Leki neuroleptyczne – jak działają i jakie skutki uboczne wywołują?
Leki neuroleptyczne, inaczej leki przeciwpsychotyczne, są stosowane w leczeniu schizofrenii. Zmniejszają pobudzenie psychoruchowe, napięcie, lęki oraz postrzeganie złudzeniowe. Nie wywierają wpływu na świadomość czy funkcje intelektualne. Leki te wpływają pozytywnie na chorego, sprawiając, że jego stan się polepsza. Stosowanie neuroleptyków zapobiega także nawrotom choroby.
Leki neuroleptyczne – podział
Leki neuroleptyczne można podzielić na dwie grupy:
- klasyczne neuroleptyki:
- fenotiazyny i pochodne fenotiazyny, np. chlorpromazyna, lewomepromazyna, prometazyna,
- butyrofenony i difenylobutylopiperydyny – haloperidol,
- atypowe neuroleptyki:
- neuroleptyki trójcykliczne – klozapina, olanzapina,
- benzamidy – sulpiryd,
- pochodne benzoksazolu – risperidon, paliperidon, zyprazydon,
- aripiprazol.
Jak działają neuroleptyki?
Mechanizm działania tej grupy leków został poznany tylko częściowo. Działają one na przekaźnictwo w układzie nerwowym. Podstawowym procesem jest hamowanie receptorów dopaminergicznych. Klasyczne neuroleptyki działają głównie na receptory D2 i D3, natomiast neuroleptyki atypowe blokują także receptory 5-HT2, ɑ1, H1 i M1.
Poza leczeniem schizofrenii neuroleptyki stosowane są w stanach lękowych i wzmożonego napięcia nerwowego. Znajdują zastosowanie także w premedykacji znieczulenia ogólnego oraz w leczeniu wymiotów.
Neuroleptyki różnią się między sobą siłą działania. Zostały podzielone na grupy w porównaniu do działania leku referencyjnego – chlorpromazyny:
- działanie słabe – wskazane są w pobudzeniu psychoruchowym i stanach lękowych,
- działanie średnio silne – stosowane w ostrych stanach maniakalnych i schizofrenii hebefrenicznej (charakteryzuje się absurdalnością i nieadekwatną reakcją emocjonalną na bodźce zewnętrzne),
- działanie silne i bardzo silne – zalecane w ostrych stanach urojeniowo-omamowych, paranoidalnych, a także w schizofrenii o przewlekłym przebiegu.
W lecznictwie mają także zastosowanie neuroleptyki o przedłużonym działaniu. Są to estry klasycznych neuroleptyków. Czas ich działania wynosi 1-2 tygodnie. Znajdują zastosowanie w terapiach długoterminowych oraz w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że chory przestanie stosować leki.
Neuroleptyki – działania niepożądane
Terapia neuroleptykami wiąże się z wystąpieniem działań niepożądanych. Bardzo często występują objawy pozapiramidowe takie jak:
- wczesne dyskinezy – porażenie mięśni okoruchowych, niesymetryczne wysuwanie języka, nadmierne napięcie mięśni mimicznych, szyi, karku,
- zespół Parkinsona wywoływany leczeniem,
- akatyzje – jest to nieustanne poczucie niepokoju, chory nie potrafi pozostać chociaż przez chwilę w spoczynku,
- późne dyskinezy – nadpobudliwość ruchowa, trudności ze skupieniem się, zapamiętywaniem, problem z hamowaniem zachowania impulsywnego,
- złośliwy zespół neuroleptyczny – występuje bardzo rzadko; jest niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do śmierci; charakteryzuje się ciężką sztywnością mięśniową, zaburzeniami świadomości, układu krążenia, a także wysoką gorączką.
Innymi działaniami niepożądanymi są zaburzenia hormonalne, np. hiperprolaktynemia, zaburzenia miesiączkowania, zahamowanie owulacji, ginekomastia. Mogą wystąpić także objawy ze strony układu wegetatywnego takie jak:
- stany zamroczenia,
- zatkany nos,
- zmniejszona potliwość,
- suchość w ustach,
- zaparcia,
- zaburzenia oddawania moczu.
Leki neuroleptyczne – interakcje z lekami
Leki neuroleptyczne wchodzą w interakcje z innymi lekami, np. stosowanymi w znieczuleniu ogólnym, środkami nasennymi i lekami przeciwbólowymi – nasilają ich działanie. Kofeina osłabia działanie neuroleptyków.
Źródło:
Mutshler E. Farmakologia i toksykologia wydanie IV 2013.
jak wypłukać neuroleptyk z mózgu i organizmu
Każda substancja lecznicza, także z grupy neuroleptyków ma określony tzw. czas półtrwania. Jest to czas, w którym połowę dawki leku wydalamy z organizmu. Aby lek został całkowicie usunięty, potrzebny jest czas 5 x okres półtrwania od odstawienia leku. Przykładowo okres półtrwania dla haloperidolu to średnio 24 godziny. Oznacza to, że całkowita eliminacja leku z organizmu nastąpi po 120 godzinach, czyli po 5 dniach.