrozumiałe wyjaśnienia.
Dodaję Poradnik do zakładek 🙂
Bardzo nam miło 🙂
doskonaly, teraz wiem wszystko co chcialem wiedziec