Majeranek. Jakie ma właściwości?
Majeranek jest dobrze znany jako przyprawa w wielu kuchniach świata. Oprócz walorów smakowych ma też wiele właściwości leczniczych. Sprawdź, jak stosować majeranek.
Majeranek – właściwości lecznicze
Szczególnie cenne i bogate w wartościowe substancje są liście i kwiaty majeranku.
Surowiec leczniczy zawiera w swoim składzie m.in.:
- witaminy A i C,
- cynk,
- mangan,
- karoten,
- rutynę,
- flawonoidy,
- katechiny,
- garbniki,
- fitoncydy,
- sole mineralne.
Majeranek jest również źródłem wielu składników o działaniu antyoksydacyjnym. Zawiera m.in. karwakrol i eugenol, kwas askorbionowy (wspomniana wcześniej witamina C) oraz kwas ursolowy.
Głównymi składnikami olejku eterycznego są: terpinen, terpinenol, terpineol oraz borneol.
Do głównych właściwości leczniczych majeranku można zaliczyć działania:
- przeciwbólowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwwirusowe,
- redukujące obrzęk,
- rozgrzewające,
- rozkurczowe.
Majeranek na trawienie
Majeranek jest skuteczny w zaburzeniach układu trawiennego. Działa rozkurczowo i wiatropędnie, łagodzi wzdęcia i bóle brzucha. Ponadto stymuluje trawienie, dzięki czemu może być stosowany w niestrawności. Można stosować go wspomagająco w leczeniu zgagi. W badaniach udowodniono również skuteczność ekstraktów z majeranku w leczeniu wrzodów. Majeranek, dzięki właściwościom przyspieszającym metabolizm, zyskał na popularności wśród osób walczących z nadmiernymi kilogramami. Niektóre badania sugerują również możliwość zastosowania go w leczeniu cukrzycy, dzięki zdolności do obniżania poziomu cukru we krwi. Stosowanie majeranku polecane jest także w schorzeniach wątroby, gdyż udowodniono jego działanie hepatoprotekcyjne.
Majeranek na wypryski
Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym majeranek znalazł zastosowanie także w kosmetykach. Wspomaga leczenie trądziku i innych stanów zapalnych skóry. Przyspiesza również ziarninowanie i bliznowacenie uszkodzonej skóry, dlatego stosowany zewnętrznie może wspomagać leczenie trudno gojących się ran.
Majeranek na przeziębienie, kaszel i zatoki
Napary z majeranku poprawiają samopoczucie w przeziębieniu i działają przeciwwirusowo. Olejek eteryczny może być stosowany do inhalacji, zarówno zimnych, jak i gorących. Wykazuje działanie przeciwzapalne i udrażniające drogi oddechowe, dlatego poleca się go w problemach z zatokami. Majeranek może być również stosowany na kaszel, przede wszystkim mokry, ponieważ rozrzedza zalegającą wydzielinę i działa wykrztuśnie. Badania wskazują również na właściwości przeciwgorączkowe.
Maść majerankowa na katar
Maść majerankowa doskonale sprawdza się podczas kataru, gdy błona śluzowa nosa jest obrzęknięta. Składniki maści wzmacniają i uszczelniają ściany drobnych naczyń krwionośnych, dzięki czemu obkurczają śluzówkę, dając uczucie ulgi. Maść z ekstraktem z majeranku ma również właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze, a także antyseptyczne. Przeciwdziała nadmiernemu łuszczeniu się naskórka i wspomaga regenerację uszkodzonej skóry.
Maść majerankową powinno się aplikować wokół nozdrzy 2-4 razy dziennie. Co ważne, nie należy jej stosować na błonę śluzową nosa, gdyż może zahamować usuwanie wydzieliny.
Majeranek – przeciwwskazania i skutki uboczne
Majeranek jest stosunkowo bezpieczny w stosowaniu, jednak spożywanie go w nadmiernej ilości i przez dłuższy czas może być szkodliwe. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci cierpiący na zakrzepicę i obniżone ciśnienie krwi. Nadmierne spożycie może skutkować bólami głowy oraz depresyjnym wpływem na układ nerwowy. Przy stosowaniu zewnętrznym należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne, ponieważ mogą wystąpić podrażnienia.
Majeranek – stosowanie u kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci
Szczególną ostrożność należy również zachować w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią. Stosowanie w umiarkowanych ilościach jest dopuszczalne i nie powinno powodować skutków ubocznych.
Należy unikać podawania dużych ilości majeranku dzieciom do 5 roku życia. Ponadto maści majerankowej nie powinno się stosować u dzieci poniżej 1 roku życia.
Źródła:
- Vasudeva, N. (2015). Origanum majorana L.-Phyto-pharmacological review.
- Bouyahya, A., Chamkhi, I., Benali, T., Guaouguaou, F. E., Balahbib, A,. (2020). Traditional use, Phytochemistry, Toxicology, and Pharmacology of Origanum majorana L. Journal of Ethnopharmacology, 113318.
- Tripathy, B., Satyanarayana, S., Abedulla Khan, K., & Raja, K. (2017). An updated review on traditional uses, taxonomy, phytochemistry, pharmacology and toxicology of Origanum majorana. Int J Pharma Res Health Sci, 5(4), 1717-23.
Majeranek ma b. dobre właściwości.
Ciekawy artykuł, ale moim zdaniem powinno się majeranek stosować do gotowania ja tak robię bo uwielbiam dodawać do każdej potrawy.
Ja daje majeranek nawet na kanapki ciekawy rzeczowy artykuł ?
Dziękujemy! 🙂
Bardzo rzeczowy ,przystępny artykuł.
Hubert – pouczający artykuł, zalecenia przyjmę do realizacji. Dziękuję.