Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
10

Jak przechowywać leki w podróży?

Słuchaj artykułu

Lato to czas wyjazdów. Zanim wybierzemy się na wytęskniony odpoczynek, musimy spakować najpotrzebniejsze rzeczy. Często są wśród nich leki przyjmowane na stałe. Czy wiesz, jak je bezpiecznie przechowywać podczas podróży?

Jak przechowywać leki w podróży?

Jak prawidłowo transportować leki?

Produkty termolabilne

Największe trudności mogą sprawić nam preparaty, które wymagają przechowywania w temperaturze od 2 do 8°C. Po kupieniu takiego produktu jak najszybciej umieść go lodówce na środkowej półce z dala od ścianek. 

Do krótkiego transportu leku możesz wykorzystać torbę termoizolacyjną, którą możesz nabyć w aptece. Torba chroni leki przez około godzinę. Po tym czasie wyjmij lek z torby i umieść go w lodówce. 


Torby termoizolacyjne

W przypadku dłuższej podróży musisz znacznie lepiej zabezpieczyć lek. Zwróć uwagę na to, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. W tym celu pomocny może okazać się wkład chłodzący, np. taki używany w lodówkach turystycznych lub okład żelowy typu zimno-ciepło. Umieść go we wnętrzu torby termoizolacyjnej.

Upewnij się, że przewożony lek nie przymarznie do wkładu lub kompresu. 


Kompresy ciepło-zimno
Zakupy z doradcą Gemini

Do przechowywania leków lodówkowych w trakcie dłuższej podróży możesz wykorzystać również termos. W sprzedaży znajdziesz też kartony do przewozu produktów termolabilnych (wrażliwych na wysoką temperaturę). Ich wnętrze pokrywa folia aluminiowa, co pozwala na utrzymanie niskiej temperatury. Jeśli często podróżujesz, rozważ zakup styropianowego pojemnika termoizolacyjnego. 

Powyższe rozwiązania możesz również zastosować do transportu produktów, które muszą być przechowywane w chłodnym pomieszczeniu lub w warunkach chłodniczych, czyli do 15°C. 

Leki, które możemy przechowywać w temperaturze pokojowej (do 25°C)

W ich przypadku sprawa jest dużo prostsza.

Pamiętaj o poniższych kwestiach:

  1. W trakcie upałów w samochodzie stojącym w słońcu temperatura może sięgać nawet 50°C. Pamiętaj o tym, aby wyjąć leki z samochodu po przyjeździe na miejsce wypoczynku. Jeśli je tam pozostawisz, ich właściwości mogą ulec zmianie.
  2. W przypadku podróży samolotem kabina jest klimatyzowana. Leki przechowuj zatem w bagażu podręcznym, ponieważ temperatura w luku bagażowym może być wysoka. Pamiętaj o ograniczeniu pojemności płynów, które możesz zabrać na pokład. Syrop czy zawiesina nie mogą przekraczać 100 ml.
  3. Gdy dotrzesz na miejsce wypoczynku, leki umieść tam, gdzie jest sucho i ciemno. Nie powinna to być jednak szafka w hotelowej łazience ze względu na wysoką wilgotność. Nie zostawiaj leków w walizce na cały czas wyjazdu, ponieważ może się ona szybko nagrzewać (szczególnie dotyczy to walizek wykonanych z tworzywa sztucznego). 

Zdarza się, że temperatura w pomieszczeniu przekracza 25°C. W przypadku tabletek czy kapsułek, które powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, krótkotrwałe narażenie na wyższą temperaturę nie powinno stanowić problemu.

Pamiętaj, że niektóre postaci leku (np. czopki czy globulki) nie mogą mieć kontaktu z temperaturą powyżej 25°C, ponieważ grozi to zmianą ich konsystencji.

Kiedy powinniśmy oddać lek do utylizacji?

Nieprawidłowo przechowywany lek czasem traci swoje lecznicze właściwości. Zdarza się, że wygląd leku nie wskazuje na to, że preparat jest niezdatny do spożycia, jednak zazwyczaj niektóre cechy nam to sugerują.

Co powinno nas zaniepokoić?

  • Zmiana koloru.
  • Zmiana smaku.
  • Rozkruszenie (np. tabletek w blistrze).
  • Pojawienie się kryształków (np. w ampułce z insuliną).

Takie zmiany świadczą o tym, że lek nie nadaje się do spożycia. 

Pamiętaj, aby nie wyrzucać leku! Oddaj go do apteki, która zajmie się utylizacją.

Przed wyjazdem przeczytaj ulotki leków, które planujesz ze sobą zabrać. Zdarza się, że lek powinien być przechowywany w lodówce, ale dopuszcza się, aby znajdował się on w temperaturze pokojowej przez miesiąc. Wówczas preparat trzeba zużyć w ciągu miesiąca. W przypadku ampułkostrzykawek z adrenaliną czy niektórych leków wziewnych czas ten wynosi nawet pół roku.

Przeczytaj również:
Leki lodówkowe – jak je przechowywać i transportować?
Leki a upały – jak zadbać o domową apteczkę w trakcie upałów?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę